• Publicitate

Ecole secondaire publica sau privata?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ecole secondaire publica sau privata?

Mesajde vele » 16 Oct 2014, 15:45

gia2006 scrie:Excursiile de fin d'année nu sunt obligatorii, sunt destui copii care nu merg pt ca nu au parintii bani, nu toti copii care merg la scoli private fac parte din familii bogate. Oricum la MSL si la majoritatea colegiilor private este cam asa ...
Secondaire 1 Toronto 400 $
Secondaire 2 Washington 700 $
Secondaire 3 Europa 2000-3000 $ depinde de scoala, unde sunt cazati copii
apoi urmeaza tari exotice ... cam la pretul de la secondaire 3...

Oricum colegii fetei prietenei mele care este la MSL i-au spus in secondaire 2 ca ei o sa mearga sa studieze in Europa un an ... si fata le-a cerut parintilor sa mearga si ea ... copii nu inteleg ... vor sa fie ca ceilalti! :shock:

O fata de 12-13-14 ani (secondaire 2) ar trebui sa fie suficient de matura ca sa inteleaga ce este posibil si ce nu... CINE studiaza un an in Europa, secondaire 2 de la MSL?!!?!! :lol: Sa fim sobri... De acord ca aproape orice fiinta umana are tendinta sa apartina grupului, insa eu cred ca orice copil inteligent (daca a fost admisa la MSL presupun ca nu da in gropi) poate fi rezonabil, cu conditia sa nu i se cauta prea mult in cornite de catre parintii ce vor sa-i ofere totul pe tava :twisted: !!! Si ca o incheiere, atat Regina, cat si MSL ofera o multitudine de optiuni, insa parintele este in final cel care decide ce vrea/poate pentru copilul lui, tinand cont de toate elementele ecuatiei. Sa fim noi sanatosi, iar copiii sa ne traiasca si sa ne bucuram de realizarile lor!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde gia2006 » 17 Oct 2014, 10:34

A inteles pana la urma! :roll:
Dar la inceput a cerut si ea sa mearga la studii in Europa... :P

Oricum va doresc mult succes indiferent unde o sa mearga copilul vostru la secondaire ... public sau privat ... :bounce:
Noi am ales public pentru ca nu aveam bani de privat!!!! :shock: Si este super bine si la public!!! :alien: Important este sa invete copilul!
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde mateimadk » 17 Oct 2014, 19:52

In final, noi am ales Assumpta.
DCS 23.03.2010
interviu:14.10.2010
D2/CB 22.10/28.10.2010
FM/AM: 09/29.03.2011
Viza:20.05.2011
mateimadk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde gia2006 » 19 Oct 2014, 10:08

:bounce: :D
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia