• Publicitate

concediu medical de ingrijire a copilului bolnav

Multi parinti si viitori parinti aleg sa vina in Canada pentru viitorul copiilor. In aceasta rubrica discutam despre nasterea lor, gradinite, scoli, sistemul medical pediatric din Canada, alegerea scolilor, activitati extrascolare si in general despre tot ce e legat de cresterea lor.

Moderator: sorro

Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri la grădiniță în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre copii în Canada și creșterea lor).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri la grădinită (care pot fi publicate gratuit, în folosul comunității) folosiți rubrica locală din zona unde se află grădinița cu locuri libere sau unde locuiți și căutați.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

concediu medical de ingrijire a copilului bolnav

Mesajde AlinaOrlova » 16 Feb 2016, 02:52

Salutare. Sunt o mamica single cu un baiat de 5 ani si in mai o sa aterizam in Montreal. Ma chinuie un ghind tot mai mult. Ce fac in Canada daca se imbolnaveste micutu? Am auzit ca e greu cu concediile medicale.... :( Cum va descurcati voi ajunsi acolo? Merci mult...
DCS-01/14
ACC-04/14
CSQ 03/15.posta
D2-07/15
IUC-08/15
FM/AM-11/15
D.supl-12/15
IV-01/16
V-02/16
AlinaOrlova
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Re: concediu medical de ingrijire a copilului bolnav

Mesajde Tavi » 16 Feb 2016, 07:07

Salut Alina. In principiu, lucrurile stau in felul urmator:

1. daca esti angajata cu asigurari private de sanatate (oferite de angajator, deci nu cele de stat, obligatorii) e posibil ca acea asigurare sa iti acopere salariul in intregime, o anumita perioada de timp. La fel, la un angajator care se respecta vei avea niste 'zile de boala' (intre 4 si 15 pe an, depinde de angajator) in care esti platita integral, dar e posibil sa trebuiasca sa aduci adeverinta de la medic.
2. daca esti angajata de ceva timp si copilul se imbolnaveste ai dreptul la somaj ptr. 'compassionate care' - nu am detaliile exacte privind cat vor plati si pe cat timp. Daca se intampla ca situatia sa se prelungeasca, din somaj (Employment Insurance - EI) ajutorul primit se transforma in ajutor social (are diverse nume - Welfare, Bien-etre social, poate si altele in alte provincii).
3. daca nu esti angajata (inca nu ai gasit job, esti la scoala, etc.) ai dreptul la ajutor social din momentul in care ai cheltuit suma cu care ai aterizat in Canada. Daca demonstrezi ca ajutorul social 'standard' nu e suficient ptr. cheltuielile vietii (chirie, mancare, utilitati etc.) cred ca ai dreptul si la niste ajutoare suplimentare, dar nu stiu exact in ce consta acelea.

Una peste alta insa, nu cred ca undeva in Canada ai ramane complet 'descoperita' daca s-a imbolnavi copilul (sau tu).

Ce e insa important e sa fiti asigurati medical (dupa trei luni de la aterizare, respectiv imediat daca contractati asigurare medicala privata) si sa aveti locuinta inchiriata.

Welcome to Canada!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde AlinaOrlova » 16 Feb 2016, 10:28

Tavi scrie:Salut Alina. In principiu, lucrurile stau in felul urmator:

1. daca esti angajata cu asigurari private de sanatate (oferite de angajator, deci nu cele de stat, obligatorii) e posibil ca acea asigurare sa iti acopere salariul in intregime, o anumita perioada de timp. La fel, la un angajator care se respecta vei avea niste 'zile de boala' (intre 4 si 15 pe an, depinde de angajator) in care esti platita integral, dar e posibil sa trebuiasca sa aduci adeverinta de la medic.
2. daca esti angajata de ceva timp si copilul se imbolnaveste ai dreptul la somaj ptr. 'compassionate care' - nu am detaliile exacte privind cat vor plati si pe cat timp. Daca se intampla ca situatia sa se prelungeasca, din somaj (Employment Insurance - EI) ajutorul primit se transforma in ajutor social (are diverse nume - Welfare, Bien-etre social, poate si altele in alte provincii).
3. daca nu esti angajata (inca nu ai gasit job, esti la scoala, etc.) ai dreptul la ajutor social din momentul in care ai cheltuit suma cu care ai aterizat in Canada. Daca demonstrezi ca ajutorul social 'standard' nu e suficient ptr. cheltuielile vietii (chirie, mancare, utilitati etc.) cred ca ai dreptul si la niste ajutoare suplimentare, dar nu stiu exact in ce consta acelea.

Una peste alta insa, nu cred ca undeva in Canada ai ramane complet 'descoperita' daca s-a imbolnavi copilul (sau tu).

Ce e insa important e sa fiti asigurati medical (dupa trei luni de la aterizare, respectiv imediat daca contractati asigurare medicala privata) si sa aveti locuinta inchiriata.

Welcome to Canada!

Merci mult Tavi pentru informatie.
DCS-01/14
ACC-04/14
CSQ 03/15.posta
D2-07/15
IUC-08/15
FM/AM-11/15
D.supl-12/15
IV-01/16
V-02/16
AlinaOrlova
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde capsunar » 16 Feb 2016, 10:44

AlinaOrlova scrie:Salutare. Sunt o mamica single cu un baiat de 5 ani si in mai o sa aterizam in Montreal. Ma chinuie un ghind tot mai mult. Ce fac in Canada daca se imbolnaveste micutu? Am auzit ca e greu cu concediile medicale.... :( Cum va descurcati voi ajunsi acolo? Merci mult...

Cred ca gandul tau ar trebui sa fie cum faci sa nu lasi copilu singur acasa. Pana in jur de 12 ani ai o problema ca rsiti sa ti-l ia governu.
Lucrurile se invart un pic in cerc, la 5 ani iti dai copilul a kindergarten ma rog echivalentul din quebequistan dar asta e vreo 4-6 ore. Vestea buna e ca e gratis, vestea proasta e ca nu e obligatorie si prin urmare nu e obligaotriu sa gasesti loc deci prima ta grija ar fi sa-i gasesti un loc la kindergarten.
Partea proasta e ca durata la kindergarten nu acopera durata unui serviciu full time. In general exista un serviciu platit care prelungeste kindergarten / scholl pana la 8 ore.
Daca pui raul in fata si te gandesti full time 40 ore pe saptamana ( 8 ore pe zi ) + 30 minute pauza + 1 ora commuting ai de acoperit 9.30 ore. In conditiile similare 2 servicii full time + copil de 4-5 ani am platit pe cineva o vreme pt orele neacoperite ( de ex un vecin sau un copil mai mare din vecini ) si apoi am chemat parintii cu schimbul cate 6 luni.

Serviciile alea de care vorbeste Tavi si ofera sick leave sau personal days oficial sant tot mai putine si mai greu de gasit. Iti recomand sa intrebi la interviu daca au sick leave si care e policy fara sa pomenesti de copil. Dupa ce ai job cam poti sa spui ca ai copilul bolnav si stai acasa neoficial, de obicei la un full time job nu pune nimeni probleme, maj inteleg si te lasa sa stai acasa (cu bani). Altii te obliga sa-ti iei din concediul de 2 saptamani.
Alta varianta e sa cauti un job part time care rezolva prima dar aici e si mai greu sa ai parte de sick leave.
Ce mai trebuie sa ai in vedere este posibilitatea sa poti sa ajungi la scoala in short notice ( serviciu pe linaga casa ). De multe ori am primit telefon de la scoala ca trebuie sa ma duc sa iau copilul ca nu se simte bine, prin urmare trebuie sa poti sa lasi totul balta la servici si sa pleci.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde AlinaOrlova » 20 Feb 2016, 11:24

merci mult Capsunar. Ai exprimat foarte bine toate fricile care ma framinta. Am mai rascolit intre timp internetul si am mai intrebat la prieteni care traiesc in Montreal de multi ani si tot au copii mici. Deci ceea ce m-au facut sa inteleg ca nu e nicio diferenta daca esti single sau sunteti cuplu, caci oricum de regula ambii parinti lucreaza full time si totusi se descurca lumea. Deci din mai pin in septembrie sunt asigurata cu loc in gradinita la prietena mea, care are gradinita privata. Acolo pot sa stau fara griji daca intirzii sau il aduc mai devreme de timp etc...ma rog e best friend si imi va intra in situatie. Din septembrie il voi duce la maternelle. Stiu deja care e scoala si m-am interesat ce servicii ofera ei. Deci au Service de garde unde la 7 il aduci si la 18:00 cel tirziu il iai. Un minut intirziere se echivaleaza cu un dolar. Deci ideea e sa am un job de la 8 la 5 si care sa fie la maximum 40 minute departare de scoala. Planific si eu sa imi chem parintii sa vina sa steie cu baiatu,...dar si aici am intrebari... este o perioada minima de sedere in Canada inainte sa am dreptul de ai invita pe parinti in vizita?
DCS-01/14
ACC-04/14
CSQ 03/15.posta
D2-07/15
IUC-08/15
FM/AM-11/15
D.supl-12/15
IV-01/16
V-02/16
AlinaOrlova
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...