• Publicitate

Se poate acomoda un COPIL MIC (4 ani) intr-O TARA STRAINA?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Acomodare copil mic

Mesajde cloverfield » 22 Mai 2014, 08:39

Isostar scrie:
rux13 scrie:
Cred ca npr glumeste.

Din nou sunt prea serios :)
P.S. Parerea mea este ca nu se glumeste cu asa ceva.

Mie mi s-a părut amuzant :lol:.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Se poate acomoda un COPIL MIC (4 ani) intr-O TARA STRAIN

Mesajde Tymeea » 28 Mai 2014, 01:29

Multumesc mult pt raspunsuri, intr-adevar depinde mult si de copil acomodarea. La cum e fiica mea, ii va fi greu la inceput, asta e clar. Si aici s-a acomodat mai greu la gradinita, e mai timida, sensibila. De pe acum ma intreaba cat vom sta in Canada, cand ne intoarcem inapoi la buni si Iulia (verisoara ei).
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Tymeea » 28 Mai 2014, 01:35

Cei care ati plecat cu un singur copil, cum vi se pare ideea unui al doilea copil acolo? V-ati gandit sa mai aveti un copil? Noi ne mai dorim un copil, vedem ca fetita noastra se simte singura de multe ori, deja are 4 ani jumate, va fi o diferenta destul de mare, insa multi spun ca acolo e greu cu doi copii
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Mai 2014, 06:19

Tymeea scrie:Cei care ati plecat cu un singur copil, cum vi se pare ideea unui al doilea copil acolo? V-ati gandit sa mai aveti un copil? Noi ne mai dorim un copil, vedem ca fetita noastra se simte singura de multe ori, deja are 4 ani jumate, va fi o diferenta destul de mare, insa multi spun ca acolo e greu cu doi copii

Am o prietena care creste singura doi copii aici, de la virsta de 8 luni si, respectiv, 5 ani. Multe care au doar unul si, tot asa, sint singure, cu un singur salariu si fara familie care sa le ajute.

Inteleg ca voi sinteti doi. Faceti asa cum credeti voi de cuvinta si nu va mai uitati in gura plingaciosilor, fiindca s-ar putea ca, intr-o zi, dorinta voastra sa fie la fel de puternica, dar sa nu se mai poata.

PS
Daca in Canada e greu cu doi copii, cum (le-)o fi (fost) in Romania?
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde sorro » 28 Mai 2014, 08:40

Tymeea scrie:Cei care ati plecat cu un singur copil, cum vi se pare ideea unui al doilea copil acolo? V-ati gandit sa mai aveti un copil? Noi ne mai dorim un copil, vedem ca fetita noastra se simte singura de multe ori, deja are 4 ani jumate, va fi o diferenta destul de mare, insa multi spun ca acolo e greu cu doi copii

Salut. Noi am venit in Canada in 2011 cu 2 copii (la vremea aceea de 4 si 6 ani). In 2014 ni s-a nascut aici al treilea copil. :)

Mie mi se pare ca a fost de mare ajutor faptul ca primii copii sunt de varste apropiate: se joaca impreuna, socializeaza, au preocupari comune etc. Cand a aparut bebe #3, copiii au fost foarte incantati (i-am si pregatit mental/emotional + i-am implicat in pregatirile efective, de ex: asamblat patut, cumparat haine etc.) Desigur, reactiile depind si de personalitatea fiecarui copil si particularitatile fiecarei familii si situatii. Evident, daca vrem sa mentinem modelul de "varste apropiate", s-ar putea sa mai fie nevoie si de un bebe #4, dar asta deja este o discutie separata care implica multe alte considerente... ;)

In rest, repet ideile legate de integrare + limbi straine:

sorro scrie:Legat de integrare: copiii se integreaza de regula foarte bine, adesea mult mai usor decat parintii. Noi am venit aici cu copiii la 6 si respectiv 4 ani. Ce-i drept, ai nostri vorbeau engleza curent cand am aterizat. Cunosc insa o familie proaspat venita (martie 2014) cu 2 fete de 6 si 4 ani care se integreaza de minune. Ambele merg la scoala/daycare, le place, socializeaza, se joaca si invata.

Ca sfat: daca puteti oferi copiilor (si voua) o limba straina inca de pe acum, eventual vorbita acasa in mod curent, eu unul incurajez asta din plin! Noi am facut miscarea asta cu ai nostri si nu regretam deloc: vorbesc la ora actuala 4 limbi si asta ajuta enorm la integrare.

Povestea mea: viewtopic.php?f=58&t=243987

Toate bune si, daca ai intrebari care nu-ti pare ca sunt de postat online, imi poti scrie pe privat.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia