• Publicitate

Oare sunt interesati de gadgeturi, hobby, etc

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Oare sunt interesati de gadgeturi, hobby, etc

Mesajde picoca » 09 Dec 2015, 16:40

Ma intreb daca nu ar fi useri interesati de jucarele tehno, sa mai schimbe o vorba sau sa faca o recenzie.
Sau hobby-isti pasionati, de electronica, de arduino, de diverse bricolaje ??
Ar trebui sa fie prezenti aici sau e nevoie de o rubrica hobby separata ?
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Oare sunt interesati de gadgeturi, hobby, etc

Mesajde Sly » 09 Dec 2015, 23:05

Posteaza subiecte despre care esti interesat si sunt sigur ca se vor gasi destui care sa raspunda.
De ex. pemine ma intereseaza de ce trebuie sa restartez Roku intr-una. :D
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Topsy Creets » 13 Dec 2015, 18:49

@Sly: Roku nu am avut - dar am auzit lucruri bune despre el (bine, depinde si ce generatie de Roku...). Ce pot spune cu siguranta este ca am un Minix Neo X8 de ceva vreme si e intotdeauna "on", citeodata cu lunile. Comparatia intre device-uri e de multe ori nerelevanta, sint multi factori implicati (make, cpu, ram, etc) - dar cei care sint interesati sa cumpere pot beneficia de "feedback" real. Poate este nevoie de un firmware upgrade pt Roku? De obicei asta rezolva problema (si generatiile Minix mai vechi au aceeiasi problma - de exemplu).

@ picoca: ce gadgeturi ai sau esti interesat sa achizitionezi? Cum am spus mai sus, am un Minix Neo X8 si doua Minix G4. Momentan dau tircoale la Raspberry Pi si un ceas Samsung (cu Android). Daca are cineva deja poate ma ajuta cu o parere.
if post.is_helpful():
glad_that_it.was()
else:
constructive_criticism.write()
Topsy Creets
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde xplaur » 15 Dec 2015, 17:28

Am luat la un moment dat o telecomanda pentru partea de media playback pe un PS4 si am constatat ca nu avea cea mai importanta functie: OFF. Intre timp nevasta a descoperit din greseala ca Netflix, spre exemplu merge excelent din telecomanda televizorului (branduri diferite, Sony, Panasonic, dar se pare ca merg de minune impreuna). De putin timp a aprut telecomanda oficiala PS4, careia ii lipseste aceeasi functie, deci inutila, din punctul meu de vedere.
Ca tot se vorbeste de Roku & co, eu sunt e parere ca tot Chromecast e cea mai interesanta solutie!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde picoca » 15 Dec 2015, 21:45

Am un chromecast, strange praful. M-ar interesa ceva experiente pozitive si interesante. La mine aparea o intarziere uriasa intre ce vedeam pe tv si ce era pe tableta sau telefon. Daca vroiam sa dau o pauza, ceva, nu puteam. Poate nu m-am priceput eu.

La fel ma intereseaza si raspberry pi. Am unul mai de la inceputuri se conecta usor, am vrut sa pun xbmc-ul pe el si nu mi-a reusit prea bine. Xbmc-ul nu mergea bine nici pe calculator si dupa o vreme nu a mai mers deloc. Daca am noroc repun pi-ul in drepturi si ma apuc sa invat un pic de linux.
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Sly » 16 Dec 2015, 22:41

xplaur scrie:Ca tot se vorbeste de Roku & co, eu sunt e parere ca tot Chromecast e cea mai interesanta solutie!

De ce?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica