• Publicitate

Concediu in timpul sarcinii.

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Concediu in timpul sarcinii.

Mesajde eduad » 15 Mar 2015, 22:18

Buna ziua.Eu si sotul meu ne dorim un copilas in urmatoarele luni.Eu lucrez intr-un mediu destul de dur,adica stau cate 10-11h pe zi in picioare, in frig si nu cred ca as putea duce la capat sarcina tinand cont ca am mai pierdut doua sarcini inainte.Ultima acum 3 ani.Lucrez in aceasta companie de aproape 1 an.As dori sa stiu daca as putea sa stau acasa pe perioada sarcinii,tinand cont de conditiile in care muncesc, fara a intra in concediul de maternitate care as vrea sa-l ''pastrez'' pentru perioada dupa nastere.Ar fi posibil asa ceva?Unde pot sa ma adresez si ce ar trebui sa fac?Multumesc frumos.
eduad
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Concediu in timpul sarcinii.

Mesajde sorro » 15 Mar 2015, 22:32

eduad scrie:Buna ziua.Eu si sotul meu ne dorim un copilas in urmatoarele luni.Eu lucrez intr-un mediu destul de dur,adica stau cate 10-11h pe zi in picioare, in frig si nu cred ca as putea duce la capat sarcina tinand cont ca am mai pierdut doua sarcini inainte.Ultima acum 3 ani.Lucrez in aceasta companie de aproape 1 an.As dori sa stiu daca as putea sa stau acasa pe perioada sarcinii,tinand cont de conditiile in care muncesc, fara a intra in concediul de maternitate care as vrea sa-l ''pastrez'' pentru perioada dupa nastere.Ar fi posibil asa ceva?Unde pot sa ma adresez si ce ar trebui sa fac?Multumesc frumos.

Probabil ca va trebui sa faci un consult medical si sa aduci dovada de la medic ca nu poti munci sau ca sarcina prezinta complicatii de natura sa se agraveze daca muncesti.
Va trebui sa contactezi pe cei care platesc Employment Insurance si sa vezi ce ti se spune. Cel mai simplu, te poti adresa la un birou al Service Canada.
In orice caz, de principiu se poate, uite aici mai multe informatii: http://www.servicecanada.gc.ca/eng/ei/d ... _2_0.shtml

Toate bune si multa sanatate! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Re: Concediu in timpul sarcinii.

Mesajde Roles » 13 Mai 2015, 18:51

Salut! Chind testul va arata sarcina,mergi la un medic de familie(se poate si fara randevu) si-i spui ca vreai sa opresti lucrul din cauza pierderii sarcinii si conditiilor nefavorabile pentru fat.El te v-a trimite la laborator sa dai analiza de singe si de ud, v-a indeplini doua formulare,unul dintre care il vei da lucru. Daca doctorul va hotari ca lucrul este daunator si angajatorul nu poate sa-ti ofere un alt post, atunci vei avea "Un retrait préventif du travail"
Iata ce am gasit in Quebec http://www.csst.qc.ca/publications/200/ ... 4_1web.pdf
DCS 11.10
PERM124 03.13
CSQ 3.10.13
D2 12.13
CM 03.14
IV 30.04.14
Roles
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 0 data

Înapoi la Canada - Copiii si familia