• Publicitate

Din Montreal in Hull/Gatineau

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Montreal versus Hull/Gatineau

Montreal
1
14%
Hull/ Gatineau
6
86%

Voturi totale : 7

Din Montreal in Hull/Gatineau

Mesajde L'étranger » 27 Noi 2012, 08:02

Salutam cu respect.
Daca este cineva care a locuit mai intai in Montreal (sau imprejurimi) si a facut pasul acesta (mutandu-se in Hull/Gatineau) il rog sa faca o comparatie. Trebuie sa luam o decizie si ne lipsesc informatii. Multumim mult.
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde danrosca » 02 Dec 2012, 19:13

Am locuit in Montreal 4 ani si acum de 3 luni suntem in Hull. Ne pare rau ca nu am plecat mai devreme din Montreal. In Gatineau lumea este mai draguta iar in Ottawa lumea este si mai draguta, nu se simte competitia care este intre oameni in Montreal. Si noi am avut emotii daca facem bine ori nu dar acum suntem foarte multumiti de decizia pe care am luat-o (de a ne muta la Gatineau). In Gatineau lumea seamana cu Rive Sud daca stii.
In plus in Gatineau nu bate vintul ca in Montreal. Singura problema este ca mergem mai mult cu autobuzul pentru ca parcarea in Ottawa este mult mai scumpa ca in Montreal (facem 1 ora cu autobuzul) dar poti citi o carte, asculta muzica, invata etc...
Montreal
danrosca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde L'étranger » 04 Dec 2012, 16:30

Multumesc @danrosca pt raspuns, (era candva un domn cu acest nume care era agent imobiliar-daca nu cumva e o coinidenta de nume ) In Mtl , incepe sa ne agaseze tot mai mult faptul ca, trebuie sa treci mereu puduri ca sa iesi in afara orasului si se aglomereaza, si mai sunt si in constructii...i-ti vine sa mergi pe jos(pe langa masina) :) . Mai are cineva si alta opinie ? Si un vot va rog pt Mtl sau Gatineau.
Vrei sa ai de 2 ori mai multi bani? Pune-i in fata oglinzii ! :)
L'étranger

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde calopor » 03 Ian 2013, 09:06

Vino si vezi.
Te pot gazdui la mine un weekend.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Re: Din Montreal in Hull/Gatineau

Mesajde gageadagmar » 04 Dec 2014, 11:11

Buna,
Locuim in Montreal de cativa ani si ne gandim serios sa ne mutam in Ottawa - Gatineau , insa avem foarte multe intrebari pentru ca nu cunoastem pe nimeni acolo si ne-ar prinde bine niste informatii . Daca se gaseste de lucru, cum e cu scoala copiilor, gradinite, etc. Sotul meu lucreaza la RBC si eu sunt Administrative Assistant, avem 2 copii de 18 ani respectiv 3 ani. Asa ca ne intereseaza si partea cu gradinita si cea cu facutatea. Am aprecia daca ne-ati da niste informatii.
gageadagmar

I s-a multumit: 0 data

Re: Din Montreal in Hull/Gatineau

Mesajde calopor » 04 Dec 2014, 13:31

@gageadagmar
It raspund ce-am scris si mai sus:

Vino/veniti si vezi, te(va) gazduiesc cu placere un weekend si va mai pot pune in legatura si cu alti romani de-aici.

In rest, mari diferente nu-s, tot Canada e - aceeasi problema ca in Mtl cu gradinitele iar Ottawa University e cotata mai jos ca McGill.
Stiu, ca am sstat si eu prim Mtl vreo 4 ani.

Iar cu job-ul stim cu totii ca e chestie de strict noroc.

Daca te intereseaza oferta, da-mi un semn pe privat.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 5 ori

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala