• Publicitate

Procura desi avem pasapoarte canadiene?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Procura desi avem pasapoarte canadiene?

Mesajde alex99 » 29 Mai 2014, 13:51

Daca vreau sa plec cu copiii in Romania fara sot si toti avem pasapoarte canadiene, mai am nevoie de procura de la sot cum ca este de accord sa scot copiii din Romania?
Multumesc.
alex99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: Procura desi avem pasapoarte canadiene?

Mesajde sorro » 29 Mai 2014, 14:13

alex99 scrie:Daca vreau sa plec cu copiii in Romania fara sot si toti avem pasapoarte canadiene, mai am nevoie de procura de la sot cum ca este de accord sa scot copiii din Romania?
Multumesc.

Indiferent de ce pasaport aveti, ai nevoie de un consimtamant scris al sotului. Stiu si cazuri de persoane care au calatorit singuri cu minori fara acest consimtamant, stiu si cazuri in care el a fost cerut de ofiterul de la granita. Ideea este ca daca nu il ai risti sa ai probleme (daca cineva intreaba). Unele tari (majoritatea?) cer ca acest consimtamant sa fie notarizat, altele accepta si alt tip de autentificare (ex: in Canada poti merge la un 'commissaire à l'assermentation' sau la primarie pt. autentificare).

http://travelwithkids.about.com/od/insu ... h-Kids.htm
http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 684 ori
I s-a multumit: 459 ori

Mesajde Isostar » 29 Mai 2014, 14:24

alex99 scrie:Daca vreau sa plec cu copiii in Romania fara sot si toti avem pasapoarte canadiene, mai am nevoie de procura de la sot cum ca este de accord sa scot copiii din Romania?
Multumesc.

Raspunsul la intrebarea de mai sus este nu. Dar ai nevoie de procura sa scoti copiii din Canada.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 221 ori
I s-a multumit: 417 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 29 Mai 2014, 18:53

Multumesc.

http://voyage.gc.ca/voyager/enfant/enfant-voyage
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde capsunar » 29 Mai 2014, 23:34

Isostar scrie:
Multumesc.

Raspunsul la intrebarea de mai sus este nu. Dar ai nevoie de procura sa scoti copiii din Canada.

Daca sant amandoi prezentzi la checkin in Ca au 90% sanse sa fie .ok. Eu am avut si nu mi-a trebuit.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 397 ori

Mesajde Isostar » 30 Mai 2014, 08:33

capsunar scrie:
Isostar scrie:
Multumesc.

Daca sant amandoi prezentzi la checkin in Ca au 90% sanse sa fie .ok. Eu am avut si nu mi-a trebuit.

Nu stiu daca sunt cazuri speciale, dar aceasta verificare se face de catre CBSA si nu de catre linia aeriana (check-in). Mai bine iei acea hartie cu tine in loc sa te bazezi pe noroc.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 221 ori
I s-a multumit: 417 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia