• Publicitate

Minor care emigreaza doar cu mama

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde doina1968 » 01 Mai 2014, 02:50

Alexa.B scrie:
npr scrie:Nu e nimic clar in acest mesaj. Copilul emigreaza cu mama sau a-ti emigrat deja? Esti in Bucuresti asa cum scrie sau in Canada?

Sunt in Romania, am trecut de interviu si am primit CSQ pt mine (mama) si pt copil (minorul). Deci minorul emigreaza (procesul e in curs).

Daca ai CSQ va trebui sa-ti pregatesti dosarul 2 .
Exista un formular pe care trebuie sa-l completeze tatal la notar ( atentie se va completa formularul exact cum il gasesti original pe site) prin care este de acord ca minorul sa emigreze cu mama.
Daca tot merge la notar ptr acest formular, in acelasi timp face si o declaratie prin care este de acord ca minorul sa iasa din tara cu mama , destinatia Canada (acesta declaratie iti va fi necesara in aeroport atunci cand vei pleca, nici un minor nu trece frontiera Romaniei doar cu unul dintre parinti fara declaratia celuilalt)
Odata ajunsa in Canada copilul tau va fi resident permanent si vei putea calatori cu el ori de cate ori vei dori fara sa mai ai nevoie de acordul tatalui. Sper ca ti-am fost de ajutor.
doina1968
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 18 ori

Publicitate

Mesajde Aurelia Sirbu » 01 Mai 2014, 05:13

doina1968 scrie:Odata ajunsa in Canada copilul tau va fi resident permanent si vei putea calatori cu el ori de cate ori vei dori fara sa mai ai nevoie de acordul tatalui. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Nu mai da aceasta informatie, pentru ca nu e adevarata, fara un document suplimentar (hotarire judecatoreasca sau decaderea tatalui din drepturile parintesti).
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Alexa.B » 01 Mai 2014, 05:36

doina1968 scrie:
Alexa.B scrie:
npr scrie:Nu e nimic clar in acest mesaj. Copilul emigreaza cu mama sau a-ti emigrat deja? Esti in Bucuresti asa cum scrie sau in Canada?

Sunt in Romania, am trecut de interviu si am primit CSQ pt mine (mama) si pt copil (minorul). Deci minorul emigreaza (procesul e in curs).

Daca ai CSQ va trebui sa-ti pregatesti dosarul 2 .
Exista un formular pe care trebuie sa-l completeze tatal la notar ( atentie se va completa formularul exact cum il gasesti original pe site) prin care este de acord ca minorul sa emigreze cu mama.
Daca tot merge la notar ptr acest formular, in acelasi timp face si o declaratie prin care este de acord ca minorul sa iasa din tara cu mama , destinatia Canada (acesta declaratie iti va fi necesara in aeroport atunci cand vei pleca, nici un minor nu trece frontiera Romaniei doar cu unul dintre parinti fara declaratia celuilalt)
Odata ajunsa in Canada copilul tau va fi resident permanent si vei putea calatori cu el ori de cate ori vei dori fara sa mai ai nevoie de acordul tatalui. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Multumesc Doina

Declaratia aceea, cum ca nu are nimic impotriva ca minorul sa emigreze impreuna cu mama...o am ...doar in baza ei puteam ajunge in aceasta faza
In D2 in plus de aceasta declaratie mai am nevoie de o copie dupa pasaportul tatalui pe care acesta sa o semneze orogfraf...copie pe care tatal nu doreste sa mi-o dea....aici e "buba"....
Stiu ca declaratia care sa imi permita sa ies din Romania este pentru o perioada de maxim 6 luni... Nu stiu daca exista o alta declaratie IN CARE SA NU SE STIPULEZE TERMENUL PANA LA CARE TREBUIE SA MA INTORC IN TARA.....Daca stie cineva, mi-ar fi de ajutor.
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Re: Minor care emigreaza doar cu mama

Mesajde npr » 01 Mai 2014, 11:57

Nu e deloc adevarat.
Nu poti sa pleci cu un copil minor de aici fara acordul tatalui sau fara o decizie judecatoreasca.
E imposibil sa urci intr-un zbor international, in oricare aeroport canadian precum e imposibil sa intrii in SUA cu masina fara una dintre cele doua optiuni.
npr
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde sorro » 01 Mai 2014, 12:21

npr scrie:

Nu e deloc adevarat.
Nu poti sa pleci cu un copil minor de aici fara acordul tatalui sau fara o decizie judecatoreasca.
E imposibil sa urci intr-un zbor international, in oricare aeroport canadian precum e imposibil sa intrii in SUA cu masina fara una dintre cele doua optiuni.

De acord in principiu, cu o precizare: "dificil si riscant" -- DA; "imposibil -- NU. Un foarte bun prieten care locuieste la Montreal a plecat in Romania (de 3 ori) impreuna cu fiica lui in varsta de 8 ani. A avut de fiecare data cu el o declaratie solemna din partea mamei ca ii permite sa calatoreasca. Insa la 2 din cele 3 calatorii nu i-a cerut NIMENI acea declaratie, nici la aeroportul din Montreal, nici la cel din Londra (escala) si nici la intoarcere pe aeroportul din Bucuresti. N-am idee daca a fost o exceptie sau coincidenta sau incompetenta (x2) sau chiar este la latitudinea ofiterului de granita...

Desigur (ca sa evitam orice comentarii inutile, sper ;)): Nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce sa iasa cu un copil minor din tara fara acordul parintilor, decizie judecatoreasca sau certificat de deces pt. celalalt parinte. Corect si bine este sa obtineti una din aceste hartii inainte de a ajunge la granita/aeroport.

In cazul particular prezentat -- solutia este, cred eu, o declaratie notariala a sotului ca este explicit de acord cu: (1) emigrarea in Canada (fara termene, conditii etc); si (2) este de acord cu calatorii in strainatate ale minorului insotit doar de mama (din nou fara termene, conditii). Sunt convins ca poti gasi in Romania un notar care sa autentifice asa ceva, desigur, daca tatal este dispus sa dea o astfel de declaratie...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Alexa.B » 02 Mai 2014, 09:46

sorro scrie:
npr scrie:

Nu e deloc adevarat.

De acord in principiu, cu o precizare: "dificil si riscant" -- DA; "imposibil -- NU. Un foarte bun prieten care locuieste la Montreal a plecat in Romania (de 3 ori) impreuna cu fiica lui in varsta de 8 ani. A avut de fiecare data cu el o declaratie solemna din partea mamei ca ii permite sa calatoreasca. Insa la 2 din cele 3 calatorii nu i-a cerut NIMENI acea declaratie, nici la aeroportul din Montreal, nici la cel din Londra (escala) si nici la intoarcere pe aeroportul din Bucuresti. N-am idee daca a fost o exceptie sau coincidenta sau incompetenta (x2) sau chiar este la latitudinea ofiterului de granita...

Desigur (ca sa evitam orice comentarii inutile, sper ;)): Nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce sa iasa cu un copil minor din tara fara acordul parintilor, decizie judecatoreasca sau certificat de deces pt. celalalt parinte. Corect si bine este sa obtineti una din aceste hartii inainte de a ajunge la granita/aeroport.

In cazul particular prezentat -- solutia este, cred eu, o declaratie notariala a sotului ca este explicit de acord cu: (1) emigrarea in Canada (fara termene, conditii etc); si (2) este de acord cu calatorii in strainatate ale minorului insotit doar de mama (din nou fara termene, conditii). Sunt convins ca poti gasi in Romania un notar care sa autentifice asa ceva, desigur, daca tatal este dispus sa dea o astfel de declaratie...

Sigur poti gasi un notar care sa iti semneze o astfel de declaratie, problema e la politia de frontiera care nu accepta decat declaratii cu termene clare...
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

AnteriorUrmătorul