• Publicitate

Se poate acomoda un COPIL MIC (4 ani) intr-O TARA STRAINA?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Se poate acomoda un COPIL MIC (4 ani) intr-O TARA STRAINA?

Mesajde Tymeea » 09 Feb 2014, 02:46

Buna,

As dori sfaturi, indrumari, opinii despre acomodarea copiilor mici ( 4 ani, cazul nostru) intr-o tara straina. Fetita noastra de 4 ani este ff atasata de familia ei, de aici din Romania ( bunica, verisori, matusa). Sunt persoane pe care le vede aproape zilnic, bunica chiar sta la noi de cand s-a nascut, e o relatie f apropiata intre ele. De fiecare data cand plecam undeva in concediu sau pt cateva zile, intreaba cand ne intoarcem acasa, la casa ei, la buni, etc.
Din ce am mai citit, intr-adevar e o varsta la care copii dezvolta relatii de atasament si afectiune f stranse cu familia extinsa; parca pe la 2,5 ani nu era asa, puteam pleca oriunde, important era sa fie cu noi, parintii. Imi trec o gramada de idei prin cap: daca nu se acomodeaza, plange mult, se simte nefericita in noua tara? Noi plecam pentru viitorul ei, sa incercam sa ii oferim mai multe oportunitati.
Intrebarea mea este pentru cei care au emigrat cu copii cam de aceeasi varsta (3,4,5 ani), cum s-au integrat cei mici, banuiesc ca primele luni sunt grele si pt ei (copii noi, o alta limba), ce schimbari au observat. E drept ca este un copil si f sensibil. Nu stiu, parca atasamentul asta al ei imi ingreuneaza decizia de a pleca . Sa il iau ca un " capriciu de copil", cum spunea cineva? E f fericita cu parintii langa ea, in familia noastra este armonie, oriunde plecam noi doi , o luam cu noi si totusi ea doreste langa ea si pe ceilalti.
Scuza ca m-am intins atit, poate pt unii e nefondata ingrijorarea mea; astept pareri de la cei care inteleg prin ce trec. Multumesc.
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Acomodare copil mic

Mesajde Aurelia Sirbu » 09 Feb 2014, 10:53

Tymeea scrie:Imi trec o gramada de idei prin cap: daca nu se acomodeaza, plange mult, se simte nefericita in noua tara? (...) Sa il iau ca un " capriciu de copil", cum spunea cineva?

In nici un caz nu e "un capriciu", atasamentul nu e niciodata un capriciu. E un comportament normal al unui copil normal.

Nu veti sti niciodata cum va fi pina cind nu veti trece prin situatia respectiva...

In general, copiii se adapteaza bine si rapid. Adaptarea depinde, insa, de mai multi factori, printre cei mai importanti fiind atitudinea parintilor si a persoanelor contextuale (enseignanta de la maternelle, de exemplu).

Daca sinteti hotariti sa veniti incoace, incercati sa abordati noua realitate cu incredere si pozitivism.

Unde vreti sa aterizati?
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde picoca » 09 Feb 2014, 16:19

Copilul se adapteaza repede , totusi perioada de inceput va fi foarte dura pentru el.
Gandeste-te cum vei cauta in primele zile mancare care sa semene exact cu cea cu care e obisnuit. Chiar daca aici gasesti zeci de feluri de cereale si de lapte, copilul va dori la inceput exact ceea ce cunoaste. va kirai dupa jucariile lasate in urma, se va inbolnavi usor. Cu limba nu e grav, pentru ca nu vei gasi garderie asa din prima, iar pe de alta parte jocul si contactul cu alti copii ajuta la depasirea oricarei bariere. Nu e o problema, gasesti garderie in franceza, copilul va vorbi in franceza, gasesti in engleza, va invata foarte repede sa comunice in engleza.
Despartirea de cei dragi , bunici, verisori, matusi se va atenua pe la 12-13 ani cand va intra in adolescenta. La varsta mica va intreba des de ce alti copii au bunici, de ce nu are un frate sa se joace cu el (asta se rezolva in iernile lungi si friguroase) si tot asa.
Exista un pret pentru toate.
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde lucialorena » 10 Feb 2014, 15:05

Sa stii ca noi am fost in aceeasi situatie ca si tine, fetita a avut exact 4 ani cand am ajuns aici, si era foarte atasata de bunici. Noi am avut noroc ca ea nu a avut prieteni de varsta ei in tara, iar cand am ajuns aici, am intalnit niste familii extraordinare cu copii de varsta fetitei noastre, si incet, incet, prietenele ei ai facut-o sa iubeasca Canada. Se joaca impreuna, iesim impreuna, merg la scoala impreuna, dorm una la alta. Apropierea de alti copii, dezvoltarea de noi relatii a ajutat-o sa uite. Cu bunicile mai vorbeste pe Skype la fiecare 2-3 zile, si ceea ce nu mi-am inchipuit ca o sa se intimple niciodata, la o conversatie cu bunica, de genul cand vii in Romania sa ne vezi, fetita le-a raspuns: "sa veniti voi aici, pentru ca eu nu mai plec, deoarece poate ca, daca ajungem in Romania parintii mei nu o sa mai vrea sa ne intoarcem inapoi in Canada", iar eu nu imi las prietenele. Acum mai asteptam cateva luni, si sunt curiaoasa cum va fi marea intalnire cu bunica, care va veni pentru prima data in vizita, dupa 2 ani :).
lucialorena
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Tymeea » 10 Feb 2014, 18:58

picoca scrie:Exista un pret pentru toate.

Da, ai dreptate. Nu le poti avea pe toate in viata.
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alina023 » 14 Feb 2014, 23:25

La sosirea noastra aici, fetita avea 3.5 ani si baiatul 8.5 ani. Baiatul s-a adaptat rapid din toate punctele de vedere, si-a facut prieteni, a invatat limba f rapid. La fetita a fost alta poveste. Ea a fost cea mai atasata de parintii mei si ea a suferit cel mai mult. Solutia gasita de mine (si pentru mine, dar mai ales pentru copii) a fost sa mergem in fiecare vara in Romania (o vreme). Vara asta este a treia vara petrecuta consecutiv in Romania, dar cred ca apoi vom face pauza cativa ani (vom vedea daca vor fi doi sau mai multi ani pana la urmatoarea vizita). Incet incet Ana s-a obisnuit cu ideea ca nu ii mai poate vedea atat de des....s-a mai detasat.

Fiecare copil este unic, stim asta. Experientele noastre sunt unice, ei resimt emigrarea diferit. Important este sa va simta pe voi determinati si optimisti si va fi si ea bine.

Mult succes! Daca vrei mai multe detalii, ma poti contacta in privat.
Montreal 12 Aug 2011
alina023

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia