• Publicitate

HACKINTOSH build, idei, creatii, configuratii folosite

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

HACKINTOSH build, idei, creatii, configuratii folosite

Mesajde razwandrg » 05 Sep 2017, 14:18

hackintosh.jpg
Salut,
Recent am achizitionat un mini pc, Lenovo ThinkCentre M73 - tiny desktop - Core i3 4150T 3 GHz - 8 GB - ssd 128 GB pe care as vrea sa instalez MacOS Sierra 10.12.
Astept parerile voastre despre Hackintosh in general. Daca cineva a reusit sa puna MacOS pe un desktop / laptop - ce surse a avut (websites)? pe ce configuratie ati reusit etc (desktop/laptop)? orice idee este binevenita si cred poate fi utila pentru mine cat si pentru cei care intra si citesc despre cum poti adapta un pc/laptop cu MacOS.
Multumesc!
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Publicitate

Re: HACKINTOSH build, idei, creatii, configuratii folosite

Mesajde crsv » 05 Sep 2017, 18:09

pare posibil daca hardware-ul e apropiat de cel al mac-urilor dupa cum spune
http://www.macworld.co.uk/how-to/mac-so ... c-3632329/

comentarii imteresante
"Tread with caution. This isn't for the fainthearted. A good knowledge of computers, especially some skill in Unix is needed. The closer the hardware is to Mac hardware the easier it is - motherboard (Gigabyte), CPU type, graphics card, sound chipset, ethernet chipset, wifi/bluetooth - broadcom version. For some people, we thrived for hardware that sat between a Mac Mini/iMac and a Mac Pro and it doesn't exist, so we made our own. Don't think for a minute that this process is a piece of cake - it isn't!! Also, upgrading is not straightforward between each version - a lot of prep work and cloning takes place"

"Not exactly a piece of cake but achievable by anyone who knows their way around Unix. The biggest problem as far as I'm concerned is that after you have completed the task you may well ask yourself was it truly worth the hassle."

o alta varianta ar de instalat pe o masina virtuala o cale la fel de intortocheata si care necesita soft piratat
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Re: HACKINTOSH build, idei, creatii, configuratii folosite

Mesajde razwandrg » 06 Sep 2017, 09:12

Am gasit site-ul asta si toti il recomanda se pare - Tony asta este un fel de God pentru un Hackintosh

https://www.tonymacx86.com
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica