• Publicitate

Speaker (JBL) Bluetooth si Windows 7

Intrebari, raspunsuri si discutii de natura tehnica: calculator, internet, autovehicule, electronice si electrocasnice. Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de vanzari-cumparari/servicii. Anunturile postate vor fi sterse.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de vânzări/cumpărări de electronice/calculatoare sau automobile în această rubrică. Pentru vânzări/cumpărări publicați anunțurile la rubrica locală specifică zonei unde vă aflați sau căreia i se adresează oferta respectivă.

Acesta rubrică este destinată STRICT discuțiilor de ordin tehnic legate de rezolvarea problemelor cu electronice, automobile, calculatoare, sfaturi de achiziție, șamd.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Speaker (JBL) Bluetooth si Windows 7

Mesajde capsunar » 19 Sep 2016, 09:40

xplaur scrie:Am facut un test la un moment dat cu cablu de retea, cu rezultate excelente (citisem eu pe un forum si am zis " de ce nu").

Merge mai ales daca e scurt, la 10m si boxe de 4 ohimi presupunand ca folosesti cate 2 perechi pt fiecare canal, o sa ai 1 ohm la 10m.
La boxe de 4 ohmi ai 25% pierdere de putere deci pui un amplif mai puternic.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde cian » 19 Sep 2016, 12:37

Am fost pe la Rona si probabil c o sa cumpar de la ei, dar am o alta intrebare.
Sunt cabluri de 14 wga ( de exemplu), dar sunt unele cu un singur fir si altele de 14 cu mai multe fire, mai subtiri. E vreo diferenta?
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde capsunar » 19 Sep 2016, 15:29

cian scrie:Am fost pe la Rona si probabil c o sa cumpar de la ei, dar am o alta intrebare.
Sunt cabluri de 14 wga ( de exemplu), dar sunt unele cu un singur fir si altele de 14 cu mai multe fire, mai subtiri. E vreo diferenta?

Este,
In afara de faptul ca sant fexibile, cu cresterea frecventei, curentul nu mai trece prin tot materialul ci dar prin o coaja de la suprafata. Poti sa citesti mai multe aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Skin_effect
Practic la 20KHz (partea de sus audio) orice cablu unifilar mai gros de 0.7 mm nu mai conteaza se va comporta ca unul de 0.7mm. De asta in audio se folosesc cabluri multifilare.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde cian » 19 Sep 2016, 18:06

capsunar scrie:
cian scrie:Am fost pe la Rona si probabil c o sa cumpar de la ei, dar am o alta intrebare.

Este,
In afara de faptul ca sant fexibile, cu cresterea frecventei, curentul nu mai trece prin tot materialul ci dar prin o coaja de la suprafata. Poti sa citesti mai multe aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Skin_effect
Practic la 20KHz (partea de sus audio) orice cablu unifilar mai gros de 0.7 mm nu mai conteaza se va comporta ca unul de 0.7mm. De asta in audio se folosesc cabluri multifilare.

Ok, merci, am inteles principiul; e ca si cu cafeaua, cu cit e mai marunt macinata cu atit ai sanse sa scoti mai multa cafeina, aroma, etc comparat cu cafeaua macinata mai mare,lol
cian

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde picoca » 01 Noi 2016, 14:49

revin cu un update. Speaker cable pe care l-am vazut la walmart, special pentru boxe, este de fapt o facatura. Mi-a picat in mana unul marca Philips si este aluminiu spoit cu cupru. Probabil ca tot asa sunt si cele de la BestBuy in jur de 20$. O sa iau cablu electric si o sa-l torsadez cu masina de gaurit.
picoca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde capsunar » 01 Noi 2016, 15:22

picoca scrie:revin cu un update. Speaker cable pe care l-am vazut la walmart, special pentru boxe, este de fapt o facatura. Mi-a picat in mana unul marca Philips si este aluminiu spoit cu cupru. Probabil ca tot asa sunt si cele de la BestBuy in jur de 20$. O sa iau cablu electric si o sa-l torsadez cu masina de gaurit.

S-ar puta ca Wallmart sa fie tepari da la Rona/HomeDepot/HomeHardware nu e nimic decent?
Ai grija ca atunci cand il torsadezi mai pierzi din lungimea initiala, in functie da cat de tare il torsadezi poti sa pierzi si 40% or asta loveste la rezistenta cablului.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Stiinta si tehnica