• Publicitate

Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Ce mașină sugerați pentru începutul vieții din Canada ?

Mesajde crsv » 26 Iul 2016, 03:40

asta se trage de la masine , mie aproape mi-au dublat0 cand am schimbat masina , fara un accident sau amenda de viteza ( in ultimul tim rofl )[/quote]

Okay.. e ceva ciudat in paradisul ala comunist de la voi, pt ca logic asigurarea obligatorie nu prea are legatura cu ce masina care o conduci ci cu probabilitatea de a lovi alte masini. Acuma poti sa zici ca probabilitatea sa lovesti alte masini daca ai un BMW creste da nu vad cum creste intre un BMW nou si unul vechi.[/quote]

Nu e deloc ciudat cand schimbi o masina normala cu una sport cu motor dublu ( ca putere ) nu faci asta ca sa mergi cu 40 la ora in oras si cu 70 pe ruta :D , pe de alta parte au statisticile lor care arata ca in ultimii ani masina x de culoare y a avut mai multe accidente deci vor creste asigurarea la acest model ; varsta , vechimea (ca sofer) , amenzile pt viteza sau manevre periculoase sau trecere pe rosu si istoricul accidentelor sunt alti factori care pot influenta pretul asigurarii. Deasenea daca masina e achitata o poti asigura doar pe o parte si normal pretul e mai mic .
Intre o masina noua si una veche diferenta e data de conceptul de pierdere totala , adica daca costul reparatiilor atinge ceva pe la 80-90% din valoarea masinii atunci prefera sa-ti dea banii pe ea iar una veche e intre 5-25k iar noua poate fi 50-80 k de exemplu
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 26 Iul 2016, 03:52

rux13 scrie:
Sly scrie:
rux13 scrie:Am vazut o multime de Toyota Tercel pe autostrada, masini vechi de 20 de ani si fara un semn de rugina.
Par sa imbatraneasca mult mai frumos decat corolla.

Iezista explicatie,ele s-au nascut urate,de-aia nu se schimba cu varsta.
No offence,Iullian dar mie mi se par printre cele mai urate masini prouse vreodata la bataie cu Pontiac Aztek.
Asta insa nu le face mai putin fiabile.

Probabil ca ai dreptate, dar depinde de nevoile fiecaruia. Mie de ex imi trebuie o maşină care sa ma duca din punctul A la punctul B si sa fie fiabila. Culmea e ca masinile considerate cool noi dupa 5 ani par urate, tocmai ca initial designul la moda conta, iar moda se schimba. Eu inca trag de toyota corrolla pe care am cumparat - o noua in 2006 Are 250000km la bord si inca e ok. Rugina minima, fara anti- rust ever, dar nu chiar asa bine ca un tercel.
Ce ma amuza pe topicul asta e cu sfaturile ptr o prima Masina gen 4x4. Cine are nevoie de asa ceva cand abia ajunge aici? De fapt nu ai nevoie deloc cu exceptia ca ai locui in padure. Am condus 4x4 in locuri in care nu prea erau drumuri gen Costa rica, insule din Puerto Rico, Islanda ca sa ajung la vulcani off road, dar altfel e inuti. Tavi a explicat mai bine ca mine.
Succes la cautat masini.
PS De fapt nu tine doar de nevoi ci de prioritati in viata. Unora le plac masinile, altii doar se folosesc de ele.

Nu e deloc inutila iarna cand tu pui mana pe lopata iar cel cu 4x4 comuta pe snow si-ti ureaza spor la lopatat :wink:
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Sly » 26 Iul 2016, 05:45

rux13 scrie:Ce ma amuza pe topicul asta e cu sfaturile ptr o prima Masina gen 4x4. Cine are nevoie de asa ceva cand abia ajunge aici? De fapt nu ai nevoie deloc cu exceptia ca ai locui in padure. Am condus 4x4 in locuri in care nu prea erau drumuri gen Costa rica, insule din Puerto Rico, Islanda ca sa ajung la vulcani off road, dar altfel e inuti. Tavi a explicat mai bine ca mine.
Succes la cautat masini.
PS De fapt nu tine doar de nevoi ci de prioritati in viata. Unora le plac masinile, altii doar se folosesc de ele.

Asta cu nevoia de awd face parte din continua idiotizare a populatiei in care oamenii nu mai sunt in stare sa faca nimic singuri,nici macar sa conduca si care aici pe continentul asta e la cote maxime.
Daca stii sa conduci si ai anvelope de iarna nu ai nici o taina pe nicaieri si nici nu trebuie sa dai la lopata insa dupa cum vedem si la stiri omenirea tinde sa vrea sa vaneze pokemoni 100% din timp iar stapanirea e fericita cand vede asta.
Primele mele masini in Romania anilor 90 au fost cu tractiune pe spate si n-am avut niciodata probleme iar aici in afara de cateva masini de servici care erau awd am condus FWD mai tot timpul si din nou n-am avut probleme,in lumea asta camioanele de aprovizionare sunt cu tractiune simpla,in general pe spate si ajung sa duca Coca Cola prin orice colt uitat de lume cateodata si fara drumuri asfaltate si nu au probleme,imigrantul roman insa...trebuie sa se integreze in societatea de zombie cat mai rapid.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Tavi » 26 Iul 2016, 06:10

Sly: si eu sunt fan RWD. Dar imi convine ca un % mai mare conduce AWD, fiindca pe multi condusul propriu-zis nu ii intereseaza (A->B), asa ca implicit imi creste si mie siguranta rutiera prin faptul ca ei au mai putine 'surprize' pe drum ud/alunecos (externalitate pozitiva).

P.S. Acum cativa ani cand au introdus obligatia ca iarna cauciucurile sa fie 'de iarna' in prima faza au fost o gramada de accidente fiindca unii au crezut ca avand cauciucurile respective "iarna e ca vara", adica n-au incetinit deloc, n-au pastrat distanta, au bruscat comenzile ca pe asfalt samd.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 26 Iul 2016, 06:22

Tavi scrie:
P.S. Acum cativa ani cand au introdus obligatia ca iarna cauciucurile sa fie 'de iarna' in prima faza au fost o gramada de accidente fiindca unii au crezut ca avand cauciucurile respective "iarna e ca vara", adica n-au incetinit deloc, n-au pastrat distanta, au bruscat comenzile ca pe asfalt samd.

Corect si tot de-aia cand e cate-o ninsoare puternica majoritatea celor proptiti prin santuri sunt cei cu SUV-urile 4x4 care cred ca sunt mai mari si mai tari decat iarna.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Tavi » 26 Iul 2016, 06:31

Sly scrie:cei cu SUV-urile 4x4 care cred ca sunt mai mari si mai tari decat iarna.

Mind you, dupa ce au platit un purcoi de bani ptr. o camioneta sau full-size SUV nici nu se poate sa stea in spatele unei masini care a costat (SH) cat un set de anvelope de-ale lor :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica