• Publicitate

Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 22 Oct 2013, 00:29

http://forums.redflagdeals.com/ooma-hom ... g-1396368/
picoca, tu sa nu accesezi linkul, te avertizez din timp ca jnapanii de la ooma cer dublu (sau chiar triplu) pe adaptor fata de cei de la FPL ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde bertro » 22 Oct 2013, 08:06

picoca scrie:rInca ma mai intreb daca mai are rost sa tin linia telefonica rezidentiala ca o platesc cam degeaba, chiar daca ar fi sa o transform intr-una asa numita digitala.

Sincer, singurul motiv pt care mi-am instalat telefon fix e pt sistemul de alarma. Daca nu ar fi aia, as renunta la fix in 2 secunde pt ca platesc $20/luna si nu-l folosesc pt nimic altceva. Nici macar n-am dat nimanui nr de fix, doar celularul. Singurii care suna sunt aia de la centrala de alarma (daca se declanseaza) si telemarketers.

Inainte sa-mi pun alarma nu am avut fix deloc si nici n-am avut vreodata nevoie de el. Cand imi cere cineva home phone, le dau celularul. Se mira unii cateodata ca prefixul nu se potriveste cu zona in care locuiesc, dar le explic ca nu am fix si gata :)
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde sorro » 22 Oct 2013, 12:45

bertro scrie:Sincer, singurul motiv pt care mi-am instalat telefon fix e pt sistemul de alarma.

Bertro, alarma ta nu merge doar cu un dry-loop (si sa le dai numarul de mobil sa te sune daca e ceva)? Sau prin monitorizare pe broadband, prin internet?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde bertro » 22 Oct 2013, 14:59

sorro scrie:
bertro scrie:Sincer, singurul motiv pt care mi-am instalat telefon fix e pt sistemul de alarma.

Bertro, alarma ta nu merge doar cu un dry-loop (si sa le dai numarul de mobil sa te sune daca e ceva)? Sau prin monitorizare pe broadband, prin internet?

Nope, n-au vrut. Am incercat sa-i aburesc sa accepte macar o linie VoIP ieftina gen MagicJack dar nu vor. Au acceptat Videotron, care e tot VoIP in esenta, dar e un provider VoIP considerat "reliable" de catre ei.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Re:

Mesajde GOTHICA » 22 Mar 2015, 21:15

bertro scrie:
picoca scrie:rInca ma mai intreb daca mai are rost sa tin linia telefonica rezidentiala ca o platesc cam degeaba, chiar daca ar fi sa o transform intr-una asa numita digitala.

Sincer, singurul motiv pt care mi-am instalat telefon fix e pt sistemul de alarma. Daca nu ar fi aia, as renunta la fix in 2 secunde pt ca platesc $20/luna si nu-l folosesc pt nimic altceva. Nici macar n-am dat nimanui nr de fix, doar celularul. Singurii care suna sunt aia de la centrala de alarma (daca se declanseaza) si telemarketers.

Inainte sa-mi pun alarma nu am avut fix deloc si nici n-am avut vreodata nevoie de el. Cand imi cere cineva home phone, le dau celularul. Se mira unii cateodata ca prefixul nu se potriveste cu zona in care locuiesc, dar le explic ca nu am fix si gata :)

Eu am platit timp de 5 ani, fiind in aceeasi situatie, pina am aflat ca daca taie linia telefonica, adios alarma la centrala.
Am trecut pe sistem de alarma prin satelit, criptat, platesc mai mult insa cum am renuntat la linia fixa am avut de unde..:)))
GOTHICA
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 7 ori

Re: Telefonie

Mesajde cpitis » 25 Ian 2016, 02:42

Telefoanele cumparate din RO pot fi folosite in Canada ? Am un smartphone luat de la Orange si ma gandeam ca poate daca-l decodez.....
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica