• Publicitate

Planificam sa ne mutam din Vancouver in Ottawa

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Planificam sa ne mutam din Vancouver in Ottawa

Mesajde Lever » 28 Mar 2016, 23:09

lorit scrie:Este un oras frumos cu multe parcuri si e aerisit. Iarna poate fi groaznic, ninge mult si este foarte frig, poate ajunge usor la -30 si cu vantul se accentueaza. Dar e cam asa peste tot in partea de est.

Scolile sunt relativ OK, copii pleaca la gradinita full day de la patru ani. Un alt aspect de luat in considerare sunt vaccinurile. In Ontario vaccinul este obligatoriu, nu accepata copilul nici in day care daca nu are toate vaccinurile la zi.

Casele sunt ok, pretul depinde de locatie si imbunatatiri. in general ceva decent pleaca cam asa: condo $200000 single home $300000.

Ca sa va faceti o idee: http://www.ottawaareahomesearch.com/

Comunitatea romaneasca e ca si inexistenta, cel putin pentru mine asa a fost. In Gatineau pare ca stau mai bine la capitolul asta, au si o biserica acolo. http://www.sfantamaria.ca/ Deasemene exista o scola de limba romana, functioneaza sambata cateva ore. http://scoalaromaneascacopiiottawacanada.weebly.com/

Sper ca informatiile sa va fie de folos indiferent de decizie. Succes.

Multumim mult pentru informatii.... Frigul e unul din lucrurile care ne sperie.
Nici in Vancouver nu e o comunitate romaneasca... sau cel putin noi nu am facut parte din una.
Preturile la proprietati sunt incredibil de accesibil in comparatie cu Vancouverul. O casa la 1.2 ore de Vancouver intr-o zona destul de proasta este acum in jur de 700 K iar un condo la 1 ora de condus 400 k.
Lever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Lever » 28 Mar 2016, 23:19

Lever scrie:
Sly scrie:De ce tocmai Ottawa?
In afara cazului in care sperati un job guvernamental cred ca aveti mai mari sanse pe piata muncii undeva in GTA.

Speram la un job guvernamental, eu lucrez la guvernul provincial in BC de 7 ani dar acum depinde ce sanse sunt sa gasesc o pozitie in Otawa
Cu franceza nu stam prea bine, dar cred ca ne-am pune la punct intr-un an doi daca o folosim.

GTA ar fi o alta varianta, avem si ceva rude in Mississaga. Din pacate am inteles ca si acolo preturile la proprietati au crescut foarte mult, mai putin decat in Vancouver dar destul de mult. Cand ai spus GTA te-ai gandit la ceva anume?
Lever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sly » 28 Mar 2016, 23:31

Lever scrie:Speram la un job guvernamental, eu lucrez la guvernul provincial in BC de 7 ani dar acum depinde ce sanse sunt sa gasesc o pozitie in Otawa
Cu franceza nu stam prea bine, dar cred ca ne-am pune la punct intr-un an doi daca o folosim.
GTA ar fi o alta varianta, avem si ceva rude in Mississaga. Din pacate am inteles ca si acolo preturile la proprietati au crescut foarte mult, mai putin decat in Vancouver dar destul de mult. Cand ai spus GTA te-ai gandit la ceva anume?[/quote]
Fara franceza la guvern in special in Ottawa nu stiu daca o sa fie usor,oricum daca pretul proprietatilor e motivul principal pentru mutare ati ales bine,preturile acolo sunt mai mici,la fel si in QC.
Bafta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Sly » 28 Mar 2016, 23:33

Lever scrie:Speram la un job guvernamental, eu lucrez la guvernul provincial in BC de 7 ani dar acum depinde ce sanse sunt sa gasesc o pozitie in Otawa Cu franceza nu stam prea bine, dar cred ca ne-am pune la punct intr-un an doi daca o folosim.
GTA ar fi o alta varianta, avem si ceva rude in Mississaga. Din pacate am inteles ca si acolo preturile la proprietati au crescut foarte mult, mai putin decat in Vancouver dar destul de mult. Cand ai spus GTA te-ai gandit la ceva anume?

Fara franceza la guvern in special in Ottawa nu stiu daca o sa fie usor,oricum daca pretul proprietatilor e motivul principal pentru mutare ati ales bine,preturile acolo sunt mai mici,la fel si in QC.
Bafta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde capsunar » 29 Mar 2016, 00:24

Lever scrie:Ne-am gandit si la Calgary intr-o perioada dar nu stim chiar pe nimeni acolo. Sotul meu lucreaza in customer support/networking la o universitate in Vancouver.

Vanc are 2 universitati, restul sant colegii. Din ce descrii as zice ca vorbesti de UBC. Acum daca masori totul fata de UBC nu prea e vesel, UBC sta intr-o zona f scumpa pe o peninsula. Zone apropiate si ieftine ar fi Richmond si chiar Delta. Daca nu vrei sa treci granitza in China, pardon Richmond optiuni ar fi East / South Vanc sau Burnaby. Mai usor e sa schimbi jobul.

Pe de alta parte ce nu spune pretul..e ca lumea aici gandeste casa ca o cheltuiala lunara, nu prea se gandeste sa o plateasca integral vreodata. In rata lunara intra mortgageul, taxele, si strata fee (la apartament). Taxele si strata fee la aceeasi valoare sant mult mai mari in est.
Uite un exemplu la plezneala:
https://www.realtor.ca/Residential/Sing ... 7T1-Ottawa
Avem Maintenance Fees $682 Monthly . In Vanc ceva de 400K are cam 300-350. $350 pe luna iti `cumpara` inca 100K la pret. Ar trebui sa te uiti si la taxe da as baga mana in foc ca sant mai mari. Ce vreau sa spun e ca e mai ieftin in est dar nu extrem de ieftin. Ieftin e in Calgary ca acolo s-a spart bula.
Good luck in Ottawa.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Anterior

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala