• Publicitate

Cum e Ottawa ca oras si oportunitati pentru emigranti?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde ovidan » 01 Mar 2008, 11:07

oma scrie:Multumesc de informatii baieti. Cred ca in curind o sa ajung si eu pe la biserica. Mai am doar o intrebare, daca poate raspunde cineva. Daca nu ... aflu eu raspunsul cumva. La ce ora se tine slujba ? Si ... se tine in fiecare duminica ?
Sorry. Au fost doua intrebari .

salut,

in sperantza ca multzi dintre romanii stabiliti in aceasta zona , si nu numai, ni se vor alatura, va transmit mesajul primit dimineatza de la Parintele Teofil Arsene:

Parohia ''Sfanta Maria - Nasterea Maicii Domnului'' din Gatineau (Hull), va anunta programul slujbelor religioase pentru luna martie, la biserica St Jean-Bosco din Gatineau (Hull):

* Duminica 02 martie ora 11:00 - Sfanta Liturghie
* Duminica 09 martie ora 11:00 - Sfanta Liturghie
* Sambata 15 martie ora 09:00 - Pomenirea mortilor (Sfantul Toader)
* Duminica 16 martie ora 11:00 - Sfanta Liturghie
* Vineri 21 martie ora 17:00 - Sfantul Maslu si Spovedanie
* Duminica 23 martie ora 11:00 - Sfanta Liturghie
* Marti 25 martie ora 17:00 - Acatistul Buneivestiri
Va asteptam cu drag!

Adresa bisericii:
45 rue St. Jean-Bosco, Gatineau (Hull) - intrarea principala
P.S. Puteti folosi gratuit parcarea bisericii

Doamne-ajuta!!!
Tacerea este cea mai frumoasa bijuterie a unei femei, dar o poarta rar...
ovidan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde levaion » 08 Mar 2008, 15:25

Imi poate cineva da datele de contact a unui traducator din romana in engleza in regiunea Gatineau- Ottawa ?
levaion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde madagascar » 11 Mai 2008, 15:04

salut !

intentionez la in weekend-ul ce urmeaza sa fac o plimbare in ottawa si as dorii niste informatii: locuri de vizitat (am si 2 copilasi destul de mici), locuri de cazat acceptabile ca si pretz si curatele...
astept pareri, idei, sfaturi!
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde jumperul » 15 Mai 2008, 21:59

madagascar scrie:salut !

intentionez la in weekend-ul ce urmeaza sa fac o plimbare in ottawa si as dorii niste informatii: locuri de vizitat (am si 2 copilasi destul de mici), locuri de cazat acceptabile ca si pretz si curatele...

Sunt multe lucruri de vazut, insa cu doi copii mici, e mai greu. Acum nu stiu ce sa iti recomand in primul rand, insa daca poti fa un tur scurt al orasului, iesi de pe autostrada la Riverside Dr, ia-o spre sud, tine Riverside pana la Hogs Back, acolo fa dreapta, mergi pana la By Way si fa iar dreapta si tine-o asa pana la Wellington (sau Rideau ca nu tin minte cum se cheama strada in zona aia). Acolo cauta un loc de parcare, fa o plimbare pe la Parlament (daca poti intra inauntru si viziteaza, mergi in turnul pacii. Dupa aia mergi la festival la Majors Hill Park mergi prin By Market, Cand va plictisiti luati Alexandra Bridge si treceti in Hull opriti la Muzeul Civilizatiei (o sa fie fun pentru cei mici), daca va place faceti o tura la Cazino, daca nu intrati inapoi pe podul Confederatiei, faceti o plimbare pe Prakwy-ul de langa Ottawa River. Daca mai vreti si nu sunteti obositi coborati la Manotick si serviti o cafea stil European pe Main St la 200 si ceva. Sau mergeti la festival in Merrickville.
Dupa cum spuneam sunt multe si nu stiu ce v-ar place sa vedeti, Ottawa e mare si banuiesc ca timpul putin. A si uitasem pe drumul de intoarcere ori la un pescuit ori la festivalul frantuzesc din Casselman - iesirea 66.
jumperul
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde levaion » 15 Mai 2008, 22:54

In legatura cu apropierea Euro-2008, este vreun local ceva unde se vor aduna romanii din Ottawa-Gatineau sa priveasca meciurile de fotbal ( cel putin celea cu participarea Romaniei ) ?
levaion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde madagascar » 16 Mai 2008, 09:48

jumperul scrie:
madagascar scrie:salut !

Sunt multe lucruri de vazut, insa cu doi copii mici, e mai greu. Acum nu stiu ce sa iti recomand in primul rand, insa daca poti fa un tur scurt al orasului, iesi de pe autostrada la Riverside Dr, ia-o spre sud, tine Riverside pana la Hogs Back, acolo fa dreapta, mergi pana la By Way si fa iar dreapta si tine-o asa pana la Wellington (sau Rideau ca nu tin minte cum se cheama strada in zona aia). Acolo cauta un loc de parcare, fa o plimbare pe la Parlament (daca poti intra inauntru si viziteaza, mergi in turnul pacii. Dupa aia mergi la festival la Majors Hill Park mergi prin By Market, Cand va plictisiti luati Alexandra Bridge si treceti in Hull opriti la Muzeul Civilizatiei (o sa fie fun pentru cei mici), daca va place faceti o tura la Cazino, daca nu intrati inapoi pe podul Confederatiei, faceti o plimbare pe Prakwy-ul de langa Ottawa River. Daca mai vreti si nu sunteti obositi coborati la Manotick si serviti o cafea stil European pe Main St la 200 si ceva. Sau mergeti la festival in Merrickville.
Dupa cum spuneam sunt multe si nu stiu ce v-ar place sa vedeti, Ottawa e mare si banuiesc ca timpul putin. A si uitasem pe drumul de intoarcere ori la un pescuit ori la festivalul frantuzesc din Casselman - iesirea 66.

wow
multumesc din suflet!
foarte detaliat, o sa vedem ce reusim sa vedem! (sper ca micutii sa nu se plictiseasca prea repede)
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala