• Publicitate

Procura desi avem pasapoarte canadiene?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Procura desi avem pasapoarte canadiene?

Mesajde sorro » 30 Mai 2014, 08:36

Isostar scrie:
capsunar scrie:Daca sant amandoi prezentzi la checkin in Ca au 90% sanse sa fie .ok. Eu am avut si nu mi-a trebuit.

Nu stiu daca sunt cazuri speciale, dar aceasta verificare se face de catre CBSA si nu de catre linia aeriana (check-in). Mai bine iei acea hartie cu tine in loc sa te bazezi pe noroc.

Subscriu si eu la ce a scris Isostar. In plus, hartia respectiva poate fi ceruta si pe aeroporturile unde faci escala sau la iesirea din Romania. Iar acolo, nu sunt prezenti ambii parinti la checkin.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Mesajde alex99 » 30 Mai 2014, 16:50

Multumesc pentru raspunsuri. Noi plecam din Anglia in Romania pentru ca aventura noastra canadiana de 7 ani, cred ca s-a incheiat, :) si notarul de aici mi-a cerut 170 lire (340 CAD) pentru o declaratie cu apostila de la Haga, ceea ce mi se pare foarte mult. In Canada platisem 20 CAD, fara apostila.
alex99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Isostar » 31 Mai 2014, 08:00

Este o confuzie majora. Ai neaparata nevoie de acel document cand iesi din tara unde este cetatean. In orice alta tara nu ii intereseaza, pentru ca oricum nu au ce sa-ti faca - in Ca nu te lasa sa pleci si te trimit acasa, in RO ce iti fac daca le spui ca te duci acasa (ca si cetatean canadian)?

De exemplu, daca copii sunt cetateni canadieni, au nevoie de acord de la ambii parinti cand parasesc Canada (cateodata chiar si cand intra in Canada, desi asta este cea mai mare aberatie). Indiferent in cate tari mergi, nu ar trebui sa mai ai nevoie de acelasi acord, avand in vedere ca esti cetatean al altei tari. Iar explicatia cea mai simpla este ca mergi inapoi acasa.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Sly » 31 Mai 2014, 12:34

De data asta,spre surprinderea mea isostar are logica in ce spune.
Doar pt. canadieni,la iesirea din tara este necesar acel document,in restul tarilor nu.
Sa zicem ca nu ai ,ce fac iti retin copilul,cetatean al unui alt stat? :D
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Isostar » 01 Iun 2014, 11:08

Sly scrie:De data asta,spre surprinderea mea isostar are logica in ce spune.
Doar pt. canadieni,la iesirea din tara este necesar acel document,in restul tarilor nu.
Sa zicem ca nu ai ,ce fac iti retin copilul,cetatean al unui alt stat? :D

Sly, m-ai facut sa ma inrosesc... Ma simt flatat pentru compliment.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Lovender » 13 Iun 2017, 09:10

Isostar scrie:Este o confuzie majora. Ai neaparata nevoie de acel document cand iesi din tara unde este cetatean. In orice alta tara nu ii intereseaza, pentru ca oricum nu au ce sa-ti faca - in Ca nu te lasa sa pleci si te trimit acasa, in RO ce iti fac daca le spui ca te duci acasa (ca si cetatean canadian)?

De exemplu, daca copii sunt cetateni canadieni, au nevoie de acord de la ambii parinti cand parasesc Canada (cateodata chiar si cand intra in Canada, desi asta este cea mai mare aberatie). Indiferent in cate tari mergi, nu ar trebui sa mai ai nevoie de acelasi acord, avand in vedere ca esti cetatean al altei tari. Iar explicatia cea mai simpla este ca mergi inapoi acasa.

Logic asa ar fi insa practic hartia ti-o cere cand te intorci in Canada ( vorbesc de calatoria cu avionul ca la vama terestra e jale :bounce: )
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia