• Publicitate

Cum e Ottawa ca oras si oportunitati pentru emigranti?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde luci_boy » 05 Ian 2010, 14:00

mish scrie:Pt cei cu adevarat interesati de Ottawa: personal, consider informatiile date de Thor ca fiind corecte. Chestia cu 2000 de romani pe strada lui poate fi o figura de stil, nu inteleg de ce ati sarit atat de urat! Sunt intr-adevar multi romani in Nepean, oameni realizati din toate punctele de vedere. Sunt de aproape 4 ani aici si pot spune ca nu regret alegerea facuta. Cam 3 ani am locuit in Ottawa, acum ne-am cumparat o casa in Gatineau ( deh, preturile in Ottawa sunt asa cum sunt si nu mai aveam chef sa platesc chirie), dar amandoi lucram in Ottawa. Cu siguranta oferta de joburi nu poate fi comparata cu cea din Montreal sau Toronto. Le doresc celor care isi aleg acum destinatia sa analizeze la rece toate posibilitatile, sa caute cat mai multe informatii despre locul in care vor ajunge. Aici lumea e mobila. Conteaza enorm ce stii sa faci concret, nivelul de cunoastere al limbii/limbilor si nu in ultimul rand, cat de sociabil esti. F. putini se angajeaza fara un mic sprijin.... E important ca cineva sa te recomande! Exista desigur si cazuri in care poti lua jobul fara nici un sprijin (ex fiind al meu sot). Dar sunt rare. In fine, ar mai fi de spus multe, dar nu vreau sa-mi sara nimeni in cap. Sunt pur si simplu consideratii personale.

Citesc cu interes informatiile postate de voi. As dori mai multe informatii despre viata in Gatineau avand in vedere ca deocamdata stiu franceza iar engleza e la nu nivel de baza redusa. Pentru cei care au copii cum sta treaba cu gradinitele? Chiriile sunt acceptabile? Preturile la case? Stiu eu? Alte activitati sociale? Merci
Omul sfinteste locul, intr-adevar.Dar numai daca e la locul potrivit!
luci_boy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Avril » 06 Ian 2010, 01:04

luci_boy scrie:
Citesc cu interes informatiile postate de voi. As dori mai multe informatii despre viata in Gatineau avand in vedere ca deocamdata stiu franceza iar engleza e la nu nivel de baza redusa. Pentru cei care au copii cum sta treaba cu gradinitele? Chiriile sunt acceptabile? Preturile la case? Stiu eu? Alte activitati sociale? Merci

Nu iti pot da inca informatii despre gradinite (eu mi-am inscris copilul , pe care il nasc in 2 saptamani) inca din vara la o gradinita, pentru ianuarie 2011...Stiu ca e destul de greu sa gasesti locuri la gradinitele subventionate. Chiriile sunt comparabile cu cele din Montreal, dar mult mai mici decat cele din Ottawa. In Hull, acum 2 ani, noi am platit pt un 4 et demi, 700 pi 2, 700$, totul inclus. Chiriile nu s-au scumpit foarte tare. Preturile la case sunt ceva mai mici decat in Montreal si cam pe jumatate fata de Ottawa: un condo poate fi pe la 150 000 - 200 000$ (mai scump daca e constructie noua), o semi in jur de 200 000 - 250 000$ iar o single de pe la 250 000 pana la 400-500 000$ (astea find insa de cel putin 2500 pi2). Pentru case poti sa vizitezi site-urile: http://www.avecunagent.com/
si http://duproprio.com/outaouais
Avril
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde luci_boy » 13 Feb 2010, 07:38

Merci pentru informatii! Poti sa-mi spui cum este traficul pe acolo. S-ar putea sa lucrez la unul din spitalele franceze (Hull sau Gatineau) si as dori sa stiu cum ar fi traficul spre job la orele de varf. Se compara cu Montrealul?
Omul sfinteste locul, intr-adevar.Dar numai daca e la locul potrivit!
luci_boy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Qrock » 01 Aug 2011, 11:58

mish scrie:Pt cei cu adevarat interesati de Ottawa: personal, consider informatiile date de Thor ca fiind corecte. Chestia cu 2000 de romani pe strada lui poate fi o figura de stil, nu inteleg de ce ati sarit atat de urat! Sunt intr-adevar multi romani in Nepean, oameni realizati din toate punctele de vedere. Sunt de aproape 4 ani aici si pot spune ca nu regret alegerea facuta. Cam 3 ani am locuit in Ottawa, acum ne-am cumparat o casa in Gatineau ( deh, preturile in Ottawa sunt asa cum sunt si nu mai aveam chef sa platesc chirie), dar amandoi lucram in Ottawa. Cu siguranta oferta de joburi nu poate fi comparata cu cea din Montreal sau Toronto. Le doresc celor care isi aleg acum destinatia sa analizeze la rece toate posibilitatile, sa caute cat mai multe informatii despre locul in care vor ajunge. Aici lumea e mobila. Conteaza enorm ce stii sa faci concret, nivelul de cunoastere al limbii/limbilor si nu in ultimul rand, cat de sociabil esti. F. putini se angajeaza fara un mic sprijin.... E important ca cineva sa te recomande! Exista desigur si cazuri in care poti lua jobul fara nici un sprijin (ex fiind al meu sot). Dar sunt rare. In fine, ar mai fi de spus multe, dar nu vreau sa-mi sara nimeni in cap. Sunt pur si simplu consideratii personale.

Salut mish - vis-a-vis de locurile de munca din Otawa - fata de cele din Toronto sau Montreal, sunt mai multe/atractive sau dimpotriva? Foarte putini se angajeaza fara un mic sprijin - ce fel de sprijin? cineva sa te recomande(fostul loc de munca) sau PCR(pile cunostinte si relatii)?
Suntem foarte aproape de plecare si inca nu ne-am hotarat pana acum unde ar fi mai optim sa incepem... Stiu din experienta proprie ca daca nu stii limba - esti mancat, ca nu te angajeaza nimeni. Eu stiu bine engleza (cel putin asa cred:) )iar la franceza sunt incepator; sotia stie bine franceza si engleza. Suntem destul de tineri si experienta in munca nu prea a avut cand sa se acumuleze. Din pacate nici nu avem prieteni prin Canada, asa ca intrebarea mea: Otawa sau Montreal?
Merci anticipat :)
Pour l'avenir!
Qrock
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde calopor » 22 Sep 2011, 14:25

@vivy - se fac. de ambele.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Anterior

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala