• Publicitate

Hull/Gatineau/Ottawa ?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Hull/Gatineau/Ottawa ?

Mesajde DorinVO » 08 Oct 2011, 11:48

Buna ziua!
Impreuna cu sotia si un copil vom emigra Canada pe partea Quebec.
Suntem nehotarati unde sa ne stabilim avand in vedere ca nu suntem nici pe departe fluenti in franceza. Initial ne-am gandit la Montreal dar apoi ne-am gandit ca poate Gatineau ar fi o varianta buna .. sa locuim aici si poate sa lucram in Ottawa.
- a locui in Gatineau si lucra in Ottawa este o varianta buna?
- sunt in Ottawa job-uri pe inginerie?
- sotia e prof. Engleza - sunt perspective in aceasta zona?
- taxele scolarizare universitati Ottawa sunt mai mari decat Montreal?
- cum este clima in aceasta zona?
- se gasesc locuri la gradinita copii?
- care sunt avantaje/dezavantaje a locui in Montreal/Gatineau??
Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Hull/Gatineau/Ottawa ?

Mesajde felixro » 15 Oct 2011, 17:59

DorinVO scrie:Buna ziua!
Impreuna cu sotia si un copil vom emigra Canada pe partea Quebec.
Suntem nehotarati unde sa ne stabilim avand in vedere ca nu suntem nici pe departe fluenti in franceza. Initial ne-am gandit la Montreal dar apoi ne-am gandit ca poate Gatineau ar fi o varianta buna .. sa locuim aici si poate sa lucram in Ottawa.
- a locui in Gatineau si lucra in Ottawa este o varianta buna?
- sunt in Ottawa job-uri pe inginerie?
- sotia e prof. Engleza - sunt perspective in aceasta zona?
- taxele scolarizare universitati Ottawa sunt mai mari decat Montreal?
- cum este clima in aceasta zona?
- se gasesc locuri la gradinita copii?
- care sunt avantaje/dezavantaje a locui in Montreal/Gatineau??
Multumesc!

Salut,
Sunt avantaje si dezavantaje, ca peste tot! Joburi in inginerie...trebuie sa fii recunoscut ca sa fii inginer si asta e un drum destul de lung. Ca si prof de engleza, ar putea face ceva ca second language la scoli private. La scoli publice e destul de lung, depinde unde vrea sa lucreze. Eu am fost de engleza in tara, m-am reprofilat pe franceza si lucrez ca prof de franceza. Locuri la gradinita poti gasi, depinde de zona in care te stabilesti si varsta copilului. Taxele la univ din Ottawa sunt mai mari, asta e sigur, dar stand in QC poti obtine ajutor de la AFE (guvern) pentru a-ti plati studiile. Clima e ca si in Montreal, 1-2 saptamani de -30, dar in rest e ok si mai ales daca incepi sa practici sporturi de iarna.
A locui in Gatineau si lucra in Ottawa, o fac mai toti si e ok. Sper ca am raspuns cat de cat la intrebarile tale...
felixro
Imi place aici si raman...

Multumesc!

Mesajde DorinVO » 17 Oct 2011, 01:05

Multumesc!
Ati spus ca in tara ati fost prof Engleza. Nu ati putut fi prof Engleza si in Canada? (Presupun ca pentru a va reprofila pe Franceza a trebuit sa mai faceti studii..) Cum sunt salariile de profesor in Canada?
Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde felixro » 30 Oct 2011, 18:29

Cerinta era mare ca profi de franceza, asa ca... cerere si oferta. La engleza competitia e maaaare. Salariile sunt in functie de experienta si studii. Cu cat ai mai multa experienta si studii cu atat creste si salariul. Asta in scolile publice!
felixro

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala