• Publicitate

Minor care emigreaza doar cu mama

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde Alexa.B » 02 Mai 2014, 09:53

iar in cazul meu particular nu prea au de-a face cu aceasta speta, notarii din Romania, pentru ca tatal nu se mai afla in Romania si depind doar de autoritatile romane " foarte competente si prompte" din cadrul ambasadelor Romanie din diverse tari din Europa.
Cred ca cel mai usor ar fi sa merg in instanta si sa obtin o hotarare judecatoreasca care sa imi permita sa scot copilul din Romania...Doar ca nu stiu daca o pot face in aceasta faza cand inca nu am viza sau sa merg mai departe cu procesul de emigrare sa obtin viza singura si apoi pe motiv ca am o hotarare judecatoreasca in care este mentionat ca domiciliul copilului este la mine sa merg sa spun ca eu am domiciliul in Canada....??
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Re: Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde sorro » 02 Mai 2014, 09:57

Alexa.B scrie:
sorro scrie:De acord in principiu, cu o precizare: "dificil si riscant" -- DA; "imposibil -- NU. Un foarte bun prieten care locuieste la Montreal a plecat in Romania (de 3 ori) impreuna cu fiica lui in varsta de 8 ani. A avut de fiecare data cu el o declaratie solemna din partea mamei ca ii permite sa calatoreasca. Insa la 2 din cele 3 calatorii nu i-a cerut NIMENI acea declaratie, nici la aeroportul din Montreal, nici la cel din Londra (escala) si nici la intoarcere pe aeroportul din Bucuresti. N-am idee daca a fost o exceptie sau coincidenta sau incompetenta (x2) sau chiar este la latitudinea ofiterului de granita...

Desigur (ca sa evitam orice comentarii inutile, sper ;)): Nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce sa iasa cu un copil minor din tara fara acordul parintilor, decizie judecatoreasca sau certificat de deces pt. celalalt parinte. Corect si bine este sa obtineti una din aceste hartii inainte de a ajunge la granita/aeroport.

In cazul particular prezentat -- solutia este, cred eu, o declaratie notariala a sotului ca este explicit de acord cu: (1) emigrarea in Canada (fara termene, conditii etc); si (2) este de acord cu calatorii in strainatate ale minorului insotit doar de mama (din nou fara termene, conditii). Sunt convins ca poti gasi in Romania un notar care sa autentifice asa ceva, desigur, daca tatal este dispus sa dea o astfel de declaratie...

Sigur poti gasi un notar care sa iti semneze o astfel de declaratie, problema e la politia de frontiera care nu accepta decat declaratii cu termene clare...

In cazul in care parintii locuiesc impreuna (sau macar in aceeasi tara), de acord cu tine. Cand insa declaratia specifica fara echivoc acordul pt. EMIGRARE + acordul pt. calatorii in strainatate fara termen, sunt aproape convins ca si politia de frontiera va intelege ca un parinte este aici si altul in Romania si deci ca nu are cum solicita mai mult. Desigur, s-ar putea sa ma insel, insa logic vorbind, cam asa ar trebui sa fie... De altfel, poti contacta CBSA cand ajungi aici si sa-i intrebi direct: http://www.cbsa-asfc.gc.ca/contact/menu-eng.html
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Re:

Mesajde Alexa.B » 02 Mai 2014, 10:43

Aurelia Sirbu scrie:
doina1968 scrie:Odata ajunsa in Canada copilul tau va fi resident permanent si vei putea calatori cu el ori de cate ori vei dori fara sa mai ai nevoie de acordul tatalui. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Nu mai da aceasta informatie, pentru ca nu e adevarata, fara un document suplimentar (hotarire judecatoreasca sau decaderea tatalui din drepturile parintesti).

Nu poti iesi din Canada cu copilul minor nici pana in SUA fara acordul parintelui care nu insoteste copilul
http://www.cbsa-asfc.gc.ca/security-sec ... s-eng.html
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Re: Re:

Mesajde doina1968 » 02 Mai 2014, 11:01

Alexa.B scrie:
Aurelia Sirbu scrie:
doina1968 scrie:Odata ajunsa in Canada copilul tau va fi resident permanent si vei putea calatori cu el ori de cate ori vei dori fara sa mai ai nevoie de acordul tatalui. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Nu mai da aceasta informatie, pentru ca nu e adevarata, fara un document suplimentar (hotarire judecatoreasca sau decaderea tatalui din drepturile parintesti).

Nu poti iesi din Canada cu copilul minor nici pana in SUA fara acordul parintelui care nu insoteste copilul
http://www.cbsa-asfc.gc.ca/security-sec ... s-eng.html

Scuze daca am dat o informatie eronata dar am avut in vedere experienta personala. Cand am avut nevoie de declaratia tatalui minorului cum ca este de acord ca minorul sa emigreze doar cu mama , notarul i-a adus la cunostinta ca din moment ce-si da acest acord , minorul va putea iesi din tara si calatori oriunde impreuna cu mama fara a i se mai cere acordul vreodata. Nu am studiat problema mai departe ptr ca in momentul in care noi vom pleca fiul meu devine deja major. Poate ceea spuneti este adevarat in cazul in care ambii parinti emigreaza si apoi divorteaza..... nu ma pronunt dar nu este logic de vreme ce am emigrat cu un minor ,divortata fiind si emigrand singura, sa-i cer acordul fostului sot care cine stie prin ce colt de lume s-ar afla , ori de cate ori vreau sa plec intr-o vacanta cu copilul.
doina1968
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 18 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia