• Publicitate

Planificam sa ne mutam din Vancouver in Ottawa

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Planificam sa ne mutam din Vancouver in Ottawa

Mesajde Lever » 28 Mar 2016, 05:30

Ne gandim de cativa ani sa ne mutam din Vancouver in Ottawa. Principalul motiv sunt preturile enorme la proprietati in Vancouver. Ne place orasul foarte mult dar in ultimile luni preturile au explodat cu 30% si nu avem sanse sa ne mai cumparam o casa vreodata, iar chiriile sunt si ele foarte mari (pt 2 bdr 900sq f intr-o zona acceptabila $1600) .

Lucruri care e plac la Vancouver: orasul, clima, faptul ca avem joburi stabile. Sotul meu lucreaza in IT, eu in domeniul financiar. Suntem de noua ani aici si ne-am obisnuit foarte mult. Mutatul in alt oras ar insemna practice sa o luam de la capat.

Lucruri care nu ne plac la Vancouver: ploua ploua ploua cam 6 luni pe an, oportunitati de joburi nu sunt foarte multe, salarii in jur de 30$/ora e maximul la care poti ajunge, din ce in ce mai multi chinezi de la an la an, de aici si preturile enorme la case. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu chinezii si nici cu alte natii, dar ne-au afectat calitatea vietii dramatic. Cine nu are deja o proprietate nu are sanse sa intre in piata decat pentru maxim un apartament de 800 sqft. Alt lucru care nu ne place la Vancouver sunt oamenii, nu stiu sa aiba fun, totul e o competitie continua, si sunt din ce in ce mai frustrati, ca si noi de altfel, datorita vietii foarte scumpe. Este foarte greu sa-ti faci prieteni buni si de calitate chiar si printre romani.

Voi cei din Ottawa ne puteti ajuta cu niste sfaturi?
Cum sunt casele acolo, sunt mai accesibile? Sunt iernile suportabile? Clima in general? Cum sunt scolile ? Avem o fetita care va incepe scoala la anul. Cum sunt oamenii? E o comunitate romaneasca? Ne-ar placea sa cunoastem romani in Ottawa inainte sa ne mutam acolo.

Planificam sa mergem in August pentru cinci zile in Ottawa sa vedem orasul si cateva zone rezidentiale. Ce zone recomandati si ar fi mai family friendly? Planificam sa ne luam o casa inainte sa ne mutam acolo.

Orice sfat ar fi de ajutor. Multumim.
Lever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Planificam sa ne mutam din Vancouver in Ottawa

Mesajde Sly » 28 Mar 2016, 06:33

De ce tocmai Ottawa?
In afara cazului in care sperati un job guvernamental cred ca aveti mai mari sanse pe piata muncii undeva in GTA.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Thrac92 » 28 Mar 2016, 13:13

De ce nu va mutati in Calgary?
Pe ce lucrezi in IT?
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 14 ori

Mesajde lorit » 28 Mar 2016, 14:02

Este un oras frumos cu multe parcuri si e aerisit. Iarna poate fi groaznic, ninge mult si este foarte frig, poate ajunge usor la -30 si cu vantul se accentueaza. Dar e cam asa peste tot in partea de est.

Scolile sunt relativ OK, copii pleaca la gradinita full day de la patru ani. Un alt aspect de luat in considerare sunt vaccinurile. In Ontario vaccinul este obligatoriu, nu accepata copilul nici in day care daca nu are toate vaccinurile la zi.

Casele sunt ok, pretul depinde de locatie si imbunatatiri. in general ceva decent pleaca cam asa: condo $200000 single home $300000.

Ca sa va faceti o idee: http://www.ottawaareahomesearch.com/

Comunitatea romaneasca e ca si inexistenta, cel putin pentru mine asa a fost. In Gatineau pare ca stau mai bine la capitolul asta, au si o biserica acolo. http://www.sfantamaria.ca/ Deasemene exista o scola de limba romana, functioneaza sambata cateva ore. http://scoalaromaneascacopiiottawacanada.weebly.com/

Sper ca informatiile sa va fie de folos indiferent de decizie. Succes.
lorit
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Lever » 28 Mar 2016, 22:59

Sly scrie:De ce tocmai Ottawa?
In afara cazului in care sperati un job guvernamental cred ca aveti mai mari sanse pe piata muncii undeva in GTA.

Speram la un job guvernamental, eu lucrez la guvernul provincial in BC de 7 ani dar acum depinde ce sanse sunt sa gasesc o pozitie in Otawa
Lever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Lever » 28 Mar 2016, 23:02

Thrac92 scrie:De ce nu va mutati in Calgary?
Pe ce lucrezi in IT?

Ne-am gandit si la Calgary intr-o perioada dar nu stim chiar pe nimeni acolo. Sotul meu lucreaza in customer support/networking la o universitate in Vancouver.
Lever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala