• Publicitate

Ontario vs Quebec in Ottawa

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Ontario vs Quebec in Ottawa

Mesajde Iulia Zamfir » 20 Feb 2011, 07:46

Buna. Pe 14 mai ajung in Ottawa si nu stiu exact unde sa ne stabilim: in Ontario sau Quebec? Am aflat tot felul de informatii si nu m-am lamurit - unii zic ca e mai bine in zona franceza, altii in partea engleza. Voi ce ziceti?
Iulia Zamfir
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Cristian Barba » 05 Mar 2011, 21:48

In general daca ai familie si-n special copii e mai bine in Québec daca esti celibatara s-ar putea sa fie mai bine in Ontario.
Parerea mea!!!
Cristian Barba
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Iulia Zamfir » 06 Mar 2011, 08:22

Multumesc pentru raspuns. Eu sunt din Bucuresti si, in data de 14 mai 2011, impreuna cu sotul meu vom pleca spre Ottawa. Suntem rezidenti canadieni din 2008 si avem 3 copii - 23, 25 si 26 de ani care la rindul lor sunt si ei rezidenti. Cind am venit prima data in Canada (octombrie 2008) copiii isi definitivau studiile. Pentru noi a fost o plecare pe etape si nu am putut hotara definitiv cine ramane si cine se intoarce inapoi in Romania. Alaturi de fata cea mare am locuit la Toronto aprox 8 luni, in ideea ca ne vom stabili cu totii la Toronto. Din pacate, nu s-a putut lua o decizie la comun, asa ca ne-am intors inapoi in Bucuresti, ca sa limpezim lucrurile.

Daca prima data am spus ca mergem in Canada pt. copii, acum suntem deja hotarati sa mergem pentru noi, sa ne refacem viata acolo. Daca isi doresc foarte mult, copiii pot veni dupa noi pe parcurs.

Deja stim care sunt etapele de integrare-le-am invatat la Toronto , insa problema noastra este ca NU CUNOASTEM PE NIMENI la Ottawa care sa ne ia de la aeropot si un loc unde sa stam 1-2 saptamini pana vom lua un apt. cu chirie cum am avut la Toronto. Suntem stresati putin pt. ca stiti cum e, un loc necunoscut, strain nu te face sa te simti in largul tau la inceput.

Ne vom achita fata de toata lumea care se va oferi spre ajutor. Cu atit mai mult cu cit vrem sa locuim in Gatineu. Am gasit diverse informatii in ziare, reviste site-uri insa multe dintre aceste informatii sunt in contradictoriu iar noua ne trebuie ceva clar, mai ales cind este vorba de chestiuni punctuale, reale.

Va multumesc cu anticipatie,
Iulia
Iulia Zamfir
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde calopor » 13 Mar 2011, 17:49

Ideea generala e urmatoarea: de ce ai venituri mai mici/ cap de membru familie, de-aia iti convine mai mult QC. Evident, de ce iti cresc veniturile, de-aia devine mai rentabil ON.
Ca punct de reper: Pana in 100k/familie - categoric QC. Peste 100-110 k ar cam trebui sa iei in considerare ON.
Asta, din cauza de taxe.
Parerea mea.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Pentru Iulia

Mesajde mazanda » 21 Aug 2012, 04:38

Draga mea Iulia,
Stiu ca ati plecat iarasi, intamplator am dat de acest fir catre tine si sper sa fie viabil.
Nu-ti scriu mai mult, astept vesti, sa stiu in primul rand ca a ajuns mesajul la tine. Numai bine va doresc, tie, copiilor si lui Stefan, Anda Mazilu - Focsani
mazanda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala