• Publicitate

Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Mesajde cian » 29 Mai 2013, 10:22

As avea o intrebare , poate cineva stie sa-mi raspunda: eu sun in Cuba cu Rebtel, dar am un numar 514; mi-au dat un numar 514 si cind vreau sa vorbesc in Cuba, sun la numarul acesta si ma conecteaza direct la persoana cu care vreau sa vorbesc. Cum fac astia ? Multzam!
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde bertro » 29 Mai 2013, 12:48

numarul l-ai primit de la persoana din Cuba pe care o suni? In cazul asta, respectivul probabil foloseste tot un serviciu de VoIP si si-a asociat un nr de telefon de Montreal la contul VoIP. In felul ala, poate fi sunat pe nr respectiv oriunde s-ar afla in lume.

Eu de exemplu am un serviciu de VoIP cu un nr romanesc, ca sa ma poata suna parintii mai ieftin (ii costa cat un apel interurban normal, in loc de unul international).
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde cian » 29 Mai 2013, 14:59

bertro scrie:numarul l-ai primit de la persoana din Cuba pe care o suni? In cazul asta, respectivul probabil foloseste tot un serviciu de VoIP si si-a asociat un nr de telefon de Montreal la contul VoIP. In felul ala, poate fi sunat pe nr respectiv oriunde s-ar afla in lume.

Eu de exemplu am un serviciu de VoIP cu un nr romanesc, ca sa ma poata suna parintii mai ieftin (ii costa cat un apel interurban normal, in loc de unul international).

Numarul mi l-au dat de aici, nu din Cuba. de fapt, eu m-am inregistrat pe net, mi-am facut un profil iar cu Rebtel poti sa vorbesti oriunde nu numai in Cuba
http://www.rebtel.com/fr/
Inainte vorbeam cu Telus si plateam 3 dolari minutul; acum cu Rebtel si numarul 514 pe care mi l-au dat platesc "doar" 80 de centi...
cian

Mesajde bertro » 30 Mai 2013, 10:34

cian scrie:
bertro scrie:numarul l-ai primit de la persoana din Cuba pe care o suni? In cazul asta, respectivul probabil foloseste tot un serviciu de VoIP si si-a asociat un nr de telefon de Montreal la contul VoIP. In felul ala, poate fi sunat pe nr respectiv oriunde s-ar afla in lume.

Numarul mi l-au dat de aici, nu din Cuba. de fapt, eu m-am inregistrat pe net, mi-am facut un profil iar cu Rebtel poti sa vorbesti oriunde nu numai in Cuba
Inainte vorbeam cu Telus si plateam 3 dolari minutul; acum cu Rebtel si numarul 514 pe care mi l-au dat platesc "doar" 80 de centi...

Inseamna ca am priceput eu gresit. Credeam ca ai sunat la un nr 514 si te-a conectat DIRECT la persoana din Cuba.

Dar de fapt ai sunat la acel nr 514 si apoi ai tastat numarul cubanez al persoanei respective, nu? Daca, da, asta e standard pt mai multi operatori VoIP, gen Betamax, etc. Ori suni tu la un numar local si apoi bagi numarul real la care vrei sa suni, ori poti folosi o functie de "callback" unde introduci online nr la care vrei sa suni si apoi te suna centrala (la pretz de apel local sau chiar gratis) ca sa te conecteze.
Desigur, asta pe langa functia clasica de a suna prin internet cu ajutorul unei aplicatii client.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde cian » 30 Mai 2013, 20:52

bertro scrie:
cian scrie:

Inseamna ca am priceput eu gresit. Credeam ca ai sunat la un nr 514 si te-a conectat DIRECT la persoana din Cuba.

Dar de fapt ai sunat la acel nr 514 si apoi ai tastat numarul cubanez al persoanei respective, nu? Daca, da, asta e standard pt mai multi operatori VoIP, gen Betamax, etc. Ori suni tu la un numar local si apoi bagi numarul real la care vrei sa suni, ori poti folosi o functie de "callback" unde introduci online nr la care vrei sa suni si apoi te suna centrala (la pretz de apel local sau chiar gratis) ca sa te conecteze.
Desigur, asta pe langa functia clasica de a suna prin internet cu ajutorul unei aplicatii client.

Nu, ai inteles bine, eu formez aici in Montreal 514 xxx yzxy si ma conecteaza direct in Cuba; deci sun la un numar local din Montreal si raspunde persoana din Cuba nu mai formez nici un alt numar dupa 514xxx yzxy
cian

Mesajde bertro » 31 Mai 2013, 08:41

Si nr ala cu 514 e asociat cu contul tau VoIP, nu e al persoanei din Cuba? Bizar. Ai numere 514 diferite pentru toate persoanele non-Canadiene pe care vrei sa le suni?
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica