• Publicitate

Ecole primaire publica sau privata?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ecole primaire publica sau privata?

Mesajde claire » 21 Mai 2015, 09:37

Birsa Olesea scrie:Salut,cum aflu care scoala e buna la Montreal?

Am gasit urmatoarea info. Google is your friend.
http://Quebec.compareschoolrankings.org ... fault.aspx
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Publicitate

Mesajde Birsa Olesea » 21 Mai 2015, 17:17

claire scrie:
Birsa Olesea scrie:Salut,cum aflu care scoala e buna la Montreal?

Am gasit urmatoarea info. Google is your friend.
http://Quebec.compareschoolrankings.org ... fault.aspx

Merci
Birsa Olesea

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Carolina » 07 Noi 2016, 09:36

Cineva mi-a spus o data "daca copilul este bun, invata oriunde" - nu este adevarat .... Daca copilul este bun, cineva trebuie sa il invete si sa scoata tot ce este mai bun in el.

Copilul meu a fost pana in 5eme la o scoala publica - École des Cinq-Continents . Foarte buna , in sensul ca erau foarte multi profesori de calitate si elevi buni. Mai bine esti medium intr-o clasa foarte buna, decat cel mai buna intr-o clasa de prosti.
Intr-o scoala publica daca te implici in comitetele din scoala ai mai multe sanse sa cunosti profesorii si poti sa intelegi mai bine cum merge scoala. Eu m-am implicat foarte mult in Comitetul de parinti . In plus trebuie sa inceri sa cunosti ceilalti parinti ca sa afli care sunt profesorii cei mai buni. Nu uitati - secretara este seful scolii pana la urma, daca vreti sa rezolvati ceva cu ea trebuie vorbit ( daca intelegeti ce vreau sa spun) .
Eu am lucrat foarte mult cu copilul meu acasa, in sensul ca i-am dat foarte multe exerctii in plus la matematica si la franceza ( gasiti de toate pe internet).
in anul 4 copilul meu a dat examen la College Marie de France unde a ramas 2 ani - bani aruncati degeaba - nu recomand la nimeni scoala asta. Din 6 clase, in afara de fiul meu nu a intrat nimeni la Bebeuf ( una din cele mai bune scoli secondare si colegiale din Montreal) in plus au fost colegi de-ai lui care au cazut exameul la Notre Dame, un examen foarte usor. La scoala internationala , a intrat doar 1 coleg de-al lui. Din vechea lui sccoala publica au intrat numai dintre cunostintele noastre - fosti colegi de-ai lui - 5 copii.

Scolile internationale sunt foarte bune - locuri limitate, examen de intrare foarte greu si inscrierea este conditionata de codul postal . Dar daca va ganditi ca puteti sa dati alocatia lunara pe care o primiti ( in jur de 400$ - nu-i asa) pe scoala, va recomand pentru secondaire o scoala privata din cauza ca : se face mai mult sport, este mai multa disciplina, au mai multe activitati scolare si extrascolare, clientela, limbile straine.

Ar mai fi multe de spus ... prea putin timp.
Carla
Carolina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde vele » 07 Noi 2016, 10:54

NIMENI nu va poate spune cu precizie ce si cum, si fiecare va da sfaturi din experienta personala. Personal, topurile din ziare, institute de cercetare, si alte spanacuri mi se par abureli pentru fraieri. Aruncati doar o privire pe ce scriau tovarasii in 2015 si in 2016 la gazeta, mi-a fost lene sa caut mai departe:
http://www.journaldequebec.com/2016/10/ ... que-region
http://www.journaldemontreal.com/2015/1 ... du-journal

NIci una aproape din ''vedetele'' din 2015 nu se mai regasesc in topul 2016... te si intrebi pe ce mama naibii de criterii isi alcatuiesc astia topurile... chiar asa de rau sa fi decazut cei din 2015? Sau sondajele astea sunt doar material pentru idioti!

Personal, consider ca la primara nu-i nevoie de scoala privata - scump si nu merita. La secondaire, da, o scoala privata este OK, nu atat pentru multa carte care chipurile se face, ci mai mult pentru disciplina, incadrare a elevului, si evitarea contactului cu medii rau famate - sa ne intelegem, o scoala privata NU iti da garantia ca odrasala nu se va apuca de droguri, nu va intra in cercuri nerecomandate, etc, dar sa zicem ca-i nitel mai greu pentru copil sa intre intr-un mediu nerecomandat. Parerea mea...
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia