• Publicitate

Pot sa aterizez in Ottawa si sa fac actele pe Quebec???

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde Thor » 30 Apr 2007, 07:56

Razvy scrie:Daca locuiesti in Gatinau Thor, si lucrezi in Ottawa ... unde platesti taxele?De fapt ce taxe platesti?Ma gandesc ca impozitul pe salariu il platesti in Ontario iar impozitele locale legate de locuinte le platesti in Quebec nu?

Legea in Canada spune ca impozitul se plateste acolo unde ai avut resedinta la 31 decembrie al anului pentru care platesti taxele. In cazul in care locuiesti in Quebec si lucrezi in Ontario, taxele le vei plati la Quebec. Mai este posibilitatea in care nu ai locuit in nici o provincie un timp semnificativ (in general mai mult de 183 de zile) caz in care taxele le platesti in fiecare provincie in care ai locit proportional cu timpul stat in acea provincie.
Taxele de proprietate se platesc la orasul/county/municipalitatea unde se gaseste locuinta. In general pentru o locuinta inchiriata acestea se platesc de proprietar si nu de chirias (oricum sunt incluse in chirie), in cazul in care ai locuinta ta le platesti tu.
Thor
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Pot sa aterizez in Ottawa si sa fac actele pe Quebec???

Mesajde Thor » 30 Apr 2007, 08:06

anadana scrie:
Thor scrie:
bo_gdi scrie:As vrea sa aterizez pe aeroportul din Ottawa dar actele de emigrare sa le fac pe Quebec. Credeti ca este posibil???

In acelasi timp as vrea sa locuiesc in Gatineau dar sa lucrez in Ottawa. Avand in vedere ca Ottawa face parte din Ontario si Gatineau din Quebec oare este posibil acest lucru? Are cineva detalii care ma pot lamuri?

Multumesc anticipat.
[/b]

Poti ateriza unde vrei in Canada. Problema cu aterizarea in Ottawa e ca din Europa ai un singur zbor si ala cu BMI, care din cate am vazut nu e prea ieftin. Ca sugestie, aterizeaza in Montreal, si ia autobuzul pana in Ottawa. Poti sa ceri bilet la autobuz odata cu cumpararea biletului de avion. Cu ocazia asta iti faci intrarea in Montreal, care e in Quebec, si le dai adresa de Gatineau ca sa iti trimita acolo PR cardul.
Cu autobuzul de la aeroport pana in Ottawa faci cam doua ore, in functie de linia aeriana cu care sosesti, te lasa ori la autogara pe Catherine St ori la gara pe langa Industrial Ave.

perfect adevarat

intereseaza-te cum e cu zborul direct in ottawa ptr ca noua nu ne-a convenit. Trebuia sa facem 2 escale prima de 4-5 ore iar a doua de 6 ore si crede-ma este super obositor mai ales daca aveti copil.
suna la oim si cere o rezervare de bilet.
iti vor trimite rezervarea prin email si atunci vei vedea exact traseul.
bafta

Ce vroiam sa mai spun:
Actele de intrare in Canada le vei face pe aeroportul pe care vei ateriza prima data aici, asa ca daca iei un zbor Europa, Montreal, Montreal-Ottawa actele tot in Montreal le vei face. Ca sa faci intrarea in Ottawa va trebui sa iei zbor direct Europa-Ottawa. Asta ca sa intelegi de ce ti-am sugerat sa zbori la Montreal.
Thor

Mesajde Razvy » 30 Apr 2007, 08:09

Thanks Thor!
Razvy

Mesajde int247 » 15 Mai 2007, 08:43

Am si eu o intrebare asemanatoare.
Noi mergem in Vancouver, dar cum nu stim pe nimeni si vom sta la hotel pana gasim o locuinta, am vrea sa folosim o adresa din Toronto pentru cardul de rezident, credeti ca se poate?
int247
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde oma » 25 Feb 2008, 22:15

int247 scrie:Am si eu o intrebare asemanatoare.
Noi mergem in Vancouver, dar cum nu stim pe nimeni si vom sta la hotel pana gasim o locuinta, am vrea sa folosim o adresa din Toronto pentru cardul de rezident, credeti ca se poate?

Eu zic sa incercati sa gasiti pe cineva pe realizat.com . Sunt sigura ca sunt romani cu suflet care vor vrea sa va ajute. Si credeti-ma, o sa aveti nevoie. Macar sa va ajute cu o informatie, nu mai mult.
Iar la cite documente or sa va trimita astia dupa ce va stabiliti, nu cred ca o sa va convina sa vi se duca corespondena in Toronto si de acolo sa v-o trimita cineva in Vancouvert.
oma
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Pot sa aterizez in Ottawa si sa fac actele pe Quebec?

Mesajde danubv » 01 Feb 2012, 12:20

Thor scrie:
bo_gdi scrie:As vrea sa aterizez pe aeroportul din Ottawa dar actele de emigrare sa le fac pe Quebec. Credeti ca este posibil???

In acelasi timp as vrea sa locuiesc in Gatineau dar sa lucrez in Ottawa. Avand in vedere ca Ottawa face parte din Ontario si Gatineau din Quebec oare este posibil acest lucru? Are cineva detalii care ma pot lamuri?

Multumesc anticipat.
[/b]

Poti ateriza unde vrei in Canada. Problema cu aterizarea in Ottawa e ca din Europa ai un singur zbor si ala cu BMI, care din cate am vazut nu e prea ieftin. Ca sugestie, aterizeaza in Montreal, si ia autobuzul pana in Ottawa. Poti sa ceri bilet la autobuz odata cu cumpararea biletului de avion. Cu ocazia asta iti faci intrarea in Montreal, care e in Quebec, si le dai adresa de Gatineau ca sa iti trimita acolo PR cardul.
Cu autobuzul de la aeroport pana in Ottawa faci cam doua ore, in functie de linia aeriana cu care sosesti, te lasa ori la autogara pe Catherine St ori la gara pe langa Industrial Ave.

Si nu se supara cei din Montreal,Quebec daca le dam adresa de Ontario pentru a trimite PRC-ul?

Multumesc,

Dan
danubv
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala