• Publicitate

Carmol sau similar- unde gasesc?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Alerim3131 » 26 Apr 2014, 23:53

ankann scrie:Multumesc la toata lumea pt sfaturi!!!
Intr-adevar am gasit la Dollorama cel scazut in concentratie -50 % si ce e bine e ca cred ca are mai mult camfor decat cel din Jean Coutu. Cel putin, asa se simte.
De crema dracului am vazut-o azi, dar farmacistul zice ca pe copii asa mici e posibil sa dea alergie, ca el nu o recomanda.

O sa testez pe un loc mic, dar cred ca astept alta ocazie ca saracuta mea fetita e "varza" acum si nu vreau surprize extra...O sa revin sa va zic cum e.

Pana atunci, multumesc de raspunsurile super rapide!
"Sanatate...ca-i mai buna decat toate!" - cum zicea Nea Marin saracu... :D

Daca dai cu crema dracului, nu freca pt ca irita .... doar intinde-o usor pana intra in piele.
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Carmol sau similar- unde gasesc?

Mesajde ankann » 26 Apr 2014, 23:59

Userul "npr" a scris intr-un alt post nr-ul de telefon al unei farmaciste romance din Laval : Dna Nechifor, (450)688-9898. Cu siguranta, farmacista poate sa te ajute cu ceva sfaturi...
Sanatate celor mici![/quote]

Ah super! Nu ar fi rau sa o contactez...nu numai pentru asta....S-a postat cumva si farmacia unde lucreaza? Tu ai abordat-o vreodata?

Mersi frumos de info.
Calator prin viata mea...
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde ankann » 27 Apr 2014, 00:02

Daca dai cu crema dracului, nu freca pt ca irita .... doar intinde-o usor pana intra in piele.[/quote]

Ahaaa.... e bine de stiut... ma gandeam sa o folosesc pt dureri de spate...La plasturi fac alergie...sper sa mearga mai bine cu asta. Ok. Inteles....nu frecam.... :roll:

Multumesc frumos
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Alerim3131 » 27 Apr 2014, 00:08

ankann scrie:Daca dai cu crema dracului, nu freca pt ca irita .... doar intinde-o usor pana intra in piele.

Ahaaa.... e bine de stiut... ma gandeam sa o folosesc pt dureri de spate...La plasturi fac alergie...sper sa mearga mai bine cu asta. Ok. Inteles....nu frecam.... :roll:

Multumesc frumos[/quote]

Eu am folosit-o cand am fost foarte racita si m-a pus pe picioare pana a doua zi ....... poti sa dai si pe gat si ceafa dar evita zona tamplelor pt ca poate atinge zona "plangacioasa" si o sa lacrimezi nebatuta (cum imi zicea mie tata) :).

In rest, fata-spate, picioare, e ok! Pentru ca peste noapte transpiri foarte tare, e bine sa ai langa pat 3-4 haine de schimb.

Asta e singura care a dat rezultate la mine!

Sa va faceti bine repede!
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde ankann » 27 Apr 2014, 00:15

Eu am folosit-o cand am fost foarte racita si m-a pus pe picioare pana a doua zi ....... poti sa dai si pe gat si ceafa dar evita zona tamplelor pt ca poate atinge zona "plangacioasa" si o sa lacrimezi nebatuta (cum imi zicea mie tata) :).
/quote]

:lol: Am inteles....o sa incerc sa nu ating zona "plangacioasa"...ce tare exprimarea!!

Sanatate !!!! :lol:
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Carmol sau similar- unde gasesc?

Mesajde coraampean » 27 Apr 2014, 09:58

ankann scrie:Userul "npr" a scris intr-un alt post nr-ul de telefon al unei farmaciste romance din Laval : Dna Nechifor, (450)688-9898. Cu siguranta, farmacista poate sa te ajute cu ceva sfaturi...
Sanatate celor mici!

Ah super! Nu ar fi rau sa o contactez...nu numai pentru asta....S-a postat cumva si farmacia unde lucreaza? Tu ai abordat-o vreodata?

Mersi frumos de info.[/quote]

Cu multa placere. Nu s-a postat si farmacia unde lucreaza, doar numele + nr de tel. Nu am contactat-o personal pt ca am un Jean Coutu aproape de casa. De multe ori, am sunat sau/si mers in persoana la JC si nu am mai avut nevoie sa ajung la CLSC (pt probleme minore). Dar ma gandeam ca e bine sa apelezi la farmacisti romani deoarece ei cunosc medicamentele din Ro si corespondentul de pe piata canadiana. Tocmai am gasit adresa ei pe google, plus alte 2 farmacii: http://paginiro.com/ad-category/sanatate/farmacii/
- Clinique Santé, Tinica Nechifor, 4591 boul Samson, Laval Qc, H7W 2H2; tel 450 688 9898 /Fax 450 688 3327;
- Farmacia Aurora Teodorescu, tel 450 674 7502;
- Farmacia Lenuta-Tudor David tel 450 689 4997,(farmacia Brunet) 1110, Desserte Ouest (autoroute Chomedey)
Laval QC H7X 4C9 http://www.sante.gouv.qc.ca/repertoire-ressources/ressource/?nofiche=63972
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia