• Publicitate

Este cineva din Gatineau sau Hull?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde felixro » 26 Sep 2012, 19:21

marinescu simona scrie:As dori sa va intreb care sunt zonele mai bune in Gatineau?

Nu este de stat in centrul vechi al Hull-ului, sau in centrul vechi al Gatineau-ului. Acelasi lucru e valabil pentru blocurile din Mont-Bleu (in zona liceul Philimon Wright). Are aspect de ghetto. In rest e ok, cam peste tot. de preferat de evitat zonele unde sunt blocurile subventionate de stat!
felixro
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde calopor » 27 Sep 2012, 13:31

are dreptate felixro
mai conteaza deasemnui daca vrei sa stai in regiune mai mult anglofona sau mai mult francofona.
aylmer, chelsea, mai mult anglofone spre exemplu. gatineu-l gatineau francofon.
fiind atat de aproape de ottawa, si multi anglofoni locuind pe partea de qc a raului, toate regiunile au macar o "tenta" anglofona.

la mine unul, asta a contat in alegerea regiunii.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde marinescu simona » 27 Sep 2012, 15:32

Multumesc de raspunsuri! As avea insa o problema cu gasirea zonelor cu blocuri subventionate pentru a le evita ( ajutor!!!) Ceea ce m-ar interesa ar fi o zona mai aproape de universitatea Outaouais.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde felixro » 06 Oct 2012, 05:53

NU sunt f. multe dar dupa cum ti-am spus, zona Mont-bleu (blocurile de 4 etaje) e de evitat! Daca vrei aproape de UQO, atunci cel mai indicat e Hull sau Aylmer. In Aylmer vorbim in majoritatea cazurilor de chirie la casa, ceea ce se ridica substantial, si pentru un nou venit...costa! Si in aylmer sunt case subventionate dar nu e de stat in zona respectiva!Incearca chirie pe Cite-des jeunes, Mutchmore, Mont-bleu - blorile inalte. Din pacate nu mai am adrese, e cam mult de-atunci. Poate altcineva sa-ti spuna adrese... Noi am stat pe260, Mutchmore, un bloc de 5 etaje din beton, f. curat fata de multe blocuri pe care le-am vizitat!
felixro

Mesajde olechika » 14 Oct 2012, 23:15

Am aplicat la CEGEP de l`Loutaouais si daca sunt acceptata as vrea sa stiu cam in ce zona sa ne cautam apartament, suntem o familie cu un copil si dorim sa ne mutam din Montreal. Va multumesc!
olechika
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde felixro » 17 Oct 2012, 06:47

olechika scrie:Am aplicat la CEGEP de l`Loutaouais si daca sunt acceptata as vrea sa stiu cam in ce zona sa ne cautam apartament, suntem o familie cu un copil si dorim sa ne mutam din Montreal. Va multumesc!

Depinde de campus...in Hull sau in Gatineau?
felixro

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala