• Publicitate

Internship in Ottawa

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Internship in Ottawa

Mesajde alexandru.negurici » 30 Oct 2013, 18:12

Salut tuturor.

Numele meu e Alex si sunt entuziasmat de ce se va intampla in urmatoarea perioada.

Pe 18 noiembrie 2013 ajung in Ottawa, la un internship Alcatel-Lucent pentru un an.
Sunt pasionat de voluntariat, diplomatie si dezvoltare personala.

As avea cateva intrebari daca ma puteti ajuta.

1. Exista o Biserica crestin ortodoxa in Ottawa?
2. Aveti idee care e pretul chiriilor, in conditiile in care as vrea sa locuiesc intr-un apartament cu 2, 3 camere cu altu studenti/tineri/etc si eu sa am camera mea. Eventula un website de unde as putea sa gasesc eu.
3. Forumul acesta e doar online..sau se mai intampla intalniri/reuniuni cu romanii sau mai stiu eu?
4. Ce ONG-uri/fundatii aveti sa-mi recomandati in Ottawa in care ma pot implica, cel putin in afara job-ului?
5. Exista ceva ce ar trebui sa fac neaparat acum, cu 3 saptamani inainte de a ajunge in Ottawa? (de genu sa am o geaca de iarna f groasa) sau mai stiu eu, orice fel de sfat pentru cei care ajung pt prima oara in Ottawa si credeti ca ar fi util sa il stiu inainte de a pleca din Romania.

Va multumesc foarte mult.
Sa aveti o saptamana super.
Some people feel the rain.
Others just get wet.
alexandru.negurici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Internship in Ottawa

Mesajde Tavi » 18 Noi 2013, 08:45

Salut Alex,

In primul rand, felicitari ptr. internship.

Sper sa nu iti raspund prea tarziu, dat fiind ca azi urmeaza sa ajungi in Ottawa.

La intrebarile tale:

1. da, exista mai multe. Un link: www.sfantamaria.ca
2. $500/camera ar trebui sa acopere si cheltuielile, eventual mai adauga ~$25 ptr. net si/sau cablu TV, daca e cazul. Website: kijiji.ca, craigslist.ca
3. exista comunitati ale studentilor romani din Ottawa, se organizeaza periodic intalniri live
4. sunt foarte multe organizatii in care poti face voluntariat etc. Le vei descoperi cand te vei aseza.
5. dat fiind ca iti raspund cam tarziu, nu cred ca e nimic deosebit de adaugat pe moment. Scrie tu cand ajungi si daca ai nevoie de cate ceva. De asemenea, i te poti adresa si direct userului "calopor", el e in zona (si parca si la Alcatel) si poate iti mai poate da el un sfat.

Spor la internship, si bun venit in Canada.
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala