• Publicitate

Tarife mai mari pentru parinti instariti

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Tarife mai mari pentru parinti instariti

Mesajde capsunar » 29 Mai 2014, 22:11

laurent_db scrie:
aaddyy2005 scrie:Stiti unde cred ca se va ajunge cu aceasta gaselnita a Guvernului?
Garderiile vor fi frecventate de copii asistatilor.
Cine are bani oricum isi duc copii la garderii si scoli private. Lovitura o primeste clasa medie dar si acolo e o solutie: face familia 3-4 copii in loc de 2 si mama ramane acasa, trec in clasa saraca dar isi educa copii mai bine. Un calcul:
Barbatul 80000, femeia 40000, total 120000. Bineinteles in mana raman pe la 60-70000.
Numi 3 copii: 30$ pe zi numai cheltuieli cu garderii si service de garde se duce la 6000 an
Alocatii doar cei 300 pe luna (asta daca au mai putin de 6 ani toti, dar ia sa fie 1 la scoala raman la 200) =3600/an
BUN.
Acum schimbarea:
Femeia ramane acasa sa ingrijeasca copiii si cuibul:
80000 barbatul din care raman 50000 reali
Nu platesc garderiile: 4000 minim in jep
Alocatiile cresc spre minim 5-600 pe luna=6000/an
REZULTAT:
Familia a saracit un pic, femeia devine sclava casei nu a societatii, copii sunt mai bine incadrati, statul o ia un pic in barba ca pierde un platitor de taxe.Clasa medie se suptiaza, cheltuielile clasei medii se reduc, economia nu mai duduie, nu se mai cumpara case in draci, vai se naruie calculele bancilor!

Un calcul e gresit in exemplul tau. Daca platesti la garderii private pina in 35$/zi la sfarsit de an iti primesti inapoi diferenta intre 7 si 35. Astfel ca in final platesti tot 7, doar ca trebuie sa fii capabil sa platesti un an intreg si sa astepti sa-ti recuperezi diferenta dupa ce ai depus formularul de taxe.

Ce comunism e la voi acolo, ma bucur ca au iesit liberalii... o sa platizi in curant fara subventzii tot ce folositzi.. gradinitze, scoli, drumuri, treceri pe pod etc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 29 Mai 2014, 22:24

laurent_db scrie:Un calcul e gresit in exemplul tau. Daca platesti la garderii private pina in 35$/zi la sfarsit de an iti primesti inapoi diferenta intre 7 si 35. Astfel ca in final platesti tot 7, doar ca trebuie sa fii capabil sa platesti un an intreg si sa astepti sa-ti recuperezi diferenta dupa ce ai depus formularul de taxe.

Pana nu demult, eu stiam ca primesti inapoi doar O PARTE din diferenta pana la $7, in functie de venitul familiei.

Recent, am descoperit insa un link care pare sa confirme ca intr-adevar, de la un cost $25/zi ajungi (cu returul de taxe) inapoi aproape de $7/zi, pt. o familie cu venit pana la $125k/an. Evident, daca platesti pt. daycare mai mult de $25/zi sau ai venit mai mare de $125k/an, probabil ca nu recuperezi tot.

http://www.budget.finances.gouv.qc.ca/B ... rde_en.asp

Sper sa fi inteles corect calculul, ca m-am uitat doar sumar peste link-ul respectiv...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde laurent_db » 30 Mai 2014, 16:59

sorro scrie:Pana nu demult, eu stiam ca primesti inapoi doar O PARTE din diferenta pana la $7, in functie de venitul familiei.

Recent, am descoperit insa un link care pare sa confirme ca intr-adevar, de la un cost $25/zi ajungi (cu returul de taxe) inapoi aproape de $7/zi, pt. o familie cu venit pana la $125k/an. Evident, daca platesti pt. daycare mai mult de $25/zi sau ai venit mai mare de $125k/an, probabil ca nu recuperezi tot.

http://www.budget.finances.gouv.qc.ca/B ... rde_en.asp

Sper sa fi inteles corect calculul, ca m-am uitat doar sumar peste link-ul respectiv...

Voila!

Oricum la mine nu mai este cazul ca pustiul merge la maternelle 5ans si de la anul in premiere annee asa ca oricum de vreo doi ani incoace tot 7$/zi platesc.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Copiii si familia