Switch to full style
Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

22 Sep 2011, 14:23

A trecut un an...
Si din punctul de vedere al taxelor nu stiu mai mult decat anul trecut.

Ceea ce pot spune, ets eca nu regret nici o secunda alegerea facuta.

@doruba: eu mi-am luat casa in Aylmer- ce zici, ne vedem la o bere?

Sunt antrenor de dans sportiv, vreau sa emigrez in Canada.

18 Ian 2012, 14:09

Tavi scrie:
calopor scrie:@Mr.T
Ce-ai vrut sa spui cu
" Copilul va creste si vei ramane cu un commute urat rau intre Gatineau-Kanata (been there, done that)." ?

Ziceam ca daca iti cumperi casa in Gatineau ptr. gradinita copilului/copiilor, ei vor creste si merge la scoala la stat (gratuita) insa casa si jobul tau vor ramane departe una de alta, iar naveta intre casa/job iti va consuma o gramada de timp.

Locuind in ON le poti tu alege limba de scolarizare (en/fr).

In plus, mai exista si dezavantajul taxelor pe venit, semnificativ mai mari in QC decat in ON - daca esti in treptele superioare.

Sunt antrenor de dans sportiv, vreau sa emigrez in Canada in partea francofona dar nu stiu ce zona sa aleg ptr.instalare. Sotia este invatatoare, am 3 baieti de varste: 20,16,14 ani. toti 3 sunt legitimati si fac dans sportiv de 10 ani. In Romania am fost si membru fondator al clubului la care am activat in tot acest timp si am vrea sa continuam in acelasi domeniu. Ce oras imi recomandati? Va Multumesc!

Re: Informatii Ottawa & imprejurimi

21 Mai 2016, 22:36

Montreal....
Răspunde