• Publicitate

Global Connect Network IPTV - recomandari

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Global Connect Network IPTV - recomandari

Mesajde crsv » 18 Apr 2015, 10:24

Cred ca sunt cam 10 site-uri cu link-uri la cam toate posturile de TV nationale si locale si mai multe cu seriale si filme subtitrate in romana . Cu un computer cu iesire HDMI sau unul mai vechi +un adaptor USB-HDMI (e cam 60-70 cad ) poti vedea tot ce vrei pe TV . Nu merg toate perfect si tot timpul dar sunt gratis :alien:
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 46 ori

Publicitate

Mesajde picoca » 18 Apr 2015, 14:34

pai hai sa punem si linkurile alea ca nu ne musca si poate ne ajutam intre noi.

eu am folosit o vreme aplicatia OnlineTV a unui tip alexandru, dar a anuntat ca a abandonat-o, spicetv nu o pun la socoteala si cool-tv. In concluzie nu prea am canale romanesti.
pentru seriale si filme folosesc filmehd, cinemaxx si popcorn. primele doua nu ofera o calitate formidabila a imaginii, ci mai mult acceptabila. ultimul are o baza imensa de seriale, imagine beton, dar din pacate foarte multe nu merg.

IPTV care este aplicatia, ca sunt mai multe pe play store ?
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Topsy Creets » 19 Apr 2015, 13:24

picoca scrie:pai hai sa punem si linkurile alea ca nu ne musca si poate ne ajutam intre noi?

Haha, super-tare picoca :)

Aplicatia IPTV pentru Android: https://play.google.com/store/apps/deta ... iptv&hl=en
Pentru a rula este nevoie si de instalare MX Player: https://play.google.com/store/apps/deta ... oplayer.ad

Prefer IPTV pentru ca nu vine cu nici un post (stream) instalat, lista este goala la instalare. Posturile trebuie adaugate de tine. In felul asta eviti probleme cu posturi "codate" in aplicatie si apoi abandonate de autor. Stream-urile pe care le poti adauga pot fi individuale, dar eu folosesc playlists (fisiere .m3u), fiecare playlist poate contine mai multe posturi. De exemplu am english.m3u si romana.m3u si radio.m3u. Aceste fisiere le tin in Dropbox (poti sa le tii si pe un server personal daca ai), iar in aplicatia IPTV pun link-ul catre ele.

Am atasat radio.m3u ca exemplu - la fel merge si pentru tv. Nu pot atasa aici stream-urile de tv, dar imi posti scrie pe privat si ti le pot trimite. Nu sint foarte multe si oricum, si se pot gasi usor cu Google.
Fişiere ataşate
radio.m3u.zip
Exemplu radio playlist
(321 Octeţi) Descărcat de 108 ori
if post.is_helpful():
glad_that_it.was()
else:
constructive_criticism.write()
Topsy Creets
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde crsv » 21 Apr 2015, 08:55

http://tvron.net/
http://www.itv-ro.com/tv-filme.htm
http://mywebtv.info/
http://free-itv.com/

Majoritea cer Internet Explorer pt a functiona . Daca nu sunt versiuni flash , functioneaza cu plugin-ul Sopcast care trebuie instalat . INSTALATI Adblock https://adblockplus.org/ pt a evita deschiderea de pagini publicitare . NU faceti update de flash player sau altceva de pe pagina "imbogatitiva.ceva .... " care tocmai s-a deschis - verificati pe site-ul lui Adobe daca aveti ultima versiune sau veti regreta :wink: . Unele site-uri ofera posibilitatea de a viziona tv la o calitate superioara (optiunea "deschide cu VLC "- un player foarte bun care trebuie instalat).
Vizionare placuta
crsv

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde GOTHICA » 02 Iun 2015, 09:01

picoca scrie:spicetv nu o pun la socoteala....In concluzie nu prea am canale romanesti.

Nu o pune, eu am cu ei HBO, HBO Comedy, DigiFilm, Pro Cinema, in afara de sectiunea movies(gen Netflix) unde au vreo 4000 de filme.
Totul cu STB.

Bafta.
GOTHICA

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde Cainozaur » 10 Aug 2015, 09:36

VLC Player iti cere uneori sa instaleze in PC diferite aplicatii, chestie care nu mi-a placut. PC-ul uneori se comporta de parca este virusat. In plus multe programe tv, uneori sau deseori, nu merg, sunt blocate probabil de traficul mare.
Programele TV care necesita Explorer sunt putine si neimportante.
Eu am adoptat alta varianta, am facut un server tv conectat la un receiver RDS fiberlink.
Telecomanda receptorului RDS din Romania era controlata remote prin ethernet din Canada. Partea buna este ca aveam acces pe orice PC, tableta, telefon in orice locatie din lume la absolut orice program TV/radio de la rsd.
Partea mai neplacuta era ca aveam trafic lunar de 200GB intre Romania RDS fibra optica si Toronto Canada.
Nu era o problema upload-ul din Ro de la RDS, dar era o problema download-ul slab din Canada. Initial am fost la Rogers(80Gb/luna) dar nu a facut fata, serviciul era scump si instabil. Apoi am trecut la Teksavy care mi-a dat trafic de 220gb/luna si conexiune mai stabila dar si acesta avea un lag uneori nepermis de mare. In 99% din timp imaginile si sunetul s-au vazut f bine cu rezolutie 1024x768.
1024x768 se vede mult mai bine dacat norma aceea scarboasa de NTSC american.
In acest fel am vazut 123 de programe( MAXPack)tv si 8 de radio de la RDS. Am fost impresionat ca RDS nu a limitat traficul sau sa filtreze porturile in niciun fel cu toate ca aveam upload lunar de cel putin 200gb.
Accesul la server-ul TV era cu ID si pass pe diferite niveluri de acces iar totul era vazut in Canada direct din Explorer fara nicio aplicatie speciala.
Aplicatia care controla ethernet telecomanda receptorului RDS din Romania era criptata AES.
Cainozaur

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica