• Publicitate

Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Mesajde capsunar » 25 Iul 2016, 17:25

Sly scrie:
rux13 scrie:Am vazut o multime de Toyota Tercel pe autostrada, masini vechi de 20 de ani si fara un semn de rugina.
Par sa imbatraneasca mult mai frumos decat corolla.

Iezista explicatie,ele s-au nascut urate,de-aia nu se schimba cu varsta.
No offence,Iullian dar mie mi se par printre cele mai urate masini prouse vreodata la bataie cu Pontiac Aztek.
Asta insa nu le face mai putin fiabile.

Yo zic ca cea mai urata e PiTi Cruzer
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 25 Iul 2016, 17:31

capsunar scrie:
Ce ma intriga e asigurarea asta de 20 marafeti pe luna...

Iti mai amintesti cum ai sarit pe mine, cand ti-am spus de 23$ pe luna la fosta mea masina, o Mazda Protegé din 2001?
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde crsv » 25 Iul 2016, 17:34

xplaur scrie:
capsunar scrie:

Iti mai amintesti cum ai sarit pe mine, cand ti-am spus de 23$ pe luna la fosta mea masina, o Mazda Protegé din 2001?

asta se trage de la masine , mie aproape mi-au dublat0 cand am schimbat masina , fara un accident sau amenda de viteza ( in ultimul tim rofl )
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde crsv » 25 Iul 2016, 18:07

DonTavo scrie:
crsv scrie:da , toata lumea este proasta ca cere si plateste preturile alea pt japoneze , numai tu ai ramas inteligent si fericit cu compasul tau lol
totusi as fi curios daca gasesti un compas de 20 de ani la vanzare ca japoneze sunt
pe de al ta parte m-ai dat jos cu "proba" de pe kijiji n-am niste emo pe aici sa-ti explic ca nu ma pot opri din ras
ia uite-te la con-urile la busola ta si nu e vb de ce cred sau spun eu , ei asta fac - testeaza masini
http://usnews.rankingsandreviews.com/ca ... 171-355190

Se vede ca esti pe dinafara rau de tot. deja devii penibil.... Hai sa-ti spun de ce:
1 : Jeep Compass a aparut in 2007 , deci nu am cum sa gasesc model de 20 de ani
2: ce e asa rau la con-urile alea????
3: Exista si jeep-uri din 1970 la vanzare, deci asta nu spune nimic.

Nu stiu care este domeniul tau de activitate, dariti sugerez sa te rezumi la el deoarece cu logica si cu masinile esti complet paralel. Nu am spus ca toata lumea este proasta,
dar ce e rau in a incerca sa iesi din tipare si sa faci o mica analiza???? Iar daca gasesti o varianta care sa fie mai rentabila din punct de vedre financiar, de ce sa nu o alegi???
Nu toti sunt asa destepti ca tine sa cumpere masini japoneze vechi cand pot cumpara cu aceeasi bani masini americane mai noi, cu mai putini kilometrii si piese mai ieftine.

Continui sa bati campii si sa-i insulti pe altii pe care nu-i cunosti in lipsa ta candida de argumente , prostia aia de pe kijiji NU se pune .
Tu ai spus ca pretul e influentat de raportul cerere-oferta da de 30 de ani tot tine mitul asta si nu se mai termine , trebuie sa fie plin de prosti pe aicea .
Sunt situri specializate cu reviw-ri la ce marca/an doresti , sunt altele cu opiniile posesorilor si mai sunt altele cu recall-uri chiar ai cautat recall-urile pt compass ??? are doar probleme minore gen acceleratia se mai blocheaza sau abs lucra pe langa asa mai niste nimicuri ... nu ca te-as iubi in mod special dar i-ti urez succes si viata lunga in aventura compass
In postarile tale in afara de o opinie personala si o postare de pe kijiji , nu ai reusit sa aduci nici macar un argument sau o un link catre un site care ar arata ca compass-ul e superior la vreun capitol au ca raportul ala calitate/pret (ce vis frumos) s-ar justifica in vreun fel .
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde rux13 » 25 Iul 2016, 18:30

Sly scrie:
rux13 scrie:Am vazut o multime de Toyota Tercel pe autostrada, masini vechi de 20 de ani si fara un semn de rugina.
Par sa imbatraneasca mult mai frumos decat corolla.

Iezista explicatie,ele s-au nascut urate,de-aia nu se schimba cu varsta.
No offence,Iullian dar mie mi se par printre cele mai urate masini prouse vreodata la bataie cu Pontiac Aztek.
Asta insa nu le face mai putin fiabile.

Probabil ca ai dreptate, dar depinde de nevoile fiecaruia. Mie de ex imi trebuie o maşină care sa ma duca din punctul A la punctul B si sa fie fiabila. Culmea e ca masinile considerate cool noi dupa 5 ani par urate, tocmai ca initial designul la moda conta, iar moda se schimba. Eu inca trag de toyota corrolla pe care am cumparat - o noua in 2006 Are 250000km la bord si inca e ok. Rugina minima, fara anti- rust ever, dar nu chiar asa bine ca un tercel.
Ce ma amuza pe topicul asta e cu sfaturile ptr o prima Masina gen 4x4. Cine are nevoie de asa ceva cand abia ajunge aici? De fapt nu ai nevoie deloc cu exceptia ca ai locui in padure. Am condus 4x4 in locuri in care nu prea erau drumuri gen Costa rica, insule din Puerto Rico, Islanda ca sa ajung la vulcani off road, dar altfel e inuti. Tavi a explicat mai bine ca mine.
Succes la cautat masini.
PS De fapt nu tine doar de nevoi ci de prioritati in viata. Unora le plac masinile, altii doar se folosesc de ele.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde capsunar » 25 Iul 2016, 23:04

crsv scrie:
xplaur scrie:
capsunar scrie:

asta se trage de la masine , mie aproape mi-au dublat0 cand am schimbat masina , fara un accident sau amenda de viteza ( in ultimul tim rofl )

Okay.. e ceva ciudat in paradisul ala comunist de la voi, pt ca logic asigurarea obligatorie nu prea are legatura cu ce masina care o conduci ci cu probabilitatea de a lovi alte masini. Acuma poti sa zici ca probabilitatea sa lovesti alte masini daca ai un BMW creste da nu vad cum creste intre un BMW nou si unul vechi.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica