• Publicitate

Ecole primaire publica sau privata?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Ecole primaire publica sau privata?

Mesajde andreeadavid80 » 21 Apr 2014, 14:22

Baietelul nostru va implini anul asta 4 ani....deci ne pregatim de scoala. Acum unde locuim noi scoala de cartier nu prea este buna . Intrebarea mea este daca ne puteti da un sfat in legatura cu scolile de pe aici. Ne gandim sa ne mutam intr-un cartier unde sa fie ok scoala . Orice sfat este binevenit.
va multumesc
D2 - 08.04. 2011
FM/AM- 06/10.10.2011
IV-12.12.2011
Montreal-16.01.2012
andreeadavid80
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Ecole primaire publica sau privata?

Mesajde andra.bdx » 22 Sep 2014, 16:24

Fiul meu cel mare a inceput la scoala publica. Nu am fost deloc multumiti de nivel si el nu era ok. Acum sunt ambii copii la scoala internationala si deocamdata toata lumea e multumita :) Nu sunt de acord cu privatul incepand de la primar asa ca mi se pare cea mai buna alternativa :) Singura problema la astfel de scoli e ca nu autorizeaza accesul pe baza fratiei - daca sunt mai multi frati sau surori intr-o familie- trebuie sa treaca fiecare dintre ei, individual, testul pt. nivelul respectiv varstei.
Ca veni vorba, sunt si scoli alternative interesante.
On peut rire de tout mais pas avec tout le monde... :')
andra.bdx
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gia2006 » 23 Sep 2014, 09:08

Daca ai bani privata de la primara eu iti recomand.
Fata mea a fost la scoala publica de la maternelle la 6e année primaire ... acum a inceput secondaire 1 la scoala internationala. Nivelul la scolile publice este net inferior celor internationale si private. Daca gasesti o scoala primara publica buna este ok, deobicei este fff greu de intrat intr-o astfel de scoala daca nu stai in zona respectiva. Fata mea a avut noroc sa faca primii trei ani intr-o scoala bine cotata in Montréal, apoi ne-am mutat in Lachine si aici a fost repartizata la o scoala fff slaba unde nu facea aproape nimic pt ca nivelul copiilor din clasa era fff scazut. Daca nivelul copiilor din clasa este scazut deobicei profesorii se adapteaza la nivelul mediu al clasei si nu la nivelul celor mai buni din clasa. Am fost nevoita sa lucrez cu ea suplimentar acasa ca sa intre la internationala sau la o scoala privata. Uneori copilul accepta sa lucrezi suplimentar, alteori nu ...

Pentru cei care au bani si sunt interesati de o scoala primara privata in Ouest Montreal, in Lachine-Dorval se deschide o scoala privata bilingva Académie Sainte-Anne, stiu ca au Portes ouvertes pe 4 Octombrie 2014. O sa faca franceza-engleza si spaniola.

Mult succes!
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde gia2006 » 23 Sep 2014, 09:09

Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde Birsa Olesea » 20 Mai 2015, 15:06

Salut,cum aflu care scoala e buna la Montreal?
Birsa Olesea

Mesajde capsunar » 20 Mai 2015, 22:14

Ai urmatoarele probleme la care sa te gandesti.
- scoala primara e un fel de gradinitza, e posibil sa dai bani aiurea
- daca cumperi casa intr-o zona cu scoala buna poate investesti banii mai bine
- in afara de banii ceruti e posibil sa mai dai bani pt field trips si altele. (excursii in strainatate, si multe alte dracii)
- e recomandat ca al tau copil sa nu fie cel mai sarac din clasa
- la liceu se mai invata cate ceva dar.. intrarea la facultate e pe baza mediei. Intrarea la facultate e total netransparenta si in teorie depinde de medie. Cum un 8 unde se invata e echivalent cu un 10 la o scoala unde nu se face scoala ai ceva la care sa meditezi. Zvonul spune ca unele facultati au ponderi sa compenseze altele nu.
- la liceu, unde sant bani multi sant si droguri.
- daca scoala unde esti are multi ESL (cartier emigrantzi) sau `specials needs` e nasol ca in loc sa-i invete ce trebuie ii invata limba
- daca scoala are multi copii de low income iar e nasol
- daca scoala e departe e nasol cu prietenii
- la scolile religioase e cam aiurea sa imbini religia cu stiintza.
- mai exista si posibilitatea de meditatzii (ca in Ro) cca 40-50 pe ora, poate iesi mai ieftin.
- unele scoli de stat sau private au mai multe optiuni ca alte scoli de stat sau private, e bine sa-ti faci f bine temele, cand e vorba de liceu sa te uiti la electives si AP (advance placement)

In final e alegerea ta si nu e nici o garantie, eu m-am mutat intr-o zona cu putini emigrantzi, copchilul a mers la scoala si liceul arondate am facut eu cu el in primara si l-am trimis la meditatii in clasa 12-a.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia