• Publicitate

Informatii Ottawa & imprejurimi

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde calopor » 14 Noi 2010, 14:27

@felixro
tocmai ce-am venit de la vizitat niste case in aylmer, si preturile nu te rup deloc, sunt exact cat ar fi trebuit sa fie.
am gasit la 249k ceva 10 1700 sqf si pentru mine asta e perfect.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde felixro » 15 Noi 2010, 10:32

Eu spuneam ca in Chelsea te rup preturile si nu in Aylmer. Aylmer e acceptabil!
felixro
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Avril » 29 Noi 2010, 21:44

Si eu cred ca daca vei lucra in Kanata ar trebui sa te orientezi spre ati lua o casa in zona aceea, cel putin sa fie in Ottawa, asta daca nu te deranjeaza sa faci o ora si mai mult pe drum dus, o ora intors...E foarte convenabil sa locuiesti in Hull/ Aylmer cand lucrezi in centrul Ottawa sau in zona...Nu stiu cat costa gradinita in Ottawa, dar taxele cu siguranta sunt mai mici decat in Quebec...Merita sa iti faci niste calcule, cat ai economisi cumparand o casa aici / versus cat pierzi platind taxele / impozitul in Quebec...
Avril

Mesajde calopor » 29 Noi 2010, 23:13

eu mi-as face calculele, dar inca n-am dat inca peste cineva care sa stie cum se calculeaza in ambele provinicii si caer sa fie dispus(a) sa-mi acorde o consultatie.
pana una alta, asa, dupa ureche, desi sunt anglofon, merg pe mana quebecului....
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde doruba » 27 Dec 2010, 00:16

calopor scrie:eu mi-as face calculele, dar inca n-am dat inca peste cineva care sa stie cum se calculeaza in ambele provinicii si caer sa fie dispus(a) sa-mi acorde o consultatie.
pana una alta, asa, dupa ureche, desi sunt anglofon, merg pe mana quebecului....

M-am mutat anul trecut din Montreal (da romanului mintea cea de pe urma) si aveam aceiasi dilema - Ottawa sau Hull? Pana la urma am ales sa cumparam o casa in Platou chiar langa parcul Gatineau. Din cate inteleg gradinitele sunt intr-adevar greu de gasit in ambele provincii si mult mai scumpe in Ontario. Cu toate astea, taxele sunt intr-adevar mult mai mari in QC. Fa-ti un calcul aproximativ:
http://lsminsurance.ca/calculators/Canada/income-tax
Diferenta de impozit pe care eu personal o voi avea de platit va fi de aprox $4,000 si asta doar pentru onoarea de a ramane rezident de QC.
Don't forget to live!
doruba
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde aiki » 05 Iun 2011, 02:04

calopor scrie:eu mi-as face calculele, dar inca n-am dat inca peste cineva care sa stie cum se calculeaza in ambele provinicii si caer sa fie dispus(a) sa-mi acorde o consultatie.

daca ne spui dupa o juma de an si rezultatele ti-am fi recunoscatori

Bafta
DREAMS COME TRUE
aiki

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala