• Publicitate

Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Telefonie

Mesajde Tavi » 25 Ian 2016, 03:33

cpitis scrie:Telefoanele cumparate din RO pot fi folosite in Canada ? Am un smartphone luat de la Orange si ma gandeam ca poate daca-l decodez.....

Da. Oricare dintre modelele 'mainstream' sunt utilizabile oriunde. Daca ar merge in roaming in Canada, ar merge (decodat, daca are network lock) si cu una din retelele locale.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Re: Telefonie

Mesajde capsunar » 25 Ian 2016, 20:15

cpitis scrie:Telefoanele cumparate din RO pot fi folosite in Canada ? Am un smartphone luat de la Orange si ma gandeam ca poate daca-l decodez.....

Depinde. Telefonul poate receptiona niste benzi de frecventa si decoda semnalul folosind anumite tehnologii..
Benzile din AdN difere de cele din Eu dar maj telefoanelor sant multi banda si pot decoda diverse codari.
Repede as zice ca ai o mare sansa ca un telefon de la Orange sa-ti mearga la Rogers / Fido / Chatr
http://www.gsmarena.com/network-bands.p ... try=Canada
Ce stie telefonul tau gasesti la http://www.gsmarena.com/
E posibil ca desi telefonul sa fie LTE aici sa fie partial compatibil si sa mearga 2G sau 3G. Daca-ti faci temele nu ai nici o problema, de ex eu am cumparat telefon varianta europeana de pe ebay.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Re: Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Mesajde picoca » 13 Iul 2016, 08:52

Mai suna careva in Cuba ? Sau invers este sunat din Cuba in Canada?

Am sunat in Cuba si trebuie sa recunosc ca nu vorbesti prea mult cu 0.70 euroi pe minut, dar am folosit ce aveam. E mai scump decat la Rebtel-ul postat pe prima pagina, totusi intreb, poate au mai aparut solutii noi de cand s-au deshis cubanii. Ma si mir cum reusesc sa tina preturile asa de mari, sunt foarte putine destinatii cu acest pret sau mai mari in lista de preturi de la nonoh.
picoca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Re: Telefonie - aliasing Montreal->Cuba - cum functioneaza?

Mesajde cian » 14 Iul 2016, 13:38

Eu acum sun cu Dimecuba,preturile sunt aceleasi.
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica