• Publicitate

Ecole secondaire in Lachine ?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Ecole secondaire in Lachine ?

Mesajde marianacaptari » 06 Noi 2014, 18:34

Ma intereseaza o scoala secundara publica in Lachine .Poate cineva sa-mi sugereze una buna ? Multumesc anticipat.
@[email protected]
Dcs 16.01.2010
Acuse 26.03.2010
tefaq 06.09.2010
CSQ 16/03/2011
D II 06.04.2011
marianacaptari
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Ecole secondaire in Lachine ?

Mesajde Zoly » 06 Noi 2014, 22:12

Zoly
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gia2006 » 07 Noi 2014, 09:03

Eu stau in Lachine. Fata mea merge la Collège St-Louis. Este scoala internationala de pe Comisia scolara Marguerite Bourgeoys. Este concurenta fff mare, vin copii din toata comisia scolara, este plin de chinezi si romani. Se invata ffff mult, ca la École internationale de Montréal. Daca vrei sa iti dai copilul aici trebuie sa il pregatesti ca lumea! Are examen de franceza, math + altele ca la orice scoala privata si in plus engleza.
Apoi daca ai 5000 $ pe an este Collège Ste-Anne. Scoala secundara privata din Lachine. O scoala super buna unde este si concurenta la fel de mare ca la Collège St-Louis.
http://www.csadl.ca/secondaire/
Si polivalenta din Lachine École secondaire Dalbé-Viau
http://www2.csmb.qc.ca/dalbeviau/index.php
Aici poti gasi programe défi unde trebuie sa dai examen.
Mult succes! :lol:
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde marianacaptari » 07 Noi 2014, 19:39

Merci mult ! Baiatul meu a fost toamna aceasta la examen insa spre marele regret nu a fost selectat (((((((( (ma refer la college saint louis) deaceea ma gindesc sa-l inscriu la regulier la École secondaire Dalbé-Viau . Sper ca va fi bine pentru el .La College Saint Louis suntem pe lista de asteptare .
@[email protected]
Dcs 16.01.2010
Acuse 26.03.2010
tefaq 06.09.2010
CSQ 16/03/2011
D II 06.04.2011
marianacaptari
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Canada - Copiii si familia