• Publicitate

Scoli - care sunt bune si care nu sunt bune?

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Scoli - care sunt bune si care nu sunt bune?

Mesajde xplaur » 03 Feb 2016, 20:44

Tot aud discutandu-se pe ici, pe colo, de scoli/gradinite bune/rele. Ce le face bune/rele? Care sunt bune si care nu sunt bune?
Ultima oară modificat de Tavi pe 04 Feb 2016, 01:44, modificat 1 dată în total.
Motiv: Modificat titlul fiindca cel initial era neconcludent. ("Scoli bune.")
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Re: Scoli - care sunt bune si care nu sunt bune?

Mesajde Aurelia Sirbu » 09 Feb 2016, 13:37

xplaur scrie:Tot aud discutandu-se pe ici, pe colo, de scoli/gradinite bune/rele. Ce le face bune/rele? Care sunt bune si care nu sunt bune?

In general, rezultatele (reusita la examenele nationale). Pentru scolile publice conteaza destul de mult situarea (de care depinde clientela), pentru scolile private... conteaza multe.

Depinde si de ce interese are elevul, in afara de alte competente (rezistenta la stres si la volum de munca, autonomie etc).

Evident ca scolile particulare au rezultate de la foarte bune pina la cer, ca doar isi aleg elevii - asta nu le face automat scoli bune... Am vazut elevi cu o personalitate puternica ai caror parinti au fost somati sa-i disciplineze sau sa-i mute. Am citit despre elevi de la scoli private care au cedat psihic din cauza presiunii...

Cred sincer ca o mare importanta o are calitatea profesorilor, mai mult decit a scolii (metode si strategii circumstantiale).

Cunosc citiva profesori de la scoli private (nu multi, cred ca-s patru in total) - sint tare curioasa cum s-ar descurca in scoli publice, unde nu lucrezi cu crema cremelor...
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Re: Scoli - care sunt bune si care nu sunt bune?

Mesajde Isostar » 10 Feb 2016, 08:26

Aurelia Sirbu scrie:
Cred sincer ca o mare importanta o are calitatea profesorilor, mai mult decit a scolii (metode si strategii circumstantiale).

In Toronto - am un amic care si-a mutat fata de la o scoala privata (montesorri) la una publica. Doearece are o profesoara foarte buna, fata a progresat extraordinar. Nivelul scolii este mediu... Deci sunt de acord cu afirmatia de mai sus.

xplaur scrie:Tot aud discutandu-se pe ici, pe colo, de scoli/gradinite bune/rele. Ce le face bune/rele? Care sunt bune si care nu sunt bune?

In acelasi timp, scolile bune din GTA in clasamentul Fraser sunt plasate in zone cu populatie minoritara in Canada. Care scoli, avand elevi 90-95% din zona respectiva, aplica aceeasi metoda ca "acasa". Asa ca rezultatele la examenele nationale sunt excelente, dar atat si nimic mai mult. Asta in cazul in care nu ai nevoie de robotei... Informatia culease de la TDSB, de la cineva care lucreaza in departamentul de cercetare si statistici.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Înapoi la Canada - Copiii si familia