• Publicitate

sponsorizare copil

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

sponsorizare copil

Mesajde corneltgv » 01 Iul 2014, 12:14

Sunt convins ca cel putin un cititor al acestui forum este in situatia noastra si poate ne spune cum au mers lucrurile in cazul lui (lor). Avem un baietel care s-a nascut in Romania, dupa ce tot procesul de emigrare s-a finalizat. Am decis sa plecam In Canada, l-am lasat in grija bunicilor si am facut toate demersurile necesare pentru a ne aduce copilul langa noi. Se face aproape anul si nu am primit viza pentru el. Desigur am trimis tot ce ne-au cerut, am incercat sa-l luam langa noi cu viza de tursit (asta de 2 ori), dar nimic. Trmitem mail-uri in care solicitam un raspuns, ni se cer alte si alte documente. Credeti ca ar fi utila angajarea unui avocat? Va salut!
corneltgv
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: sponsorizare copil

Mesajde alexander33es » 01 Iul 2014, 13:07

Aţi deschis dosar de sponsorizare?
Using Tapatalk
alexander33es
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde alexander33es » 01 Iul 2014, 13:09

Peocesul de sponsorizare mai nou durează 14 luni
Using Tapatalk
alexander33es

Mesajde corneltgv » 01 Iul 2014, 13:26

da, am deschis dosarul de sponsorizare, de aproape 1 an. suntem ingrijorati ca ne poti tine inca 5 luni fara copilul nostru. si nici atunci nu avem certitudinea ca ne vor da viza.
corneltgv
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alexander33es » 01 Iul 2014, 16:00

Cunosc pe cineva care a fost tot cu dosar de sponsorizare şi i-au dat viza după exact 14 luni. De dat viza o dau fără doar şi poate.Dacă nu aţi făcut-o deja, trimite-ti un e-mail la ambasadă să vă informeze despre starea dosarului.
Using Tapatalk
alexander33es

Mesajde corneltgv » 01 Iul 2014, 19:22

Un raspuns concret n-am primit. Practic, atunci cand punem intrebari, ni se raspunde cu " trimiteti X document". Mi se pare cumplit sa stai fara copilul tau atatea luni. Greu tare...
corneltgv
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Copiii si familia