• Publicitate

Bona permanenta, bona filipineza - va astept sugestiile

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Bona permanenta, bona filipineza - va astept sugestiile

Mesajde iogenia » 20 Aug 2014, 21:39

buna, acum citesc mesajul tau. daca inca mai ai aceleasi intrebari..iti pot povesti experienta mea . am doi copii de 3 ani jumate si de 1 an jumate . ambii merg la gradinita . pt primul copil a fost mai greu , e greu sa iti lasi bebelusul cu altcineva. acum am gasit o gradinitia care reprezinta destul de bine modelul meu de educatie si imi place . copiii nu au rani la fund . social vorbind sunt mult mai dezvoltati si adpatati decat daca i-as fi tinut acasa . efectul grupului e benefic pt un copil.
apoi , intr-o gradinita ( nu din cea familiala) ai mai mult control asupra a ceea ce se intampla decat daca ai lasa singura acasa o persona necunoscuta .
de racit, oricum racesc . eu, ca si toti parintii cu copii, m-am obisnuit . dar e sigur ca prima data si mai ales cand e vorba de primul copil e mult mai greu de gestionat situatia..oricum, trece , te vei obisnui. sa nu-ii crezi pe cei care se uita mirati si iti spun ca ei nu au mai auzit sa raceasca copiii la gradinita . e suficient sa vezi cum dispare tempra din farmacii in perioade de raceala .
mie mi se pare normal sa existe o directoare intr-o gradinita. exista educatoare, bucatarese si directoare . nu mi se pare exagerat , nici ridicol.
nu ti-asrecomanda sub nici o forma gradinitele familiale , chiar daca unele sunt la 7 $. nu ai nici un control asupra celor ce se intampla acolo si in general sunt femei complet sarite de pe fix, parerea mea.
nu stiu daca o bona romanca e mai buna decat alta , poate tu te-ai simti mai bine cu cineva din comunitatea ta dar nu aste iti garanteaza calitatile unei persoane. eu am intalnit aici educatoare romance, din pacate usor de reperat pt ca erau singurele incruntate si triste . poate e doar experienta mea ..
iogenia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Bona permanenta, bona filipineza - va astept sugestiile

Mesajde vitalie77 » 10 Mai 2016, 14:07

Caut bona pentru copii din septembrie 2016. Noi traim in Montreal, pe Plateau. Copiii sunt de 7 si 5 ani care vor merge la scoala, si un bebelus. Bona va trebui sa aduca pe cei mari  de la scoala, care se afla 5 minute de casa. In timpul zile sa aiba grija de bebelus si sa de apartament. Cei interesati va rog sa-mi scriti la [email protected]. Merci.
DCS 07.12.2010
CSQ 08.11.2012
D2 16.11.2012
UCI 11.01.2013
CM 05.03.2013
IV-14.11.2013
zbor-?
vitalie77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data