• Publicitate

Se poate acomoda un COPIL MIC (4 ani) intr-O TARA STRAINA?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde irisbvro » 15 Feb 2014, 20:45

Noi am venit in Canada, in urma cu trei ani, cand fetita noastra avea trei ani jumatate. Desi si-a facut prieteni aici, a dus si duce inca dorul celor apropiati din Romania, bunicilor si nasilor. La un an jumatate de Canada ne-am dus in vacanta de vara la bunici si nu mai voia sa se intoarca. Inca intreaba des de cei lasati in tara si daca ne vom mai intoarce pentru a fi cu ei. Eu banuiesc ca e asa si pentru ca nu are o surioara sau un fratior sau prieteni romani aici si se simte singura, intr-un fel. La inceput foarte greu s-a acomodat cu mancarea, nu manca aproape nimic, desi gateam aceeasi mancare ca acasa, asta pentru ca gustul ingredientelor aici, e diferit fata de cel din tara. Alta problema era ca fiind foarte frig afara, noi venind in ianuarie aici, nu mai puteam sa ne facem plimbarile obisnuite, zilnice afara. Am gasit o alternativa cu activitati "indoor" pt zilele prea friguroase. Cred ca cu timpul se obisnuiste, uita sau macar amintirile nu mai sunt atat de puternice. Mai cred ca depinde foarte mult si de comunitatea romaneasca din zona unde esti, de cati copii ai si de cat timp liber ai ca sa il aloci copilului tau, pentru a se integra cat mai repede si usor in noua viata.
irisbvro
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde ankann » 24 Apr 2014, 22:04

Tymeea scrie:
picoca scrie:Exista un pret pentru toate.

Da, ai dreptate. Nu le poti avea pe toate in viata.

Nu stiu daca te mai intereseaza subiectul, dar eu o sa iti spun parerea mea. Eu am venit aici cu o fetita de 5 luni si una de 5 ani. Nu a fost cazul sa duca dorul bunicilor , dar a dus dorul prietenilor, unchilor etc... Preocuparea ta, aceea dc se va obisnui sau nu aici, am avut-o si eu si cred ca toti care am venit cu copii aici. Eu am trei sfaturi pe aceasta tema: cand ajungeti aici faceti-va prieteni cu copii si cautati contactul (nu ar trebui sa fie greu pt ca marea majoritate emigreaza cu copii de varste mici, asa ca aveti de unde alege...), ar fi super sa veniti primavara...pentru ca parcurile aici primavara si vara sunt superbe, si asa inlesniti socializarea, si ultimul sfat....prezentati-i totul ca pe o aventura, eventual nascociti vreo poveste cu un personaj super simpatic si viteaz care traieste aventuri minunate, personaj cu care sa se identifice ea. Clar ca toate aventurile trebuie sa le povesteasca bunicii (si aici intervine skype-ul si telefonul cu bunicii)Asa schimbati optica de la " a duce dorul" la "trebuie sa ii povestesc asta lui bunica". Bineinteles ca e esential sa nu ii transmiteti anxietatea voastra si nici sa nu faceti comentarii negative de nici un fel de toata aceasta schimbare, cel putin nu in fata ei.
In final au fost 4 sfaturi dar ...cu siguranta ca si daca ar fi 100 cand e vb de copiii nostrii nu sunt suficiente. ..Stati linistiti....pe ea o va costa mai putin sa se adapteze , ca pe noi adultii. :D
Mult noroc
Calator prin viata mea...
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 0 data

Re: Acomodare copil mic

Mesajde claudiu2014 » 16 Mai 2014, 08:13

Buna,

Vin si eu cu o serie de intrebari legate de adaptarea copiilor in Canada:

- Sotia mea va naste la inceputul lunii iunie si vrem sa ne depunem dosarul de emigrare prin Ianuarie 2015.
Am observat ca vor introduce programe noi din 2015.
Ce varsta ar trebui sa aiba copilul ca sa ne fie usor in procesul de emigrare si de acomodare in Canada, mai exact de la ce varsta poti inscrie copii la cresa ? sau mai degraba pot alege varianta de baby sitter ?!
Ma gandesc ca eu si sotia vom lucra impreuna, si programul nu ne va permite sa stam acasa cu fetita noastra.

Astept sfaturile voastre cu mare interes !

Multumesc mult !
claudiu2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Mai 2014, 09:29

claudiu2014 scrie:Buna,

Vin si eu cu o serie de intrebari legate de adaptarea copiilor in Canada:

- Sotia mea va naste la inceputul lunii iunie si vrem sa ne depunem dosarul de emigrare prin Ianuarie 2015.
Am observat ca vor introduce programe noi din 2015.
Ce varsta ar trebui sa aiba copilul ca sa ne fie usor in procesul de emigrare si de acomodare in Canada, mai exact de la ce varsta poti inscrie copii la cresa ? sau mai degraba pot alege varianta de baby sitter ?!
Ma gandesc ca eu si sotia vom lucra impreuna, si programul nu ne va permite sa stam acasa cu fetita noastra.

Astept sfaturile voastre cu mare interes !

Multumesc mult !

Nu exista o virsta etalon. Fiecare se acomodeaza (sau nu) in functie de un complex de factori obiectivi, dar mai cu seama subiectivi.

Cresele primesc copii de la 3 luni in sus (cel putin in Québec). Dupa cit dureaza acum procesul de imigrare, probabil ca fetita voastra va avea 2-3 ani la acel moment... Si va fi cum va fi - nu va puteti face planuri din România pentru ce va fi in Canada (unde?) peste 2-3 ani.

Daca ati luat hotarirea, depuneti-va dosarul si va veti gindi la variante cind veti cumpara biletele de avion.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde sorro » 16 Mai 2014, 09:35

In Québec, gasesti daycare si de la 3 luni (din cate stiu, cu precadere en milieu familiel). Multe crese (institutii) incep la 6, 12 sau 18 luni. Sunt convins insa ca puteti gasi si institutii care sa accepte copii de 3 luni daca aveti nevoie. In plus, unele programe de studii ofera (cu sau fara plata) service de garde, la fel si unii angajatori. Practic, variantele sunt multiple, insa depind de multi factori. Cand veti sti mai exact UNDE va veti stabili si CE intentionati sa faceti (francizare, refacere studii, servici ...), probabil ca raspunsurile primite vor fi mai precise.

Legat de integrare: copiii se integreaza de regula foarte bine, adesea mult mai usor decat parintii. Noi am venit aici cu copiii la 6 si respectiv 4 ani. Ce-i drept, ai nostri vorbeau engleza curent cand am aterizat. Cunosc insa o familie proaspat venita (martie 2014) cu 2 fete de 6 si 4 ani care se integreaza de minune. Ambele merg la scoala/daycare, le place, socializeaza, se joaca si invata.

Ca sfat: daca puteti oferi copiilor (si voua) o limba straina inca de pe acum, eventual vorbita acasa in mod curent, eu unul incurajez asta din plin! Noi am facut miscarea asta cu ai nostri si nu regretam deloc: vorbesc la ora actuala 4 limbi si asta ajuta enorm la integrare.

Toate bune! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde npr » 20 Mai 2014, 21:50

Cu Ritalin, orice copil se acomodeaza.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data