• Publicitate

Ecole secondaire publica sau privata?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ecole secondaire publica sau privata?

Mesajde rux13 » 15 Oct 2014, 08:29

gia2006 scrie:Sorry, am deranjat unele persoane …
Eu nu am fata la acest colegiu, am prietene care au copii acolo si cam asta mi-au zis … este colegiul lor, plin de quebecosi cu bani si figuri in cap. Vezi si mesajul lui mateimadk ... ca sa te convingi ...

Gia,
Scuze pentru raspunsul cam brutal. Nu neg ca poate e o problema la colegiul citat de tine. Acum ca ai dat mai multe detalii cred ca partea cu "bani si figuri" ar puteam fi mai curand problema si nu originea etnica.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 15 Oct 2014, 09:39

gia2006 scrie:
rux13 scrie:
gia2006 scrie:College Mont Saint-Louis este scoala quebecosilor ... copilul va suferi ... inca de mici sunt extremisti!!!! :cry:

Asta mi se pare o tampenie.
Daca scoala cealalta de ne-quebecosi e mai buna, calitatea scolii trebuie sa fie criteriul de selectie.
Traiesc de aproape 12 ani in Montreal si rar am vazut extremismul ala quebecos. Singurele probe de sovinism quebecos le-am avut de la oameni fara educatie, gen femei de serviciu si muncitori necalificati. Cu cat creste nivelul intelectual cu vei avea dificultati in a gasi exemplele alea de extremism "tipic quebexos".

Sorry, am deranjat unele persoane …
Eu nu am fata la acest colegiu, am prietene care au copii acolo si cam asta mi-au zis … este colegiul lor, plin de quebecosi cu bani si figuri in cap.
Vezi si mesajul lui mateimadk ... ca sa te convingi ...

Eu m-as interesa cat e media veniturilor parintilor. Daca tu ai 150k si media acolo este 500K cam aveti o problema, e posibil sa sufere copilul. E bine sa te interesezi cam ce rechizite trebuie (airbook, iphone) sau ce activiati optionale sant si cat costa. (de ex field trip in Europa) .
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde mateimadk » 15 Oct 2014, 22:31

Nu cred ca e posibil sa afli media veniturilor părinților daca nu ai pe cineva din interior care are acces la asemenea informații. Cei de la MSL nu mi se par bogați, mai degrabă chebecosi de clasa de mijloc. Daca au atitudine de superioritate fata de emigranți doar pt ca sunt emigranți...asta nu mai stiu.
DCS 23.03.2010
interviu:14.10.2010
D2/CB 22.10/28.10.2010
FM/AM: 09/29.03.2011
Viza:20.05.2011
mateimadk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde gia2006 » 16 Oct 2014, 09:18

http://www.iedm.org/files/portrait08_fr.pdf

O statistica de 2008.

Pagina 103 Collège Mont-Saint-Louis si Collège Régina Assumpta ... nici macar nu sunt prea bogati ... 94 000 $ pe familie pe an MSL si 98 000 $ pe familie pe an Régina Assumpta...avand in vedere ca la Collège Ste-Anne in Lachine veniturile pe familie sunt de 123 000 $ pe an (aici stau eu, in Lachine...dar fata mea merge la Collège St-Louis ... )

Oricum este interesanta statistica ...
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde gia2006 » 16 Oct 2014, 09:31

Excursiile de fin d'année nu sunt obligatorii, sunt destui copii care nu merg pt ca nu au parintii bani, nu toti copii care merg la scoli private fac parte din familii bogate. Oricum la MSL si la majoritatea colegiilor private este cam asa ...
Secondaire 1 Toronto 400 $
Secondaire 2 Washington 700 $
Secondaire 3 Europa 2000-3000 $ depinde de scoala, unde sunt cazati copii
apoi urmeaza tari exotice ... cam la pretul de la secondaire 3...

Oricum colegii fetei prietenei mele care este la MSL i-au spus in secondaire 2 ca ei o sa mearga sa studieze in Europa un an ... si fata le-a cerut parintilor sa mearga si ea ... copii nu inteleg ... vor sa fie ca ceilalti! :shock:
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde capsunar » 16 Oct 2014, 09:56

gia2006 scrie:http://www.iedm.org/files/portrait08_fr.pdf

O statistica de 2008.

Pagina 103 Collège Mont-Saint-Louis si Collège Régina Assumpta ... nici macar nu sunt prea bogati ... 94 000 $ pe familie pe an MSL si 98 000 $ pe familie pe an Régina Assumpta...avand in vedere ca la Collège Ste-Anne in Lachine veniturile pe familie sunt de 123 000 $ pe an (aici stau eu, in Lachine...dar fata mea merge la Collège St-Louis ... )

Oricum este interesanta statistica ...

Depinde ce intelegi prin prea bogati.
94-98K e undeva in primii 20%-25% din populatie . E bine sa stii ca o parte din ei mai au si companii in spate prin urmare sant mai bogati decat par daca sant luati numai dupa T4. In final conteaza unde te situezi tu si ce bani dsponibili ai. La voi acolo se duc mai putini bani pe casa asa ca lumea are mai multi bani de cheltuit.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia