• Publicitate

Cum e Ottawa ca oras si oportunitati pentru emigranti?

Integrarea si viata in zona capitalei nationale Ottawa-Gatineau. Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde corin » 19 Aug 2008, 23:27

buna,

in curand ma stabilesc in Ottawa, mai repede de cat ma asteptam :). Imi poate da cineva sfaturi unde sa-mi caut sa inchiriez un 1bdr apt. Zone curatele, view ok, nu scumpe si ...cel mai important aproape de bus.

multumesc anticipat
corin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Avril » 20 Aug 2008, 13:36

corin scrie:buna,

in curand ma stabilesc in Ottawa, mai repede de cat ma asteptam :). Imi poate da cineva sfaturi unde sa-mi caut sa inchiriez un 1bdr apt. Zone curatele, view ok, nu scumpe si ...cel mai important aproape de bus.

multumesc anticipat

Buna, am vazut ca ai postat si pe topicul cu apartamente...Depinde foarte mult in ce zona vei lucra. Stiu ca nu te intereseaza zona Gatineau-Hull, dar, parerea mea, daca vei lucra in centrul Ottawa, Hull-ul e poate cea mai buna (si ieftina) optiune pt cazare...In autobuz (si sunt numeroase linii) faci cam 15-20 minute pana la Rideau Mall (depinde si unde exact te cazezi in Hull, dar sunt multe blocuri cu apartamente de inchiriat pe langa poduri, ceea ce face ca in max 15 minute sa fii in downtown). Poti insa sa iti gasesti in Ottawa in vest spre exemplu si sa iti ia nici mai mult nici mai putin decat 40 de minute in masina pana in centru (am colegi de serviciu care pierd mai mult timp in trafic in masina pt a ajunge acasa, in Ottawa vest sau sud decat pierd eu in autobuz pana in hull)...De aceea e f. important sa stii exact unde vei lucra si eventual sa incepi sa cauti in zona respectiva. Un alt avantaj cu apartamentul inchiriat in Hull ar fi ca sunt si un pic mai ieftine decat cele din Ottawa (cateva sute $ mai putin). Dezavantajul ar fi ca daca ai carte de asigurare medicala in Ontario va trebui sa o schimbi pe o carte-soleil...
Avril
Imi place aici si raman...

Mesajde Avril » 20 Aug 2008, 14:05

Ok, am vorbit cu o colega care locuieste in chirie intr-un 3 1/2 (deci 1 bedroom) si am aflat uramatoarele: blocul in care sta e pe Cartier St (Intersectie Sommerset cu Elgin), o zona centrala, si tine de Paramount Apartments Ltd. Blocul e securizat si zona e curata, chiria fiind pe masura conditiilor oferite: 1075$, all inclusive (no parking). Inainte a locuit intr-un apartament apartinand Russel Apartments Ltd, la intersectia Lisgar si Metcalf (algonquin Apartments), zona mai putin curata / sigura, chiria pt un 3 1/2 fiind insa considerabil mai mica: 730$ all inclusive (mai putin hydro si parking). Nu e de locuit in zonele de est (gen Montreal st, vanier etc) pt ca se pare sunt mai putin sigure. E de cautat de asemenea in vest, pe langa canal (cei de la Paramount Ap. au cateva apartamente si pe acolo)
Avril

Mesajde ddeni » 29 Aug 2008, 13:04

mai repede sau mai putin, in citiva ani toti romanii se realizeaza in Canada si indiferent de provincie sau localitate. trebuie numai sa te tii de ceva adica de un anumit drum. oportunitati sint peste tot, mai rau era cu citiva ani in urma, dar acum portite sint peste tot si-n orice domeniu. bafta
ddeni
ddeni
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dutu-mamica » 27 Mar 2009, 02:34

Salutare la toata lumea, sunt si eu pe cale de emigrare, suntem o familie si ca multi altii pa picior nou nu prea stiu unde sa o apuce, avem prieteni in Montreal, avem prienteni in Vancouver, dar noi inca nu stim unde sa ne stabilim,
postest acest mesaj pentru a ma interesa care sunt oportunitatile si perspectiva de viata in Otawa Gatineau,
din cele citite am inteles ca e bine, unii spun ca nu e prea bine, sigur ca sunt si dezavantaje ca in orice loc al lumii
m-ar interesa perspectiva cu joborile, si nivelul de viata, si cum va simtii voi cei din OtawaGatineau, ce inseamna pentru voi aceasta regiune
si daca ati mai trait si prin alte regiuni puteti prin comparatie sa-mi spuneti care sunt avantajele si dezavantajele,
sper sa nu stresez pe nimeni
Mersi !!!
dutu-mamica

Mesajde vivy » 28 Mai 2009, 14:34

Salut!
Am si eu o intrebare: Se fac cursuri (gratuite) de lb.engleza in Gatineau-Hull ??
Stiu ca aceste orase apartin de Quebec si am inteles ca este greu de "prins" engleza pe Quebec...insa nu sunt sigura de aceste zvonuri.
Doresc foarte mult sa imi imbunatatesc engleza. Merci!
vivy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ottawa-Gatineau - Rubrica locala