• Publicitate

Solutii naturiste versus medicamente

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde npr » 25 Iun 2013, 06:47

Mai multe detalii de la Veve care va raspunde cu placere daca o intrebati pe mail sau chiar pe net. Lumea foloseste de mult si vorbeste pe bloguri.

Cum faci sa trimiti mail fara net? :) Prin plic?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde floribadoiu » 29 Iun 2013, 12:54

andreeadavid80 scrie:
floribadoiu scrie:
rux13 scrie:
floribadoiu scrie:Vitamina C non GMO am luat-o in cantitate mare la recomandarea lui Veve de la un neamt de pe e-bay, fiind cea mai ieftina anul trecut. Anul acesta aproape ca a dublat preturile dar daca iei cantitate mare-peste 3kg, ii scrii inainte si iti ofera reduceri la taxa de transport ori chiar la pret. E foarte serios, iti ajunge coletul in max 6 zile.

http://www.ebay.com/itm/1-1-lb-100-Vita ... 27d2952bda

Din pacate nu am timp sa citesc prea multe insa ABC-ul il cam stiu. Cand o sa capat si eu ceva vechime in campul muncii o sa imi rezerv mai mult timp si pentru asta.
Printre cele mai super sfaturi de la Veve a fost folosirea de Bicarbonat de sodiu pentru spalarea parului, ori uleiul de cocos si untul de shea in loc de creme de intretinere a tenului ori pielii in general.
Are 10 ani min de studiu in ale nutritiei si/sau procedee naturiste si pana sa ajunga sa recomande ceva a trebuit sa citeasca din multe surse mai mult sau mai putin valide. Avantajul de a o intreba e ca, ceea ce iti recomanda e destul de triat pentru ca e greu sa gasesti "the best".

Merci de informatii Flori. Vitamina C inca ezit .. probabil ca o sa-mi comand iar de la Bronson, problema e ca nu a mers pe internet de data asta si trebuie sa-i sun.

In privinta retetelor cu bicarbonat si .. altele, daca tot suntem pe un forum de leacuri naturiste, poate dai si tu te rog mai multe detalii / retete ...

Cu placere!

Orice produs cosmetic fie el si bio contine chimicale care se duc direct in sange prin piele spre deosebire de chimicalele din mancare ce sunt cat de cat filtrate de rinichi si ficat atat timp cat nu se imbolnavesc.

Va spun cum sa prepar eu solutia de apa calda cu bicarbonat de sodiu. E foarte ieftin iar problema caderii parului e aprope total eliminata.

Avand parul inca des si lung de vreo 40 cm pun cam 600 ml de apa intr-un borcan unde adaug 3 linguri de bicarbonat. Se maseaza parul turnand cate putin la radacina si continuand spre varfuri. Se limpezeste cu apa si otet ori numai cu apa. Parul ramane curat vreo 5 zile.

Fiecare trebuie sa-si regleze cantitatea in functie de lungimea parului si mai ales de catitatea de sebum eliminate care difera de la persoana la persoana. Dupa cateva incercari se ajunge la solutia optima.
De ex prietenului care are parul scurt ii pun 1 lingurita intr-un pahar mare cu apa.

Uleiul de raw coconut oil si raw shee butter (iarna in special) il luati de pe la magazinele bio.

Netestat inca dar stiut de la Veve:

In loc de pasta de dinti se poate folosi argila pudra, de la magazinele bio. E dezinfectanta, absoarbe mirosul, si nu e abraziva ( se face noroi in gura ).

In loc de deodorant, folosesc o bucata de sare de Hymalaya, ca e dezinfectant : veti transpira in continuare, dar nu mai miroase. Se aplica doar in cazul oamenilor care nu au organismul foarte acid ( din cauza jegurilor care le maninca ).

Mai multe detalii de la Veve care va raspunde cu placere daca o intrebati pe mail sau chiar pe net. Lumea foloseste de mult si vorbeste pe bloguri.

imi poti spune te rog daca solutia de apa calda cu bicarbonat o folosesti dupa spalarea cu sampon , sau nu mai folosesti deloc samponul?
mersi

Andreea scuze pentru intarziere, nu am mai urmarit topicul.
Nu mai folosesti sampon deloc, numai apa si bicarbonatul, eventual apa si otet la limpezit daca vrei. Dupa cateva spalari, daca nu chiar din prima cum a fost cazul meu, vei sti bne cantitatea de bicarbonat potrivita tie.
Da-ne detalii despre cum a functionat treaba la tine.

@npr am vrut sa spun ca puteti cauta informatii si pe net nu numai sa le aveti pe mail de la Veve.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde floribadoiu » 04 Iul 2013, 19:54

Pe http://rawforbeauty.com/blog/ gasiti diverse trucuri despre raw food si nu numai.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Gincembrul este foarte bun

Mesajde candic » 16 Oct 2013, 19:35

Gincembrul este foarte bun remediu contra racelei, se prepara ceai din el asa ca sa fie un pic iute si beai cit mai des; se mai poate de maruntit si adaogat miere naturala, iar pentru cei mai puternici cite o bucata cit un degetar inainte de masa, macar peste o zi ( de cind maminc crud nu mai stiu de boala).
Ardei iute este bine de folosit in mincare (poate si altfel), usturoiul la fel, este un bun antioxidant, ouale de prepelita pentru imunitate (o cura a cite 2-3 oua pe zi timp de 30 zile).
Argila alba curatita este o minune, contine aproximativ toate mineralele necesare corpului, inclusiv si oligoelemente, nu exista supradozare, excelent antioxidant si detoxifiant, numai sa nu folositi medicamente paralel, caci le absoarbe si le elimina afara ca pe un gunoi.
Fiti intelepti, voiosi preveniti boala si fiti sanatosi!!! :)
candic
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde mirelamirela » 20 Oct 2013, 20:41

daca intereseaza pe cineva, donez ciuperca de kefir de lapte
predare personal in zona Saint Laurent - Montreal
mirelamirela
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori

Mesajde ankann » 24 Apr 2014, 21:42

floribadoiu scrie:
rux13 scrie:
floribadoiu scrie:

Salutare,

Foarte misto topicul si interesante opiniile si retetele...Cea cu bicarbonatul pentru par sigur o testez curand....Multumim. Acum o intrebare: desi a trecut un an de atunci, poti sa imi spui si mie CINE E VEVE? si care e blogul ei?
:D
Multumesc mult si..Sanatate multa!
Calator prin viata mea...
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia