• Publicitate

Minor care emigreaza doar cu mama

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde Alexa.B » 26 Apr 2014, 10:08

Eu am o declaratie din partea tatalui biologic al copilului ca este de acord cu emigrarea... oricum relatiile sunt mai mult decat tensionate intre noi. Si ma gandesc ca voi avea nevoie de tot felul de declaratii si acorduri pe care nu imi e foarte usor sa le obtin de la el....puteti sa imi dati cateva ideei despre ce ma asteapta.
Eu am o sentinta judecatoreasca in care se mentioneaza exercitarea in comun a autoritatii parentale... pe care evident o exercit singura, si am facut-o intodeauna...insa tatal este dornic sa il scutesc de pensia alimentara...motiv pentru care imi pune tot felul de piedici. Nici nu pot si nici nu vreau sa negociez un drept al copilului meu.
De exempul i-am cerut o copie a pasaportului cu o semnatura in original si nu vrea sa mi-o dea, desi nu il costa decat posta sa faca acest lucru. Inteleg ca o procura notariala il costa vreo 50Euro pt ca btw nu mai sta in Romania de anul trecut eu am aflat abia in urma cu o luna cand am avut nevoie de o procura sa ii fac copilului pasaport...
Vreau sa va intreb, daca pentru a imi inscrie copilul la medic sau la scoala sau sa plec in vacanta in Mexic voi avea nevoie de acordul tatalui. Multumesc pentru orice idei/sfaturi/informatii.
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Re: Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde Aurelia Sirbu » 26 Apr 2014, 12:29

Alexa.B scrie:Vreau sa va intreb, daca pentru a imi inscrie copilul la medic sau la scoala sau sa plec in vacanta in Mexic voi avea nevoie de acordul tatalui. Multumesc pentru orice idei/sfaturi/informatii.

Nu pentru medic, scoala, posibil pentru Mexic.

Ce virsta are copilul?
Cit despre pensie, daca nu depinzi de ea, poate ca ar fi mai profitabil sa analizezi alternativele - ca sa obtii ceea ce-ti doresti.

Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Re: Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde Alexa.B » 26 Apr 2014, 15:57

Ce virsta are copilul?

Bafta[/quote]

acum 3 ani si jumatate
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde npr » 26 Apr 2014, 20:04

Nu e nimic clar in acest mesaj. Copilul emigreaza cu mama sau a-ti emigrat deja? Esti in Bucuresti asa cum scrie sau in Canada?
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Alexa.B » 27 Apr 2014, 07:16

npr scrie:Nu e nimic clar in acest mesaj. Copilul emigreaza cu mama sau a-ti emigrat deja? Esti in Bucuresti asa cum scrie sau in Canada?

Sunt in Romania, am trecut de interviu si am primit CSQ pt mine (mama) si pt copil (minorul). Deci minorul emigreaza (procesul e in curs).
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde npr » 30 Apr 2014, 20:43

Pentru Mexic, poti sa obtii o decizie de la Curtea superioara (tribunalul familial din Québec) ca sa ai dreptul sa iesi si sa intri in tara fara permisia tatalui. Autoritatile vamale for respecta aceasta decizie.

Pot sa-ti spun ca poti obtine acelasi lucru pentru a obtine pasaport fara semnatura tatalui… insa nu am certitudinea ca autoritatile consulare romane o vor respecta. Aici depinde de statul roman.

Cat despre medic, da, nici o problema.

Pentru scoala, e obligatoriu in cartierul unde stai, deci da, poti inscrie fara semnatura tatalui.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia