• Publicitate

Speaker (JBL) Bluetooth si Windows 7

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Speaker (JBL) Bluetooth si Windows 7

Mesajde picoca » 07 Sep 2016, 20:36

De la 25AWG (de care sincer sa fiu nici nu am intalnit, ci 26 si 24) ati sarit la 12AWG ? Pai cu ultimul faci sonorizari mai serioase, nu e necesar la un home cinema.
18 sau chiar 16 sunt mai mult decat suficiente. Ca o precizare exista si 18AWG STP-2, chiar la prajitorul de paine, iar ca o alta precizare diferenta intre STP-1 si STP-2 este doar in grosimea izolatiei si nu va suporta curent mai mare cum multa lume crede.

Acum daca s-a precizat destinatia, adica audio, o izolatie mai groasa nu e neaparat un avantaj, poate pt outdoor si in nord, dar vei avea un cablu mai batzos si mai putin maleabil. Dupa ce as vedea putin si preturile eu as alege intre cablul audio de la walmart (au si de 16 si de 18) si cel de la reno care e in izolatie transparenta, dar e ceva mai rigid. Rona ar trebui evitata, pentru ca am constatat ca au preturi mai mari fata de concurenta la toate pozitiile. Pe la mine este Reno, Patrick Morin si HomeDepot ca alternativa.

Alta chestie care se practica pe bune in ultimii ani este testarea cu magnetul. Pana si cablurile de retea cat5 au ajuns sa aiba fire de fier, in special cele 4 care nu se folosesc in mod uzual. Asa ca nu prea stii ce cumperi chiar daca arata a cupru la culoarea exterioara si nu dai atentie la taietura.
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde picoca » 07 Sep 2016, 20:58

m-am uitat pe net la walmart si nu e mult mai scump decat la rona, plus ca identifici mai usor plusul cu minusul
http://www.walmart.ca/en/ip/electronic- ... hrelevance

100ft la 36$, cam 1,2$/m
la rona 75m cu 84$ , 1,12$/m, castigi 0,1$ la metru
picoca

Mesajde cian » 10 Sep 2016, 20:44

picoca scrie:m-am uitat pe net la walmart si nu e mult mai scump decat la rona, plus ca identifici mai usor plusul cu minusul
http://www.walmart.ca/en/ip/electronic- ... hrelevance

100ft la 36$, cam 1,2$/m
la rona 75m cu 84$ , 1,12$/m, castigi 0,1$ la metru

Multumesc, o sa iau de 16 pina la urma, dar am o intrebare: home theatre e cu amplificator, adica receiver si boxele (l-am luat pentru receiver ) , schimba ceva chestia asta sau ramin la 16 awg
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde picoca » 13 Sep 2016, 21:37

ramai cum vrei, dar vezi ce conectoare ai la spatele receiver-ului si poate la boxe fiindca s-ar putea sa-ti trebuiasca si niste banana plugs.
picoca

Mesajde cian » 14 Sep 2016, 07:21

picoca scrie:ramai cum vrei, dar vezi ce conectoare ai la spatele receiver-ului si poate la boxe fiindca s-ar putea sa-ti trebuiasca si niste banana plugs.

Spring clip, nu am nevoie de conectoare
cian

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde xplaur » 19 Sep 2016, 05:51

Am facut un test la un moment dat cu cablu de retea, cu rezultate excelente (citisem eu pe un forum si am zis " de ce nu").
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica