• Publicitate

Ecole secondaire publica sau privata?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ecole secondaire publica sau privata?

Mesajde mirelar2004 » 22 Mai 2014, 19:46

Merci ciocanasu. da, am facut o greseala, ca sunt dislexica...

elitisti...ce sa-i faci...Nu. Romanii nu sunt alcoolici. Nu toti...Dar elitisti, oho, ho!
Din 16 septembrie 2007, in Montreal!
mirelar2004
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde mateimadk » 06 Oct 2014, 22:17

Cum s-a spus mai devreme, alegi scoala in funcție de copil. Fata mea și-a dorit mult sa intre la o anume scoala privata, nu eu am impins-o. S-a pregătit singura pe timpul verii, examenele având loc weekendul trecut. A fost acceptata la toate cele 3 scoli la care ne-am înscris, doua dintre ele fiind Regina Assumpta si Mont Saint-Louis. Ca avem o alta dilema acum, si anume pe care sa o alegem, asta e alta problema.
Mulțumesc pentru toate părerile pro si contra, au fost constructive si ne-au ajutat intr-o oarecare măsură sa ne formam o parere si sa luam decizia care ni se potrivește.
Va doresc succes tuturor, indiferent de scoala spre care va îndreptați, fie ea publica sau privata!
DCS 23.03.2010
interviu:14.10.2010
D2/CB 22.10/28.10.2010
FM/AM: 09/29.03.2011
Viza:20.05.2011
mateimadk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde gia2006 » 09 Oct 2014, 16:35

Felicitari!!!!!!!

Regina Assumpta ... nu College Mont Saint-Louis !!!!!!

:twisted: College Mont Saint-Louis este scoala quebecosilor ... copilul va suferi ... inca de mici sunt extremisti!!!! :cry:
Toate prietenele mele au copii la MSL .... nu iti recomand! La Regina Assumpta are laptop ... invata sa lucreze pe calculator cum trebuie ... :D si in clasament este mai bine cotata Regina decat MSL. La Regina are mai mult de invatat pt ca sunt mai exigenti din cate am inteles.
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde rux13 » 10 Oct 2014, 08:47

gia2006 scrie:College Mont Saint-Louis este scoala quebecosilor ... copilul va suferi ... inca de mici sunt extremisti!!!! :cry:

Asta mi se pare o tampenie.
Daca scoala cealalta de ne-quebecosi e mai buna, calitatea scolii trebuie sa fie criteriul de selectie.
Traiesc de aproape 12 ani in Montreal si rar am vazut extremismul ala quebecos. Singurele probe de sovinism quebecos le-am avut de la oameni fara educatie, gen femei de serviciu si muncitori necalificati. Cu cat creste nivelul intelectual cu vei avea dificultati in a gasi exemplele alea de extremism "tipic quebexos".
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde mateimadk » 11 Oct 2014, 07:48

Multumesc Gia pentru incurajare,
Si eu as alege Regina Assumpta desi e mai scumpa. Insa toți colegii chebecosi merg la MSL, ea a visat 2 ani de zile la MSL pt ca la Assumpta nu credeam ca avem vreo șansă si acum trebuie sa șterg puțin din aura pe care i-a atribuit-o acestei scoli. Mai avem timp pana la sf lunii si sper sa reușesc sa o fac sa aleagă bucuroasa Assumpta. E conștientă ca e mai buna insa...colegii o tentează dincolo.
Si eu am observat diferența asta. La examen la Assumpta erau destul de multi emigranți mai ales chinezi sau...ma rog..de genul. Insa la MSL era plin de chebecosi. Tot cartierul Ahuntsic unde stau parca era venit la examen. Inclusiv nushce personalități de tv, astronauta si alții. Cred ca prin tradiție, chebecosii prefera MSL pentru ca nu e așa de strict ca Regina, sunt mai libertini puțin, cel puțin așa mi-au lăsat impresia.
DCS 23.03.2010
interviu:14.10.2010
D2/CB 22.10/28.10.2010
FM/AM: 09/29.03.2011
Viza:20.05.2011
mateimadk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde gia2006 » 14 Oct 2014, 09:53

rux13 scrie:
gia2006 scrie:College Mont Saint-Louis este scoala quebecosilor ... copilul va suferi ... inca de mici sunt extremisti!!!! :cry:

Asta mi se pare o tampenie.
Daca scoala cealalta de ne-quebecosi e mai buna, calitatea scolii trebuie sa fie criteriul de selectie.
Traiesc de aproape 12 ani in Montreal si rar am vazut extremismul ala quebecos. Singurele probe de sovinism quebecos le-am avut de la oameni fara educatie, gen femei de serviciu si muncitori necalificati. Cu cat creste nivelul intelectual cu vei avea dificultati in a gasi exemplele alea de extremism "tipic quebexos".

Sorry, am deranjat unele persoane …
Eu nu am fata la acest colegiu, am prietene care au copii acolo si cam asta mi-au zis … este colegiul lor, plin de quebecosi cu bani si figuri in cap.
Vezi si mesajul lui mateimadk ... ca sa te convingi ...
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia