• Publicitate

Informatii Ottawa & imprejurimi

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Informatii Ottawa & imprejurimi

Mesajde calopor » 02 Sep 2010, 18:28

Salut

Ma mut din Montreal in regiunea Ottawa si doresc cat mai multe informatii despre regiune.
Care sunt regiunile anglofone? Altele decat Ottawa, evident. Este adevarat ca Gatineau este francofon? Sau ca Aymler sau Chelsea sunt anglofone?
Orice alta informatie, ce credeti voi de cuviinta este binevenita.

Cum gasesc gradinita/scoala pe malul quebecos dar regiune anglofona? etc

Locul meu de munca (pt moment, ca nu stiu cat voi ramane acolo) va fi Kanata. Casa intentionez sa-mi iau in QC totusi din cauza pretului foarte ridicat la gradinite in ON (e adevarat ca in ON in general si in Regiunea Ottawa in particular nu exista gradinite sub $800/luna? )

care sunt regiunile mai bune de locuit (cu cat mai anglofone, cu atat mai bine) si care sunt mai ieftine?

E cineva dispus sa se intalneasca cu mine la o bere si sa-mi povesteasca cum sta treaba pe acolo?

Multam tuturor
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde calopor » 04 Sep 2010, 10:33

nimeni?
macar spuneti-mi cat costa o gradinita in regiunea respectiva.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re: Informatii Ottawa & imprejurimi

Mesajde Tavi » 04 Sep 2010, 11:32

>Care sunt regiunile anglofone?

Ca medie in NCR (National Capital Region) se foloseste engleza 65%, franceza 35%.

>Altele decat Ottawa, evident.

Si in Ottawa e multa franceza.

>Este adevarat ca Gatineau este francofon?

Da.

>Sau ca Aymler sau Chelsea sunt anglofone?

Nu. Sunt preponderent francofone. Iar administratia locala e - evident - in franceza.

> Cum gasesc gradinita/scoala pe malul quebecos dar regiune anglofona? etc

Gradinite in franceza vei gasi in Gatineau, in aceleasi conditii ca-n tot Quebecul. La Ottawa gradinite private anglofone, ~$1000/luna.

>Locul meu de munca (pt moment, ca nu stiu cat voi ramane acolo) va fi Kanata. Casa intentionez sa-mi iau in QC totusi din cauza pretului foarte ridicat la gradinite in ON (e adevarat ca in ON in general si in Regiunea Ottawa in particular nu exista gradinite sub $800/luna? )

Sfatul meu e sa cumperi casa (daca iti permiti) in Ottawa West. Copilul va creste si vei ramane cu un commute urat rau intre Gatineau-Kanata (been there, done that).

> care sunt regiunile mai bune de locuit (cu cat mai anglofone, cu atat mai bine) si care sunt mai ieftine?

Ottawa West.

> E cineva dispus sa se intalneasca cu mine la o bere si sa-mi povesteasca cum sta treaba pe acolo?

M-am mutat de la Montreal in 2005 si am locuit in zona (locuit in Hull, lucrat in Nepean si ulterior in Kanata) pana in 2009, dar mutandu-ma din nou nu ne putem vedea, dar iti voi raspunde oricaror altor intrebari.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde calopor » 04 Sep 2010, 14:35

Multam de raspuns.
Pai si eu m-as muta in Ottawa, dar la 2 gradinite x $1000 fiecare, sare total din schema.
Din cate cunosc, nu pot sta in Ottawa si sa am copii la gradinita in QC, in conditiile de QC.
Casa imi permit ceva pe la $250k.
Se pare ca-s legat de QC pana la urma....

@Mr.T
Ce-ai vrut sa spui cu
" Copilul va creste si vei ramane cu un commute urat rau intre Gatineau-Kanata (been there, done that)." ?
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Tavi » 04 Sep 2010, 18:01

calopor scrie:@Mr.T
Ce-ai vrut sa spui cu
" Copilul va creste si vei ramane cu un commute urat rau intre Gatineau-Kanata (been there, done that)." ?

Ziceam ca daca iti cumperi casa in Gatineau ptr. gradinita copilului/copiilor, ei vor creste si merge la scoala la stat (gratuita) insa casa si jobul tau vor ramane departe una de alta, iar naveta intre casa/job iti va consuma o gramada de timp.

Locuind in ON le poti tu alege limba de scolarizare (en/fr).

In plus, mai exista si dezavantajul taxelor pe venit, semnificativ mai mari in QC decat in ON - daca esti in treptele superioare.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Mesajde felixro » 14 Noi 2010, 13:59

Salut,
Aylmer este intr-adevar mai anglofon, as putea spune din ce in ce mai anglofon. Se muta multi din Ottawa in Aylmer. Chelsea e asa si asa, dar preturile la case te rup! Scolile anglofone nu sunt pt. imigranti, sper ca stii deja, decat daca ai facut scoala primara in engleza si trebuie sa dovedesti asta! Daca vrei poti sa-ti dai copiii la scoli private in engleza dar...costa! Gradinitele sunt si la 7$/zi si la 30$/zi dar poti primi subventie din partea guv.
felixro
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala