• Publicitate

E vreun roman pe-aici?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: E vreun roman pe-aici?

Mesajde OceanRider » 25 Oct 2014, 23:30

Suna destul de dezamagitor, eu credeam ca 'a mai elitista parte a comunitatii se strange in mod natural la Ottawa, si ma gandeam ca ar fi vreun ghesheft daca mi s-ar oferi posibilitatea vreodata sa ma mut si eu la ditamai Capitala.
Dar acum mai bine sa ma conving care e realitatea la fatza locului, pana atunci ma bag la somn de urgenta ca ma trezesc cu noaptea-n cap sa vad finala Halep - Williams.
Bafta acolo !
OceanRider
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ironman_sabin » 26 Oct 2014, 08:20

Asta este calopor, viata e grea in regiune si majoritatea sunt saraci sau plini de datorii...in conditiile astea cui ii mai arde de distractii sau cultura...astea vin dupa ce conditiile de baza (hrana si locuinta ) sunt asigurate. Chiar si cei care fac bani mai multi lucreaza atat de mult ca nu mai au timp sa-i cheltuiasca...
DCS: 15.01.2010
CSQ: 06.12.2010
IV: 26.08.2011
CAN: 01.10.2011
ironman_sabin
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde calopor » 26 Oct 2014, 10:02

ironman,
Nu generaliza.
O fi asa, pentru unii. Si o fi asa probabil ca nici n-au cerut ajutorul sau sfatul alora mai vechi. Sau daca li s-a oferit, nu i-a interesat.
Asa ca aia cu viata grea n-ar trebui ca sa se planga.

In plus, stau si eu sa ma intreb: daca-i viata grea aici, care ar putea fi motivul pentru care cineva ar mai vrea sa stea in tara asta, printre straini?
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde sli1565 » 26 Oct 2014, 11:55

OceanRider scrie:Suna destul de dezamagitor, eu credeam ca 'a mai elitista parte a comunitatii se strange in mod natural la Ottawa, si ma gandeam ca ar fi vreun ghesheft daca mi s-ar oferi posibilitatea vreodata sa ma mut si eu la ditamai Capitala.
Dar acum mai bine sa ma conving care e realitatea la fatza locului, pana atunci ma bag la somn de urgenta ca ma trezesc cu noaptea-n cap sa vad finala Halep - Williams.
Bafta acolo !

Eu sunt aici peste rau in Gatineau
sli1565

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde ironman_sabin » 26 Oct 2014, 17:45

Nimeni nu s-a plans ci doar am constatat...Deasemenea fiecare are motivele lui de a sta aici, si nu era vorba de tara ci mai mult de regiune. Este o regiune frumoasa dar...din pacate, nu ofera mult mai multe in ceea ce priveste calitatea vietii...Este punctul meu de vedere din experienta proprie si cele observate la cei din jur...
DCS: 15.01.2010
CSQ: 06.12.2010
IV: 26.08.2011
CAN: 01.10.2011
ironman_sabin

I s-a multumit: 1 data

Anterior

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala