• Publicitate

Tarife mai mari pentru parinti instariti

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Tarife mai mari pentru parinti instariti

Mesajde laurent_db » 28 Mai 2014, 20:50

sorro scrie:E o distinctie interesanta (pt. ca, in fond, banii tot acolo ajung, la familia care are copilul, nu la copil direct), insa de principiu de acord cu ideea.

Cum nu ajung la copil? Cine merge la scoala, copilul ala pentru cine invata la scoala? Pentru viitorul lui
Desi parintii sunt cei care platesc, practice plata aia o datoreaza copilul scolii, ca el primeste educatia respective. Parintii platesc pentru ca el nu are cum si cu ce.

sorro scrie:Pai am scris deja ca din perspectiva a ce PLATESTI, ar fi normal sa ai chiar MAI MULTE drepturi decat cineva care nu plateste sau plateste mai putin.
Asa este, am vazut pe urma dar apucasem deja sa raspund inainte de a citi toate mesajele

quote="sorro"]Sincer, nu inteleg exact ce propui. Momentan, toti platesc $7. De la 1 ian, tu propui ca toti sa plateasca $10, iar cei cu venituri mici sa primeasca inapoi $3, adica per total sa plateasca tot $7 ca si acum. Cu alte cuvinte, propui sa fie crescut tariful de la $7 la $10 doar pt. familiile cu venituri peste 20k. Am inteles bine?[/quote]

Evident ca nu propun sa plateasca toti 10$, era doar un exemplu. Oricum ei ziceau ceva de o marire pe la vreo 8$, dar eu de obicei rotunjesc in sus cand vad preturi afisate sau discutii despre bani. Ce propun e ca atunci cand fac ceva sa gandeasca si sa aplice correct. Dupa cum ziceam rezultatul ar fi acelas dar la modul in care vor sa-l aplice ei vor starni si supara tot pe cei care platesc taxe pe cand la modul propus de mine este mai usor de inteles, ca macar nu mai ai senzatia ca este discriminat copilul tau fata de cei din familii sarace.
Se numeste discriminare pozitiva si este din ce in ce mai prezenta in socitatea de azi.

In curand vom ajunge la situatia in care sa fii alb, barbat si in floarea varstei sa ai cele mai putine sanse la orice pentru ca toti ailalti fiind minoritari sau din cine stie ce alte categorii imaginate sau inventate, vor avea prioritate la orice.

Eu sunt de accord cu drepturile tuturor si respect pe toata lumea dar cer ca si eu sa fiu respectat. De aceea am dat ca exemplu solutia aia, pentru ca daca ar implementa la modul ala nu as considera-o discriminare ci as zice:
Uite frate ca a marit pentru toata lumea.
Ca le-ar da inapoi niste bani celor cu venituri scazute, nu m-ar deranja absolut deloc si chiar as fi de accord, pentru ca nu sunt adeptul capitalismului salbatic.
Da sunt chestii de nuanta, nu ma astept sa le inteleaga toata lumea. Poate ca o parea o gandire mai incalcita dar asta e sitemul meu de functionare, ce pot face?
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde aaddyy2005 » 29 Mai 2014, 01:36

Stiti unde cred ca se va ajunge cu aceasta gaselnita a Guvernului?
Garderiile vor fi frecventate de copii asistatilor.
Cine are bani oricum isi duc copii la garderii si scoli private. Lovitura o primeste clasa medie dar si acolo e o solutie: face familia 3-4 copii in loc de 2 si mama ramane acasa, trec in clasa saraca dar isi educa copii mai bine. Un calcul:
Barbatul 80000, femeia 40000, total 120000. Bineinteles in mana raman pe la 60-70000.
Numi 3 copii: 30$ pe zi numai cheltuieli cu garderii si service de garde se duce la 6000 an
Alocatii doar cei 300 pe luna (asta daca au mai putin de 6 ani toti, dar ia sa fie 1 la scoala raman la 200) =3600/an
BUN.
Acum schimbarea:
Femeia ramane acasa sa ingrijeasca copiii si cuibul:
80000 barbatul din care raman 50000 reali
Nu platesc garderiile: 4000 minim in jep
Alocatiile cresc spre minim 5-600 pe luna=6000/an
REZULTAT:
Familia a saracit un pic, femeia devine sclava casei nu a societatii, copii sunt mai bine incadrati, statul o ia un pic in barba ca pierde un platitor de taxe.Clasa medie se suptiaza, cheltuielile clasei medii se reduc, economia nu mai duduie, nu se mai cumpara case in draci, vai se naruie calculele bancilor!
aaddyy2005
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 29 Mai 2014, 19:05

aaddyy2005 scrie:Barbatul 80000, femeia 40000, total 120000.

Daca veniturile sint inversate, ramine barbatul acasa? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dar daca sint oarecum egale?
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde laurent_db » 29 Mai 2014, 21:52

aaddyy2005 scrie:Stiti unde cred ca se va ajunge cu aceasta gaselnita a Guvernului?
Cine are bani oricum isi duc copii la garderii si scoli private. Lovitura o primeste clasa medie dar si acolo e o solutie: face familia 3-4 copii in loc de 2 si mama ramane acasa, trec in clasa saraca dar isi educa copii mai bine. Un calcul:
Barbatul 80000, femeia 40000, total 120000. Bineinteles in mana raman pe la 60-70000.
Numi 3 copii: 30$ pe zi numai cheltuieli cu garderii si service de garde se duce la 6000 an
Alocatii doar cei 300 pe luna (asta daca au mai putin de 6 ani toti, dar ia sa fie 1 la scoala raman la 200) =3600/an
BUN.
Acum schimbarea:
REZULTAT:
Familia a saracit un pic, femeia devine sclava casei nu a societatii, copii sunt mai bine incadrati, statul o ia un pic in barba ca pierde un platitor de taxe.Clasa medie se suptiaza, cheltuielile clasei medii se reduc, economia nu mai duduie, nu se mai cumpara case in draci, vai se naruie calculele bancilor!

Un calcul e gresit in exemplul tau. Daca platesti la garderii private pina in 35$/zi la sfarsit de an iti primesti inapoi diferenta intre 7 si 35. Astfel ca in final platesti tot 7, doar ca trebuie sa fii capabil sa platesti un an intreg si sa astepti sa-ti recuperezi diferenta dupa ce ai depus formularul de taxe.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde laurent_db » 29 Mai 2014, 21:53

Aurelia Sirbu scrie:
aaddyy2005 scrie:Barbatul 80000, femeia 40000, total 120000.

Daca veniturile sint inversate, ramine barbatul acasa? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dar daca sint oarecum egale?

Da, eu chiar as face asta, si s-ar putea sa o si fac, da va mai lua ceva vreme :)
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde aaddyy2005 » 29 Mai 2014, 21:59

laurent_db scrie:
aaddyy2005 scrie:Stiti unde cred ca se va ajunge cu aceasta gaselnita a Guvernului?
BUN.
Acum schimbarea:
REZULTAT:

Un calcul e gresit in exemplul tau. Daca platesti la garderii private pina in 35$/zi la sfarsit de an iti primesti inapoi diferenta intre 7 si 35. Astfel ca in final platesti tot 7, doar ca trebuie sa fii capabil sa platesti un an intreg si sa astepti sa-ti recuperezi diferenta dupa ce ai depus formularul de taxe.

La venit mare mai vezi tu daca primesti toata diferenta inapoi, mai intreaba si un contabil inaine de a face gestul
aaddyy2005

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia