• Publicitate

Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Mesajde iulllian » 08 Ian 2016, 06:00

Ce masina recomadati pentru inceput in Canada ? (model, motorizare, dotare);
Care sunt costurile de combustibil pentru masina sugerata ?
Care sunt costurile lunare/ anuale privind asigurare/talon/permis?
Cateva ponturi despre masina sugerata?
Masina achizitionata de la dealer sau persoana fizica?
Masina sugerata se poate incadra intr-un buget de 1000 cad?

Merci.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Publicitate

Re: Masina sugerata pentru inceput in Canada ?

Mesajde Tavi » 08 Ian 2016, 10:30

Întrebarea ta e prea generală, fiindcă un răspuns cât de cât competent are nevoie de mai multe date de intrare:

- vârsta ta (de asta va depinde mult cuantumul asigurării, împreună cu tipul mașinii - plaja între minim și maxim e mare - am auzit de RCA între $15-500/lună)
- experiența de condus din România și dacă ți se va lua în considerare (există un factor de discreție a asiguratorului canadian în această privință)
- provincia sau teritoriul unde intenționezi să te stabilești (diferă clima, geografia, genul de tip de automobil favorizat de o bună parte a populației șamd.)

și ajungem la întrebările tipice:

- ce intenționezi să faci cu mașina respectivă? pentru livrat pizza e bun ceva mic, pentru construcții e indicat un truck, dacă ai familie mare un van șamd. :)
- ce buget aloci mașinii luate din ”banii de acasă”?

Pentru confort OK, riscuri mici privind cheltuieli bruște din suma cu care vii în Canada și cheltuieli curente rezonabile, eu îți recomand ceva de fabricație nord-americana. Chevrolet, Cadillac, Chrysler. Un fel de Dacii (cele moderne, nu alea vechi). Ceva pe la 2-3000$, care să țină 2-3 ani, timp în care te hotărăști ce îți dorești, îți faci o istorie de credit, o istorie (să sperăm fără incidente) cu companiile de asigurări, știi unde vrei să locuiești, șamd.

La 1000$ va fi greu să găsești ceva bun - nu pentru că nu există, ci fiindcă o vor căuta și alți cumpărători, care au deja mașină și deci se mișcă mai repede, prieteni care știu ce să caute, cât să plătească.

P.S. atenție că atâta timp cât ești proprietar, ești responsabil pentru automobilul respectiv. Nu o poți parca în stradă dacă se strică, nu o poți ține neînmatriculată pe domeniul public (și nici în majoritatea parcărilor private unde închiriezi), nu o poți repara în stradă, nu o poate tracta un prieten dacă se strică (e voie doar pe platformă), amenzile de parcare sunt mari. Just saying...fă-ți planul cu atenție.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Re: Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Mesajde capsunar » 08 Ian 2016, 11:25

iulllian scrie:Masina achizitionata de la dealer sau persoana fizica?
Masina sugerata se poate incadra intr-un buget de 1000 cad?
Merci.

De la persoana fizica o iei mai ieftin da ai ceva mai multe riscuri.
$100 e cam greu. Depinde de asigurarea minima obligatorie si de cati ani de vechime reusesti sa-ti echivalezi ca sa ai reducere. In BC era ceva gen $70 luna cu 40% reducere. Presupunand ca te duci numai la cumparaturi si interviuri si parchezi pe gratis poate te descurci cu jumate de rezervor pe luna ( $30 ) la un econobox. ( ex toyoda echo )
150 - 200 e mai aproape de adevar.
Ce trebuie sa intelegi ca e diferit de Ro / Md este faptul ca aici desi nu exista impozit, asigurarea este mult mai mare. Parcarea iar poate fi mai mult decat benzina.. de ex unde lucrez eu parcarea e 250 pe luna, iar asigurarea si benzina ma costa cca 150 fiecare.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde vele » 08 Ian 2016, 16:38

Cea pe care ti-o permiti, in functie de nevoile tale si ale familiei, si pentru care nu este nevoie sa faci sacrifii inutile de a o avea. Opinia mea, desigur...
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde iulllian » 08 Ian 2016, 17:03

multumesc de raspunsuri. realizez ca nu am formulat corect intrebarrea, poate din cauza necunoasterii in totalitate a subiectului-posesor de masina, mai bine intrebam care a fost prima voastra masina si de ce?

- am vazut pe kijiji ca e la moda sa ai o toyota civic, unii spun ca ar fi cea mai fiabila masina pentru Canada. Cunoaste cineva masina in mod personal?
- din cate vad problema cu parcarile e serioasa. Daca inchiriez un apartament este musai sa iau in calcul si posibilitatea parcarii !

Si da, imi doresc o masina pentru mers la cumparaturi, interviuri si sa ma pot deplasa de colo-colo, o berlina, in nici un caz un van sau 4x4.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde Sly » 09 Ian 2016, 00:29

Cu 1000 de dolari mare lucru nu-ti poti cumpara iar la nivelul ala de pret doar de la particulari,nici un dealer nu se incurca cu asa ceva.
\ls nivelul asta de pret,indiferent ce-ti iei este temporar,adica pana se strica prima oara,cand se strica o arunci caci nu merita costul reparatiilor.
In bugetul asta,sfatu pe care ti-l pot da este sa iei masina care iti place cel mai mult cum merge (intotdeauna fa test-drive) si care pare in cea mai buna stare...in rest dumnezeu cu mila.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica