• Publicitate

Activitati de iarna pentru familie/copii (Montreal)

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Activitati de iarna pentru familie/copii (Montreal)

Mesajde capsunar » 03 Oct 2016, 15:38

xplaur scrie:Mă gândeam la ceva mai specific, gen cursuri de ski, piscine acoperite, sporturi indoor pentru ăștia micii, chestii d-astea....

Mi se pare de bescalie ca tu sa duci copilul la cursuri de skii si apoi sa il astepti la baza dealului sau la amanta si sa zici ca asta e activitate de familie da ma rog am vazut multe in Ca. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde bhl8 » 03 Oct 2016, 22:03

xplaur scrie:Mă gândeam la ceva mai specific, gen cursuri de ski, piscine acoperite, sporturi indoor pentru ăștia micii, chestii d-astea....

In Laval este Maeva Surf, se face surf interior sau la indor skydiving, la Saint Sauveur pt exterior, patinaj (indoor si outdoor) . Sau in Lachine, ne dam pe deal cu sania )). Eu nu skiez, nu stiu din astea, dar stiu ca se duc pe la St Bruno multi (nu stiu daca si skiaza, treaba lor). Sunt cate ceva de facut, daca ai timp. Depinde si de varsta copiilor. Tot pe aici citisem pe undeva ca se tot facea o gasca sa mearga pe munte undeva.
bhl8
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde xplaur » 04 Oct 2016, 09:00

capsunar scrie:... am vazut multe in Ca. :lol:

„Văzut” și „înțeles” sunt două lucruri al naibii de diferite!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde canin » 04 Oct 2016, 11:59

capsunar scrie:

Mi se pare de bescalie ca tu sa duci copilul la cursuri de skii si apoi sa il astepti la baza dealului sau la amanta si sa zici ca asta e activitate de familie da ma rog am vazut multe in Ca. :lol:

Omul a dat niste exemple (concrete) ... iar tu ii raspunzi in dodii .... de parca copilul e ca un colet (livrezi coletul la baza dealului .... e preluat de instructorul de ski ... si apoi iti e livrat iar la baza dealului ....si tu semneazi de primirea lui) ...Eu am copii ...si sincer, raspunsul tau este putin revoltator (Laur a replicat super elegant)!

Poate fi considerata activitate de familie bro! Tu daca ai practica ski-ul si daca ai dori ca si copilul tau sa invete .... ai putea opta pentru instructor si in paralel ai putea face si tu 2 -3 ture in timpul acesta ....dupa ce copilul invata ceva .... activitatea de familie poate continua pe deal .... cum spui tu!

Nu stiu daca ai copii .... poate ca amante ( :) ).

Toate bune
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde capsunar » 04 Oct 2016, 13:56

canin scrie:
capsunar scrie:

Omul a dat niste exemple (concrete) ... iar tu ii raspunzi in dodii .... de parca copilul e ca un colet (livrezi coletul la baza dealului .... e preluat de instructorul de ski ... si apoi iti e livrat iar la baza dealului ....si tu semneazi de primirea lui) ...Eu am copii ...si sincer, raspunsul tau este putin revoltator (Laur a replicat super elegant)!

Poate fi considerata activitate de familie bro! Tu daca ai practica ski-ul si daca ai dori ca si copilul tau sa invete .... ai putea opta pentru instructor si in paralel ai putea face si tu 2 -3 ture in timpul acesta ....dupa ce copilul invata ceva .... activitatea de familie poate continua pe deal .... cum spui tu!

Nu stiu daca ai copii .... poate ca amante ( :) ).

Toate bune

Asta am si zis, fiecare defineste cum vrea activitatea de familie, pt multi ativitate de familie insemna dus si luat coletul din diverse locuri. Exista si un termen consacrat soccer mom.
De skiat eu merg la munte nu pe deal, si la 50 ani pe vreme buna mai ma tin genunchii sa fac un black diamond pe Backcomb, am dus si copilul la scoala de skii, a participat si in competitii dar in definitia mea activitatea de familie incepea dupa ce terminat el cursurile in timp ce in definitia ta continua. Daca te-ai ofensat e problema ta dar asta parerea mea libera, dusul copilului la fotbal nu mi se pare activitate de familie.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde canin » 04 Oct 2016, 22:46

Capsunar nu m-am ofensat .... este un forum ... comentam .... discutam .... am comentat putin viziunea ta si atat ... sper ca nu te-am ofensat eu pe tine!

Toate bune!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...